[AKTUÁLNĚ] Dostupnost a ceny obkladů, dlažeb a realizace v roce 2022

Články 03. 05. 2022, upraveno 12. 05. 2022 0

Když se svět začal vzpamatovávat z koronavirové krize, přišla další morová rána v podobě války na Ukrajině. Pokud se chystáte rekonstruovat, nebo stavět, možná jste jako na trní. „Jak se budou vyvíjet ceny? Bude materiál vůbec dostupný? A jak na tom budou řemeslníci?“ ptáte se nás. Proto vám přinášíme aktuální informace z oblasti obkladů, dlažeb a obkladačských prací včetně výhledu na celý rok 2022.

Covidová doba jako forma domácího vězení

S příchodem koronavirové krize se změnilo nejen chování domácností, ale také způsob, jakým utrácely své úspory. Pro většinu lidí byl Covid jakousi formou domácího vězení. Lidé přestali cestovat a utrácet za služby, naopak se pustili do zvelebování svého bydlení a zejména zahrad.

Proměna chování spotřebitelů vedla k rapidnímu zvýšení poptávky po všem, co souviselo se zahradou a trávením volného času doma. Vzrostl tak zájem o realizaci teras a bazénů, samozřejmě se zvýšil i prodej vířivek, zahradního nábytku, venkovních kuchyní či pergol.

Na zvýšenou poptávku trh okamžitě zareagoval. Ceny začaly prudce růst, a to jak z důvodu samotné poptávky, tak nedostatku materiálů a nedostupnosti řemeslníků. Za šikovného obkladače byli mnozí ochotni platit zlatem.

covid

Dopady války na Ukrajině budou ještě bolestivější

Chvíli se zdálo, že se svět začíná vracet do normálu. Počet nakažených klesal a opatření se začala uvolňovat. Někteří své zahrady už stihli zvelebit, jiní se začali vracet k utrácení za služby nebo plánování dovolených. Zdálo se, že se situace uklidní, ceny materiálů se ustálí a řemeslníci budou alespoň trošku dostupnější. To by se možná stalo, kdyby nepřišel 24. únor a s ním válka na Ukrajině.

Dopady tohoto bolestivého konfliktu pociťujeme všichni. A bohužel je budeme pociťovat ještě dlouho. Zaměřme se nyní konkrétně na oblast obkladů, dlažeb a obkladačských prací s výhledem dopadů na tento rok.

Odliv ukrajinských pracovníků

Není tajemstvím, že ve stavebnictví v Česku pracuje velké množství ukrajinských pracovníků – zaměstnanců i podnikajících řemeslníků. S válkou jich velká část odjela, aby pomohla chránit svou vlast. To se bezpochyby podepíše na ceně práce, která půjde nahoru. A nutno podotknout, že nejen ve stavebnictví. Najít řemeslníka nebo firmu s volnými kapacitami bude ještě náročnější.

Ceny materiálů budou záviset i na původu

Co se týče vývoje ceny obkladů a dlažeb, bude hodně záviset na zemi původu:

Obklady a dlažby z Asie

Cena materiálů vyráběných v Asii by mohla být podobná, případně i trochu nižší než nyní. Nečekejte však, že by se ceny vrátily na hodnoty před koronavirovou krizí. Například u nás ve StoneGallery dovážíme z asijských zemí přírodní kámen ve formě pásků nebo desek pro další výrobu. Zatímco v minulosti byla cena kontejnerové dopravy 2000 USD, nyní se pohybuje kolem 12 000 USD. To se na ceně kamenných výrobků pochopitelně projevuje.

Navíc i samotné kamenolomy své výrobky zdražily s ohledem na vyšší ceny surovin, paliv nebo práce. Je však možné, že cena kontejnerové dopravy v tomto roce mírně klesne.  Bude pak na obchodnících, jestli přistoupí ke zlevnění pro koncové zákazníky, nebo navýší své marže a své rány tím trochu zacelí.

Obklady a dlažby z ČR

V České republice se vyrábí zejména betonové výrobky. Jsou relativně dostupné a jejich cena se příliš nemění. Předpokládáme, že v průběhu roku 2022 by jejich cena měla být podobná té současné.

Obklady a dlažby z Itálie

Ty nejlepší keramické obklady a dlažby pochází z Itálie. Vyznačují se precizním řemeslným zpracováním a skvělými vlastnostmi. I proto je o ně mezi našimi zákazníky velký zájem. Jenže italští výrobci potřebují k výrobě mimo jiné i plyn, jehož cena prudce roste.

Produkci pak může ohrozit i dodávka hlavní suroviny – kaolinu. Ten se typicky dovážel právě z Ukrajiny. V ostatních státech a světadílech je kaolinu naštěstí dostatek, výrobci však musí rychle najít nové zdroje a změnit výrobní postupy. V průběhu roku 2022 tak zřejmě dojde ke zdražení keramiky a v horším případě i k nedostatkovosti materiálů.

dlažba z Itálie

Nákup materiálu zbytečně neodkládejte

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že v oblasti obkladů a dlažeb panuje nejistota nejen z hlediska vývoj cen, ale také dostupnosti. Proto doporučujeme nákup materiálu zbytečně neodkládat, a to především u výrobků z keramiky.

Naše rada je jednoznačná – zboží si co nejdříve vyberte, potvrďte objednávku a uhraďte materiál za současnou cenu. Růst ceny plynu a případný nedostatek kaolinu vaše projekty neohrozí. U nás ve StoneGallery vám zakoupené zboží zarezervujeme bezplatně. Bezpečně jej uložíme a dopravíme, až se bude termín realizace blížit.

Co nejdříve oslovte šikovné řemeslníky

Dopředu si zamluvte také obkladačské práce a domluvte se na ceně za realizaci. Teď si na realizaci počkáte pár měsíců, těžko ale říct, jak se bude situace vyvíjet dál. Pokud své projekty naplánujete s předstihem, z výsledku se budete těšit možná ještě letos. Vrásky na čele vám nebude dělat ani pokračující růst cen práce či materiálů.

šikovný řemeslník     šikovní řemeslníci

Potřebujete poradit? Napište nám na prodejna@stonegallery.cz nebo si s námi domluvte schůzku na prodejně v Praze. Pomůžeme vám s výběrem a postaráme se o to, abyste své projekty dotáhli do zdárného konce – bez průtahů a za rozumné ceny.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Středa: 9:00 - 17:00

Kontaktujte nás