Cihlové obklady do interiéru i exteriéru: materiály, cena pokládky a stavební chemie

Články 15. 09. 2021, upraveno 12. 01. 2022 0

Cihlové obklady zdobí fasády mnoha rodinných domů, stejně tak dotváří hřejivou atmosféru v interiérových prostorách. Cihla je neodmyslitelně spojená s venkovským stylem bydlení, pro svou útulnost a výraznou texturu však láká i příznivce moderního či industriálního designu. Chcete svůj dům či byt ozvláštnit cihlovým obkladem? Seznamte se s různými materiály a zjistěte, kolik přibližně stojí obklad, pokládka i stavební chemie.

Cihlové obklady – rozdělení podle materiálu

Obklady s typickým cihlovým vzhledem se vyrábí z pravé cihly, betonu i sádry. Při výběru konkrétního typu obkladu se proto zaměřte především na druh použitého materiálu. Každý má trochu jiné vlastnosti a liší se nejen vzhledem, ale také náročností pokládky a cenou realizace i materiálu.

cihlový obklad na fasádě

Obklady z pravé cihly

Přírodní cihlové obklady se vyznačují originálním vzhledem a jedinečnou strukturou každé cihly. Vyrábí se řezáním klasických lícových cihel na pláty o tloušťce 2, nebo 3 cm. Z technických důvodů není možné cihlu řezat na tenčí obklady (byly by křehké), proto je třeba počítat s větší tloušťkou obkladového materiálu. Přírodní cihlové obklady jsou jasnou volbou pro všechny, kteří dávají přednost věrnému vzhledu a nespokojí se s imitací.

Kromě vysoké estetické hodnoty se obklady z pravé cihly pyšní i svými vlastnostmi – jsou stálobarevné, odolávají slunečnímu záření, navíc jsou mrazuvzdorné i žáruvzdorné. Z toho důvodu se s oblibou používají pro obkládání fasád nebo krbových kamen, kterým cihlový vzhled opravdu sluší. Pokud se rozhodnete pro přírodní cihlové obklady, počítejte s cenou (od 1200 Kč za m2), stejně tak s větší spotřebou spárovací hmoty. Na výběr máte z různých odstínů od klasické oranžovočervené cihly po cihlové obklady v černé barvě.

cihlový obklad na fasádě

Betonový obklad s imitací cihly

Cenově dostupnější alternativu představují betonové obklady, které díky moderním výrobním postupům imitují vzhled cihly. Je však třeba upozornit, že kvalita jednotlivých imitací se může u různých výrobců lišit. Zejména nejlevnější typy betonových obkladů s cihlovou texturou často působí umělým a laciným dojmem. Na druhé straně narazíte na velmi povedené imitace, které jsou na pohled k nerozeznání od pravé cihly a vypadají přirozeně.

Velkou výhodou betonových cihlových obkladů je malá tloušťka, která zpravidla nepřesahuje 1,5 cm. S tím souvisí také menší spotřeba spárovací hmoty ve srovnání s přírodními obklady, díky které se snižuje cena za kompletní realizaci. Příznivá je i cena samotných obkladů, která začíná už na 640 Kč za m2. Materiál odolává vodě, mrazu i žáru, proto se také hodí pro obkládání venkovních konstrukcí nebo krbových kamen. Po nějaké době však může vlivem slunečního záření dojít ke změně barevnosti a zesvětlení.

Na vysoké estetické hodnotě námi nabízených obkladů si dáváme záležet, proto máme v nabídce jen velmi zdařilé imitace, které ozdobí jakýkoliv interiér i exteriér. Přijďte si je osobně prohlédnout do naší prodejny v Praze.

imitace cihlového obkladu na fasádě

Sádrový obklad s imitací cihly

Obklady imitující vzhled pálené cihly se vyrábí také ze sádry. Jsou však určené jen pro použití v interiérových prostorách, protože špatně snáší vysokou vlhkost a výrazné změny teplot. Z toho důvodu se nehodí ani pro obkládání koupelen či prostorů kolem kuchyňské linky, kde může dojít ke srážení par a kontaktu s vodou. Sádrový obklad je vhodný pro ozvláštnění obývacího pokoje, chodby i ložnice. Je lehký a tenký, snadno se pokládá a jednoduše zkracuje i upravuje. Nejčastěji se vyrábí sádrové obklady imitující vzhled cihly v bílém či béžovém odstínu. Cena obkladů začíná už na 590 Kč za m2, jedná se tedy o nejekonomičtější řešení pro interiérové využití.

cihlový obklad bílý imitace

Cena pokládky a stavební chemie

Chcete pokládku cihlových obkladů svěřit do rukou odborníků? Pak vás jistě zajímá, kolik za obkladačské práce zaplatíte. Ve srovnání s běžnými keramickými obklady je obkládání pracnější, protože je třeba všechny malé cihlové pásky lepit samostatně. Cena pokládky se proto pohybuje kolem 1500 Kč za m2. Pokud se rozhodnete vrhnout se do obkládání svépomocí, přečtěte si náš návod na montáž cihlových obkladů.

Při realizaci cihlového obkladu budete potřebovat i stavební chemii – penetraci, lepidlo, spárovací hmotu a impregnaci. Orientační cena potřebné stavební chemie je následující:

  • Penetrace – vystačí na 10 metrů, cena 579 Kč

  • Lepidlo – vystačí na 5 metrů, cena 929 Kč

  • Spárovací hmota – 30kg balení vystačí na 5 metrů, cena 929 Kč

  • Impregnace – vystačí na 5 metrů, cena 579 Kč

Ať už vás přitahuje hřejivý styl venkovského bydlení, jedinečný vzhled holandských cihel, nebo chcete ozvláštnit moderně koncipovaný interiér výrazným prvkem, bude cihlový obklad dobrou volbou. Potřebujete poradit s výběrem nebo zajistit kompletní realizaci? Kontaktujte nás, rádi vám podáme pomocnou ruku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Středa: 9:00 - 16:30

Kontaktujte nás