Vážení zákazníci, dne 1.5 a 8.5 bude prodejna v Praze zavřená z důvodů státních svátků. Děkujeme za pochopení. STONE GALLERY.CZ

Doprava po Praze a okolí
ZDARMA
Záruka 20 let
na všechny obklady
Vizualizace ZDARMA Objednávky rozesíláme
rychle a bezpečně
Vzorky obkladů
ZDARMA

 

Rady pro nákup obkladů a dlažby


 

 

Čím se řídit při výběru typu obkladu? (cihlový, kamenný, betonový, sádrový)

Vzhledem k rozdílným vlastnostem materiálů je třeba si uvědomit, kam chceme obklady pokládat. Prvně musíme vědět, zda chceme obklady použít do interiéru či exteriéru. To je nejdůležitější faktor, který nám již vyřadil sádrové obklady, které mohou být použity pouze do interiéru. Ostatní materiály jsou vhodné jak do interiéru tak do exteriéru, zde už je to otázka designu, vkusu, ceny a stylu, který upřednostňujete. V dnešní době jsou v kurzu přírodní materiály, to znamená, že kamenné obklady vyrobené z pravého přírodního kamene jsou jasnou volbou číslo jedna. Můžete je použít naprosto všude, kam vás jen napadne. Co se finanční stránky týče, dává většina lidí přednost obkladům betonovým, jenž představují levnější náhražku imitující přírodní kámen. Betonové obklady jsou vyrobeny z velmi kvalitních materiálů, na které se vztahuje záruka až 40 let, ovšem to záleží na výrobci. Můžete je použít prakticky kamkoli, nikoli však pod vodu. Další variantou jsou cihlové obklady, jenž věrně napodobují známou cihlu, jsou znakem anglické i německé architektury, v jejichž stylu se nesou. Jsou oblíbené především u lidí, kteří dávají přednost vzhledu klasické cihly a spárám. Již zmiňované sádrové obklady patří mezi nejlevnější imitace kamenných obkladů. Použití sádrových obkladů je však značně omezeno pro jejich křehkost, proto je můžete použít pouze do interních prostor, nikoli však do koupelen či sprchových koutů z toho důvodu, že nesmí přijít do styku s vodou ani s teplotními výkyvy, proto s jejich použitím nepočítejte v případě krbových obestaveb. Výhodou sádrových obkladů je nesporně jejich cena, která je až dvakrát nižší než u předchozích variant obkladů. 


Jaký typ obkladu se hodí na obložení krbu?

Chcete-li obkládat krb, volte především kamenné obklady, které se pro tento účel hodí nejvíce. Díky přírodní skladbě mají všechny vlastnosti odolné proti teplotním výkyvům. Použít můžete i betonové a cihlové obklady, které jsou pro tuto činnost rovněž vhodné. Rozhodně se ale vyhněte sádrovým obkladům, které by příčinou nesprávného odizolování mohly popraskat. 


Jaký typ obkladu je nejvhodnější pro použití na fasádu domu?

Opět nejvhodnějším typem obkladu je kamenná varianta. Kamenné obklady jsou vyrobené z přírodních materiálů a na fasádě budou nejlépe odolávat klimatickým změnám. Rovněž můžete použít i betonové či cihlové obklady. 


Jaké životnosti obklady dosahují?

Tato otázka je poměrně sporná, každopádně i s obklady je to jako s každým jiným výrobkem. Pokud se obkladům dopřeje dostatečná a především správná údržba a nebude pochybeno při dodržování technologie, mohou obklady vydržet až 25 let, co se týče kamenných obkladů klidně i celá staletí. Již v dřívějších dobách byl kámen nejčastěji využíván při stavbách, které se dochovaly až do dnes i bez použití technologické stavební chemie, jenž by obklady chránila před nepříznivými podmínkami. Vše záleží především na správném přístupu k obkladům. 


Mát typ obkladů vliv na jejich životnost?

Ano,  typ obkladů má zásadní vliv na průměrnou životnost. Sádrové obklady dosahují nejmenší životnosti, vzhledem k materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Na druhém místě jsou cihlové obklady společně s betonovými. A na samotném vrcholu nejdelší životnosti jsou obklady kamenné, jelikož jsou vyrobeny z přírodního materiálu a ten je nenahraditelný. Životnost kamenných obkladů dosahuje až několika staletí.


 Jsou obklady proti fasádám či fasádním deskám v něčem lepší?

Obklady mají oproti fasádám tu nespornou výhodu, že co se týče designu, vypadají mnohem lépe. Dům, který je doplněný o prvky z kamenných obkladů je na pohled zajímavější než dům, který má pouze čistou fasádu. Další neméně důležitou výhodou, kterou mají obklady oproti fasádám, jsou tepelné a izolační vlastnosti, jenže lze považovat za opravdu velké plus. 


Kombinace obkladů a fasády - je to možné?

Samozřejmě, kombinace obkladů s fasádou je ta nejčastější. Obklady jsou nejvíce využívány na sokl stavby nebo jsou použity na zvýraznění míst, například kolem oken či dveří. Kombinaci proto nic nebrání. 


