Cooking Surface Prime – neviditelná indukční deska, která vzbudila rozruch

Články 27. 06. 2022, upraveno 28. 06. 2022 6

Varná zóna je středobodem kuchyně. Zpravidla však na sebe strhává až přílišnou pozornost. Velká plocha varné desky totiž bije do očí a narušuje styl kuchyňské linky. S řešením zdůrazňujícím čistý minimalismus a funkčnost přišli italští odborníci z ABK Group. A vyvolali velký rozruch. Představili totiž indukci, která je plně integrovaná v keramické pracovní desce. V čem je tak revoluční? Není vůbec vidět!

Indukce budoucnosti

Elektromagnetická indukce využívaná u varných desek patří mezi nejefektivnější a nejúspornější způsoby ohřevu. Protože se vlivem magnetického pole ohřívá jen kovová nádoba, nedochází k tepelným ztrátám nebo zahřívání povrchu desky. Na oddělení výzkumu a vývoje v ABK Group využili právě výhody indukčního ohřevu a propojili jej s keramickými deskami. 

Výsledkem práce specialistů je právě povrch Cooking Surface Prime, který představuje symbiózu mezi technologií a hmotou. Zařízení pro indukci je umístěné ve spodní (nepohledové) části desky a umožňuje ohřev kovového nádobí, aniž by na horní straně musela ležet jakákoliv varná deska. Stačí jen na pracovní desku položit hrnec a pustit se do vaření.

Pracovní deska, na které můžete vařit i krájet

Nové pojetí neviditelného indukčního ohřevu přináší řadu výhod. Vyzdvihnout samozřejmě musíme čistý design a zdůraznění struktury keramické desky bez rušivých elementů. Výhodou je také rozšíření pracovního prostoru – když zrovna nevaříte, můžete celou plochu využívat k přípravě pokrmů, krájení či servírování. 

Na povrchu nejsou žádné zářezy ani hrany, a tak je údržba na rozdíl od běžných varných desek snadná a rychlá. Ze své podstaty je řešení s využitím indukce úsporné a bezpečné. Protože se neohřívá povrch desky, ale jen kovové nádoby, zůstává plocha studená. Po vaření je teplá jen ta část, kde byl umístěný hrnec, navíc velmi rychle vychladne.

Tři varné body na desce najdete jednoduše

Na keramické desce s technologií Cooking Surface Prime najdete tři varné body o výkonu 2200 W, 1800 W a 1500 W. Indukce si tak bez problémů poradí s kovovými nádobami různého průměru včetně velkých hrnců a pánví. 

Abyste střed varných bodů bez obtíží trefili, nachází se na desce nenápadné vypískované značky v podobě kroužků, koleček nebo čtverců. Na výběr máte z celkem 6 různých designů. Značky varných bodů se na povrch vykreslují mikropískováním při sníženém tlaku kolem 5 barů, díky čemuž nedochází ke snížení odolnosti nebo nenasákavosti.

Varná deska

Snadné intuitivní ovládání

Vzhledem k minimalistickému konceptu se na ploše pracovní desky nenachází žádné ovládání. To je řešeno samostatným kabelovým ovladačem s LCD displejem, který vytáhnete jen při vaření. Cooking Surface Prime vsadil také na populární Smart technologie. Díky bezproblémovému propojení umožňuje ovládat desku vzdáleně pomocí mobilního telefonu nebo tabletu.

Kuchyňské desky z keramiky patří k těm nejlepším

Inovativní technologie Cooking Surface Prime je kompatibilní s keramickými deskami StoneGallery. Právě keramika patří v kategorii kuchyňských pracovních desek mezi nejlepší materiály. Vyniká odolností vůči vodě i mechanickým vlivům, neporézností i odolností vůči vysokým teplotám. Poradí si i s velmi nízkými teplotami a působením atmosférických vlivů, a proto se hodí i pro zahradní kuchyně. Řeší tak neduhy jiných materiálů používaných v kuchyních:

Umělý kámen

Neodolá vysokým teplotám

Přírodní kámen

Nelze vyrobit s neviditelnými spoji, světlejší typy kamene se probarví od výraznějších potravin

