Bazénové lemy, přepady a schodnice: Vsaďte na řešení na míru

Články 25. 01. 2022, upraveno 11. 02. 2022 0

Venkovní bazén přináší spoustu radosti a pohody během léta. Současně podtrhuje vzhled exteriéru. Proto by měl zaujmout na první pohled a do prostoru přirozeně zapadnout. Při realizaci se proto zaměřte nejen na výběr dlažby kolem bazénu, ale také na volbu jednotlivých prvků, které jsou jeho nedílnou součástí. Jde především o bazénové lemy, bazénové přepady a schodnice.

Bazénový lem ohraničuje horní okraj bazénu

Funkčním i estetickým prvkem venkovního bazénu jsou lemy, které ohraničují jeho horní okraj. Nejčastěji se vyrábí z keramiky, případně z přírodního kamene, a to zejména pro své vlastnosti. Bazénové lemy zhotovené z keramiky či kamene odolají dlouhodobému kontaktu s vodou, jsou mrazuvzdorné a snadno se udržují. 

Keramické bazénové lemy mohou mít stejný design jako dlažba kolem bazénu nebo terasa, a tak do venkovního prostoru přirozeně zapadnou. 

Standardizované i na míru vyráběné bazénové lemy

Výrobci keramické venkovní dlažby nabízí standardizované bazénové lemy, které jsou zhotovené ve stejném dekoru jako dlažba. Nevýhodou těchto speciálních keramických prvků je vyšší cena a také omezený výběr rozměrů a tvarů. Proto zákazníkům zajišťujeme i výrobu bazénových lemů na míru.

Z vybrané venkovní dlažby zhotovíme pomocí technologie řezání vodním paprskem přesné bazénové lemy. I přes zakázkovou výrobu vychází takové řešení levněji než pořízení standardizovaných lemů. Při výrobě na míru není problém zhotovit ani lemy pro bazény oválných, kulatých či atypických tvarů.

Na výběr máte ze čtyř variant bazénových lemů, které se liší typem hrany:

1. Bazénový lem se zakulacenou hranou

2. Bazénový lem se strženou hranou

3. Bazénový lem se čtvrtkruhovou hranou

4. Bazénový lem s nosem ve tvaru „L“

Přepady pro přelivové bazény

Trendem v oblasti bazénových technologií jsou přelivové bazény, u kterých hladina vody dosahuje až k hornímu okraji. O odvod přetékající vody se starají přepady, které současně zachycují mechanické nečistoty i olejové skvrny. Nejjednodušším způsobem zakrytí kanálku u bazénu s horním přepadem je použití plastových přepadových mřížek. Ty však mají omezenou životnost a kazí celkový design venkovního bazénu.

Pokud jste se rozhodli pro realizaci venkovního přelivového bazénu, upřednostněte keramické přepady v dekoru dlažby. Na rozdíl od plastových mřížek na sebe nestrhávají pozornost, vypadají luxusně, snadno se udržují a dlouho vydrží. Standardizované bazénové přepady jsou dostupné v rovném či rohovém provedení. I v tomto případě rádi zajistíme zakázkovou výrobu z dlažby. Pomocí vodního paprsku upravíme dlaždici do požadovaného formátu a vyřežeme i libovolný vzor. Přelivový bazén tak snadno vyšperkujete přepady s vašimi iniciály, jednoduchým logem nebo zajímavým geometrickým tvarem.

bazénový přeliv

Bazénové schodnice

Aby byl vstup do bazénu pozvolný, bývají jeho součástí i schody. Doporučujeme na ně umístit speciální bazénové schodnice z kamene či keramiky, které opět sjednotí vzhled všech bazénových prvků se zahradními a současně zvýší bezpečnost. Standardizované i na míru vyráběné schodnice totiž spadají do třídy protiskluzu R11 a vyšší. Schodnice mohou být doplněny také o drážkování, které ještě zvýší ochranu proti uklouznutí.

Způsob montáže lemů, přepadů a schodnic

Zákazníkům doporučujeme realizaci venkovních dlažeb suchou cestou, tj. do štěrku, nebo na terče. Takové řešení je vhodné pro dlažby na terasy i kolem bazénů. Protože se dlažba nespáruje, má v podstatě neomezenou životnost. V případě lokálního poškození jedné dlaždice je její výměna rychlá a snadná. U pokládky suchou cestou se přebytečná voda vsákne do podkladu a nehromadí se na povrchu.

Bazénové lemy, přepady a schodnice se však musí instalovat lepením. Dlažbu je pak nutné lepit i v místě vedení kolejnic pro zastřešení bazénu. Proto při realizaci bazénové dlažby a souvisejících prvků kombinujeme oba způsoby instalace, tj. lepení a suchou pokládku.

Navštivte naši prodejnu v Praze, kde vám osobně ukážeme různé typy bazénových prvků a doporučíme nejvhodnější řešení. Vyberte si z rozsáhlé nabídky kamenných i keramických dlažeb mnoha barev, dekorů i formátů. Všechny výrobky se skvěle čistí a udržují díky nenasákavému materiálu. Rádi zajistíme obkladačské práce a kompletní realizaci včetně zaměření či přípravy podkladu.

prodejna obkladů a dlažeb v Praze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Pátek: 9:00 - 16:00

Kontaktujte nás