Chystáte letos fasádu, terasu nebo rekonstrukci? Víme, na co si dát pozor

Články 18. 02. 2021, upraveno 12. 01. 2022 0

Počasí se umoudřuje, jaro pomalu klepe na dveře a nová sezóna jako stvořená pro stavební úpravy i velkolepé projekty se blíží. Chystáte se letos pustit do realizace nové fasády, terasy nebo rozsáhlejší rekonstrukce? Právě pro vás jsme sepsali několik důležitých tipů, díky kterým se vyvarujete častým problémům. Přečtěte si, na co důležitého si dát pozor a co při plánování stavebních úprav neopomenout.

Venkovní stavební práce nelze provádět za jakéhokoliv počasí

Až do začátku jara se naprostá většina stavebních prací a úprav odehrává ve vnitřních prostorách budov. Realizaci fasády, terasy nebo jiných prací v exteriéru neuspěchejte. Počkejte, až teploty (včetně nočních) překročí hranici 0 °C. Mokré procesy, například lepení či betonování, je možné provádět jen při teplotách nad bodem mrazu. V opačném případě nebudou materiály dobře schnout, při promrznutí popraskají a změní se i jejich vlastnosti.

 Je důležité si uvědomit, že požadovaná teplota nad nulou se netýká jen samotné realizace, ale také doby hydratace (zrání). Například fasádní omítka zraje přibližně 7 dní, nalepený obklad pak 7 až 14 dní v závislosti na teplotě. Problematické jsou zejména noční teploty, které po dobu zrání materiálu nesmí klesnou pod 1 °C.

Jinak je tomu v případě suché výstavby, kterou lze provádět v podstatě za jakéhokoliv počasí. Pokládka dlažby na terče nebo do štěrku je možná i při nižších teplotách. V takovém případě je však důležité domluvit se na postupu s řemeslníkem. Ne každý je totiž ochotný pracovat v mrazivém počasí.

Počítejte s nedostatkem řemeslníků

Budete-li rekonstrukci nebo realizaci fasády či terasy řešit na poslední chvíli, počítejte s tím, že dobří řemeslníci budou mít volné termíny třeba až za několik měsíců. Obkladačů a dalších řemeslníků je bohužel nedostatek, což se odráží i v dlouhých čekacích lhůtách. Proto je dobré začít se po řemeslnících poohlížet už na konci zimy, nejpozději na začátku sezóny. Budete mít jistotu, že v létě už budete odpočívat na nové terase nebo si užijete pohled na poutavou fasádu domu.

Než si s konkrétním řemeslníkem „plácnete“, vyžádejte si ukázky minulých realizací a pokuste se získat zpětnou vazbu předchozích zákazníků. Jak vlastně poznat dobrého obkladače? Tuto otázku jsme řešili v rozhovoru se zkušeným řemeslníkem, ve kterém najdete odpovědi a důležité rady.

U nás ve StoneGallery se snažíme zákazníkům usnadnit práci s hledáním řemeslníků, proto kromě prodeje materiálu zajišťujeme i kompletní realizace. Spolupracujeme s několika šikovnými obkladači s mnohaletou praxí v oboru, kteří se nebojí ani náročnějších projektů. Běžně realizujeme velkoformátové dlažby a obklady, celé terasy i dláždění prostorů kolem bazénů. Zajistíme vše potřebné od zaměření po odvoz suti, a tak budete mít celou realizaci bez zbytečných starostí.

2cm dlažba na terče štěrk

Porovnejte si různé materiály a spolupracujte s designérem

Než se rozhodnete pro nákup obkladů nebo dlažeb, porovnejte si levné a dražší materiály. Nezaměřujte se pouze na vzhled, ale ptejte se také na vlastnosti, ať už jde o odolnost, náročnost údržby nebo mrazuvzdornost, protiskluz a další parametry. Zkušenosti s materiály vám rádi předáme, a to buď osobně na prodejně v Praze, nebo telefonicky či e-mailem.

Pokud potřebujete probrat plánovaný projekt po technické stránce, rádi vám zprostředkujeme konzultaci přímo s obkladačem nebo technikem od stavební chemie. Odborníci pomohou s výběrem způsobu pokládky, typem terčů i lepidly na obklady a dlažby. Doporučujeme také spolupráci s designérem, který zná vlastnosti různých materiálů a dokáže je vhodně kombinovat. Ve StoneGallery spolupracujeme s designérkou, která se o přípravu návrhu postará.

Dodávka materiálu zabere nějaký čas

Při plánování realizace terasy nebo venkovních obkladů a dlažeb počítejte s potřebným časem pro dodávku materiálu. Doba dodání závisí na vašem výběru. Potřebujete-li materiál co nejdříve, vyberte si z obkladů a dlažeb dostupných skladeb. Velkou část obkladů a dlažeb jsme u nás ve StoneGallery schopni dodat v horizontu několika dnů.

Při větším odběru máme vybrané materiály k dispozici na objednání do 14 dnů. Specializujeme se na dodávku špičkových materiálů z Itálie. Jsou-li na skladě u výrobce, dovezeme je do Čech během 7 až 14 dnů. S delšími dodacími lhůtami je třeba počítat v případě, je-li vybraný materiál k dispozici v Itálii na objednávku. Výroba materiálu a jeho dodání pak zabere přibližně měsíc.

Je zřejmé, že příprava, dodávka materiálu a sjednání termínu realizace zabere nějaký čas. Proto své projekty naplánujte s dostatečným předstihem. Budete mít jistotu, že během teplých jarních či letních dnů bude terasa nebo nová fasáda už hotová. A když si s čímkoliv nebudete vědět rady, kontaktujte nás. Rádi vám podáme pomocnou ruku.

realizace fasády, obkladačské práce, kamenný koberec, zámková dlažba

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Středa: 9:00 - 17:00

Kontaktujte nás