Co je to spárořez (obkladačský plán) a proč jej mít

Články 13. 07. 2020, upraveno 12. 01. 2022 0

Vybrali jste si nové obklady a dlažby, které mají ve vaší koupelně nebo jiném prostoru vyniknout? Ať už se pustíte do obkládání svépomocí, nebo využijete služby profesionálního obkladače, nepodceňujte rozložení obkladů a dlažeb. Spáry na sebe musí navazovat a měly by také probíhat osou zařizovacích předmětů. Základem úspěšné pokládky a obkládání je precizně zpracovaný spárořez neboli obkladačský plán.

Bez kladečského plánu je výsledek nejistý

Možná se to na první pohled nezdá, ale pokládání obkladů a dlažeb je velkou alchymií. Nejde jen o správné dodržení postupu nebo pečlivé a přesné lepení materiálu, ale také o přípravu a plánování. Čím více zařizovacích předmětů se v místnosti nachází a čím je prostor členitější, tím je příprava komplikovanější.

Pokud nebudete mít rozložení dlaždic naplánované a nakreslené na papíře, bude výsledek značně nejistý. Zkažených realizací z důvodů nevhodného rozložení už vzniklo nespočet a byla by škoda, kdyby k nim patřila i ta vaše. Proto rozhodně doporučujeme vytvoření kladečského plánu neboli spárořezu. Jde o podrobný návod pro řemeslníka, jak má pokládat dlaždice, aby spáry pěkně probíhaly.

spárořez kladečský plán stonegallery.cz

Spárořez navrhne koupelnové studio i zkušený obkladač

Příprava spárořezu je jednou ze součástí podrobně zpracovaného návrhu koupelny. Připravit by vám jej proto měli v každém koupelnovém studiu, které se na návrhy zaměřuje. Rozložení obkladů a dlažeb uvidíte jak na 3D vizualizaci koupelny, tak v samotném kladečském plánu zpracovaném ve 2D. Pokud jste si vybrali obklady a dlažby z naší nabídky, ozvěte se nám s požadavkem na vytvoření spárořezu.

Nebudete-li mít k dispozici spárořez z koupelnového studia nebo prodejny s obkladovými materiály, vyhledejte zkušeného obkladače, který si v nějaké podobě připraví obkladačský plán sám. Vyhněte se řemeslníkům, kteří se bez rozmýšlení, přeměřování a plánování okamžitě pouští do práce.

spárořez a kladečský plán stonegallery.cz

Základní požadavky na rozložení obkladů a dlažeb

Rozmístění obkladů bude vždy otázkou kompromisů. Málokdy se podaří návrh naplánovat tak, aby spáry krásně seděly ve všech prostorách místnosti, dokonale na sebe navazovaly a obešly se bez velkého množství přířezů. Základem správného rozložení je především průběžnost spár z podlahy a stěny, případně průběžnost dvou podlah mezi místnostmi.

Zvláštní pozornost vyžaduje umístění obkladů a dlažeb v okolí toalety, sprchy, vany nebo umyvadla, kde se uživatelé pohybují nejčastěji. V těchto místech by měly spáry probíhat osou zařizovacích předmětů, případně mohou být předměty umístěné do osy obkladaček.

kladečský plán spárořez stonegallery.cz

Co je potřeba pro vytvoření spárořezu

Než navštívíte koupelnové studio nebo se obrátíte přímo na nás, připravte si podklady důležité pro vytvoření spárořezu. Nejjednodušší je zaslání projektové dokumentace a podrobně zpracovaných výkresů s vyznačenými rozměry včetně oken a dveří. Pro vytvoření spárořezu potřebujeme také detailní informace o materiálu včetně jeho odstínu, formátu nebo třeba návaznosti jednotlivých vzorů.

Protože všechny námi prodávané obklady do detailu známe, jsme schopni vám vypracovat kladečský plán velmi přesně. Dále budeme potřebovat znát způsob řešení prahů, způsob otevírání dveří, umístění a výšku oken nebo balkonových dveří. Obvykle není možné sladit všechny místnosti a všechny detaily, proto společně vybereme nejdůležitější místnosti, přechody či pohledy.

spárořez a kladečský plán stonegallery.cz

ukázka spárořezu (kladečského plánu) ke stažení zde

Vyberte si z mnoha typů obkladů a dlažeb vhodných jak do interiéru, tak exteriéru. Kontaktujte nás, kromě vytvoření spárořezu vám vypočítáme požadované množství materiálu i stavební chemie a v případě zájmu zajistíme také obkladačské práce.

spárořez a kladečský plán stonegallery.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Úterý: 9:00 - 17:00

Kontaktujte nás