Podléhají obklady nějakým normám či certifikacím?

Ano, některé obklady opravdu podléhají certifikacím či normám. Dokumenty, které naleznete v detailech, je možné stáhnout u každého typu obkladu, nebo si o ně můžete zažádat na: info@stonegallery.cz


Jaké typy obkladů se mohou čistit, případně jak?

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá - čistit můžete všechny obklady, které prošly impregnací. Co se samotného čištění týče, použijte nejlépe vlhkou tkaninu, bude-li se jednat o kamenné obklady, lze použít i vysokotlaký čistič WAP.


V posledních letech se hodně řeší otázka nekvalitních výrobků z Polska, jsou u vás k dostání i nějaké produkty polské produkce? Dají se označit za kvalitní? Není důvod k obavám?

Ano, u nás jsou k dostání i výrobky od polského výrobce STEGU. Výrobky této firmy jsou expedovány do celého světa, disponují nejrůznějšími certifikáty a oceněními, které dokáží přesvědčit každého zákazníka, že se opravdu jedná o kvalitní produkty. Musíte si také uvědomit, že výroba obkladů, které jsou například u zmiňované firmy STEGU vyrobeny z cementu a dalších směsí, jenž jsou co do výroby, kvality a záruky mnohem jistější, než výroba a samotné zpracování potravin nebo i dalšího špatného zboží z Polska, o kterém je v posledních letech vedena řeč v negativním slova smyslu. V sektoru výroby obkladů proto není třeba se něčeho obávat. Nikde není psáno, že to, co je k nám dováženo z Polska, je hned automaticky špatné a nekvalitní. 


Mají obklady nějakou záruku?

I na obklady se vztahuje klasická dvouletá záruční lhůta, která se však nevztahuje na špatné položení a samotnou montáž obkladů. Záruční doba se samozřejmě liší vzhledem k výrobci. Běžně se délka záruční doby pohybuje od 10 do 40 let.


 Rady pro montáž obkladů a dlažby

 

 

Lze svépomocí obklady položit?

Ano, samozřejmě. Všechny obklady si dokážete položit sami, stačí se vybavit nejzákladnějšími pomůckami - kbelíkem, štětcem či válečkem, zakrývacími fóliemi, špachtlí, úhlovou flexi bruskou, nejlépe s diamantovým kotoučem a rozprašovačem. S touto výbavou, pokud jste alespoň trošku manuálně zruční, lze obklady položit svépomocí. Využít můžete i montážní videa.


Změní typ obkladu postup pokládky?

Každý typ obkladu se vyrábí z jiného materiálu, proto se liší i postup jeho zpracování. S každým obkladem je nutné zacházet jiným způsobem. Kamenné obklady znamenají více práce, jelikož se v jejich případě nejedná o řez do sádry, nýbrž do kamene. Princip postupu se ale ve finále neliší. Všechno je jen o vhodně zvoleném přístupu k materiálu.


Kam všude se dají položit vnitřní obklady?

Materiály vnitřních obkladů se liší, proto je důležité si nejprve uvědomit, který typ obkladů máte a z jakého je materiálu. Sádrové obklady nesmí přijít do kontaktu s vodou, proto je musíte umístit do interiérů nenáchylných k vlhkosti, nečistotě a vysokým teplotním výkyvům. Ostatní typy obkladů lze použít téměř kamkoli, tato otázka byla zodpovězena výše.


U kterých obkladů je nutné použít spárovací hmotu?

Nejčastěji se spárovací hmota používá na cihlové obklady, ty jsou spárovány tradičně. Spárovací hmota se používá i na obklady s nepravidelnou strukturou.


Za jak dlouho je třeba provést impregnaci znovu?

Aplikace impregnace se liší vzhledem k umístění a typu materiálu. Obklady, které jsou v interiéru, stačí impregnovat jedenkrát za 10 let. Obklady umístěné v exteriéru jedenkrát za 5 let. Ovšem vše záleží především na podmínkách, které obklad má.


Požádám o obložení profesionála - jak dlouho mu bude trvat obložení celého domu?

Tato otázka je hodně diskutabilní, jelikož se vše odvíjí od velikosti stavby, typu použitých obkladů i od počtu dořezů a výřezů. Například, půjde-li o obložení stavby o velikostech 200m2, bude se jednat o dobu okolo jednoho měsíce, budou-li na práci 4 lidi. V případě, kdy bude potřeba spárování, nebo bude mnoho dořezů, může se práce protáhnout i na dva měsíce při stejném počtu lidí.


Lze obklady odstranit, případně jakým způsobem? Nedojde při tom k poškození fasády?

Samozřejmě, obklady lze odstranit pomocí šperháku, majzlíku či sekacího kladiva. Podklad však zůstane velmi poničený a po odstranění obkladů jej budete muset znovu obnovit.


Kdy je nutné použít hydroizolaci a kdy ne?

Mluvíme li o hydroizolaci neboli hydroizolační stěrce, mluvíme tak o použití všude tam, kde je zvýšená náchylnost ke vlhkosti obkladů. Hydroizolace také pomáhá vyrovnat či překlenout trhliny a nepřenosti podkladu.