Kompaktní desky

Neodolá vysokým teplotám

Přírodní dřevo

Vyžaduje pravidelnou údržbu a zvláštní péči

Laminované dřevotřískové desky

Má omezenou životnost, snadno se mechanicky poškodí, při natečení vody do spojů materiál nabobtná

Varná deska z keramiky

Způsoby montáže běžných indukčních desek se liší

Technologie Cooking Surface Prime je v mnoha ohledech průkopnická. Proto si musíme počkat, jestli bude žádaná u širší veřejnosti. Vzhledem k vyšší ceně indukce i samotné keramické desky si však zřejmě najde jen určitou skupinu příznivců, kteří si za dokonalý design, inovaci, funkčnost a bezúdržbovost rádi připlatí. 

Co se týče běžně dostupných indukčních varných desek, vyrábí se v mnoha velikostech, designech a provedeních (špičkou na trhu jsou aktuálně desky s integrovaným odsáváním par). Rozdíl je však i ve způsobu montáže, který je částečně daný materiálem pracovní desky.

Horní montáž

Nejrozšířenější metodou je horní montáž, kde varná deska leží na desce pracovní a vytváří 20 mm hranu. Nevýhodou je složitější čištění, protože se zbytky jídel či vody mohou dostat k okrajům a špatně se odstraňují. 

Zapuštěná montáž

Druhou možností je montáž zapuštěná, kdy je varná deska umístěná do roviny s pracovní deskou. Při manipulaci ani čištění nijak nepřekáží, navíc lépe vypadá. Zapuštěná montáž je však technicky proveditelná jen u některých typů pracovních desek. Patří mezi ně zejména desky keramické a kamenné. Naopak u hojně rozšířených dřevotřískových desek není zapuštěná montáž možná – v řezu je materiál náchylný na vlhkost i vysoké teploty a poškodil by se.

Varná deska

Cena keramiky s indukcí a realizace

Cena keramické desky se pohybuje kolem 8500 Kč/m2 (dle vybraného dekoru), neviditelná indukční technologie pak vyjde na cca 70 tisíc Kč. Za příplatek přibližně 15 tisíc Kč je k dispozici i dálkový ovladač pro pohodlné ovládání.

Zaujala vás technologie, kterou italská společnost ABK Group představila, nebo zůstanete u klasiky? Ať se rozhodnete jakkoliv, ozvěte se nám. Pomůžeme vám s výběrem materiálů, zakázku naceníme a rádi zrealizujeme. Máme bohaté zkušenosti s výrobou a montáží keramických i kamenných pracovních desek. Díky spolupráci s italskými partnery dodáme a zprovozníme i technologii Cooking Surface Prime.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

 1. jan macku – 08. 11. 2023 08:46 Odpovědět

  Dobry den

  mate k videni na showroomu cooking surface Prime? Prisli bychom se podivat a pobavit o nove kuchyni tuto sobotu.

  Dekuji

  S pozdravem

  JM

  1. David Gregora – 08. 11. 2023 11:22 Odpovědět

   Dobrý den,

   děkujeme za dotaz. Fyzicky k vidění bohužel systém na prodejně na Praze 9 nemáme, ale pošleme Vám partnerské místo kde k vidění je.

 2. Lucie Taclikova – 25. 02. 2024 12:44 Odpovědět

  Dobrý den, také bychom se chtěli podívat na neviditelnou technologii zabudované indukční varné desky. Můžete nám prosím dát informaci na kontaktní místo v Praze, kde je třeba taková kuchyň vystavená? Děkuji. S pozdravem, Taclíkovi

 3. david mertl – 02. 03. 2024 18:12 Odpovědět

  muzete mi poslat kontakt na prodejce ?
  nebo pripadne na tlf aby me kontaktoval ? 777217472
  dekuji

 4. Martin Jíša – 05. 03. 2024 16:36 Odpovědět

  Dobrý den, prosím o kontakt na showroom kde by bylo možné vidět neviditelnou technologii zabudované indukční varné desky. Děkuji.

 5. Jaroslav Živný – 19. 05. 2024 11:15 Odpovědět

  Dobrý den, můžete mi prosim poslat kontakt na showroom, kde tyto technologie jsou fyzicky k vidění? Dekuji

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Pátek: 9:00 - 16:00

Kontaktujte nás