Dlažba kolem bazénu: vše o výběru, pokládce, lemech i kolejnicích

Články 19. 08. 2020, upraveno 12. 01. 2022 1

Rozhodli jste se pro pořízení dlažby kolem bazénu, která vynikne vzhledem, snadnou údržbou i příjemným a bezpečným došlapem? Věnujte zvláštní pozornost výběru, technickým parametrům i způsobu pokládky. Přinášíme vám odpovědi na nejčastější otázky, které s výběrem vhodné dlažby kolem bazénu úzce souvisí.

V článku SE DOZVÍTE:

 • Jakými způsoby se dá řešit dlažba kolem bazénu?

 • Jak může vypadat 2cm dlažba kolem bazénu?

 • Které jsou ty nejdůležitější technické vlastnosti dlažeb k bazénu?

 • Jak se řeší kraje bazénu – bazénové lemy?

 • Je třeba řešit i terén kolem bazénu?

 • Jak se řeší dlažba kolem bazénu pod kolejnicemi?

 • Lze bazénovou dlažbu propojit a sladit s dlažbou v interiéru?

 • Jaká je údržba keramické dlažby kolem bazénu?

Jakými způsoby se dá řešit dlažba kolem bazénu?

Pokládku dlažby kolem bazénu lze řešit jak lepením na předem připravený a očištěný betonový podklad, tak nasucho umístěním na terče, případně do štěrkového lože. Při pokládce na terče musí být síla keramické dlažby alespoň 2 cm. V některých případech je vhodné kombinovat oba způsoby pokládky, zejména je-li součástí bazénu i zastřešení s kolejnicemi (viz níže). Při realizaci dlažby se navíc používají i speciální prvky, a to bazénové lemy (tvarovky) a přepady.

Dlažba kolem bazénu: vše o výběru, pokládce, lemech i kolejnicích

Jak může vypadat 2cm dlažba kolem bazénu?

Keramické dlažby o síle 2 cm určené pro použití v exteriéru se vyrábí v mnoha dekorech a barevných kombinacích. Díky moderním technologiím výrobci dosahují velmi zdařilých imitací kamene, betonu, dřeva i kombinací dekorů. Inspirujte se ZDE. Dlažby jsou dostupné v mnoha formátech:

-          Čtvercové – základní 60×60 cm, dále 90×90, 75×75 cm

-          Obdélníkové – základní 45×90 cm, dále 60×120, 60×90, 30×120, 40×120 cm

Dlažba kolem bazénu: vše o výběru, pokládce, lemech i kolejnicích

Které jsou ty nejdůležitější technické vlastnosti dlažeb k bazénu?

Velmi důležitý je stupeň protiskluzu, který musí být při použití dlažby kolem bazénu R11. Dlažba s takovou povrchovou úpravou podrží bosou nohu na vodě a minimalizuje riziko uklouznutí. Všechny 2cm keramické dlažby mají automaticky stupeň protiskluzu R11, v případě dlažby o síle 1 cm je varianta R11 zpravidla také k dispozici. Dalším zásadním parametrem je nasákavost, která musí být pod 0,5 %. U lepších výrobců je minimální nasákavost samozřejmá. Dlažby jsou ideální podlahovou krytinou pro standardní bazén jak se sladkou, tak slanou vodou.

Jak se řeší kraje bazénu – bazénové lemy?

Prvky pro řešení okrajů jsou často součástí samotného bazénu. Pokud tomu tak není, používají se speciální prvky, a to bazénové lemy neboli tvarovky. Uplatňují se jak pro bazény hranatého, tak oblého tvaru. Pro oblé bazény řežeme tvarovky do oblouku na míru pomocí vodního paprsku.

Vyrábíme různé typy bazénových lemů – plošné, rohovové vnitřní hranaté i čtvrtkruhové, přepady, hranaté i zakulacené schodnice apod. Bazénové lemy se vyrábí pouze jako čtvrtkruh. Pokud trváte na kulatém lemu, zajistíme vám zakázkovou výrobu ze žuly, travertinu či jiného typu přírodního kamene u našeho kameníka. Při výrobě na míru počítejte s vyšší cenou bazénových lemů, která se pohybuje kolem 2500 Kč/ks. Výroba trvá přibližně měsíc.

Na trhu jsou pak dostupné i hotové speciální bazénové lemy. Jedná se o tvarovky, které mohou mít stejný vzhled jako bazénové dlažba. Tvarovky se vždy instalují lepením, zbytek dlažby kolem bazénu pak může být položen suchou cestou na terče.

Dlažba kolem bazénu: vše o výběru, pokládce, lemech i kolejnicích

Je třeba řešit i terén kolem bazénu?

Zhotovení dlažby kolem bazénu se neobejde bez úpravy terénu. Kromě obkladačských prací se postaráme také o terénní úpravy, a tak budete mít realizaci dlažby bez starostí. K dispozici máme potřebnou stavební mechanizaci. Postaráme se o dovoz štěrku, výkopové práce i přesun a odvoz přebytečné zeminy.

Jak se řeší dlažba kolem bazénu pod kolejnicemi?

Kolejnice pro bazénové zastřešení musí být namontované na betonu. Dlaždice se pak v těchto místech pokládají lepením, zbylá část dlažby pak může být položena nasucho na terče, případně na štěrk. Vyrábí se i samonosné konstrukce zastřešení bez kolejí, u kterých může být celá plocha dlažby řešena pokládkou suchou cestou.

Dlažba kolem bazénu: vše o výběru, pokládce, lemech i kolejnicích

Jak bazénovou dlažbu sladit s dlažbou v interiéru?

Dlažby se většinou vyrábí v různých sílách a povrchových úpravách. Díky tomu se dají snadno kombinovat a sladit s interiérovou dlažbou. Design dlažby tak může být stejný jak ve vnitřních, tak venkovních prostorách.

Jak je to s údržbou keramické dlažby kolem bazénu?

Keramická dlažba kolem bazénu nevyžaduje zvláštní údržbu. Čištění se provádí obyčejnou vodou, případně s využitím vysokotlakého čističe (wapky). Jednou za pár let můžete dlaždice oživit použitím chemických čisticích prostředků.

Kvalitní venkovní dlažba v okolí bazénu ozvláštní exteriérový prostor a zvýší komfort. S výběrem vhodného typu dlažby vám rádi pomůžeme na naší prodejně v Praze. Představíme vám různé typy dlažeb, spočítáme požadované množství dlaždic i tvarovek a v případě zájmu zajistíme kompletní realizaci.

Dlažba kolem bazénu: vše o výběru, pokládce, lemech i kolejnicích

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

 1. Ludvík Pavlis – 13. 09. 2022 08:06 Odpovědět

  Dobrý den, potýkam se se zapeklitou situací. Mám zhotoven bazén se zastřešením cca 3 roky. Povrch okolo je kamenný koberec. Bohužel se po první zimě koberec odfoukl i přesto, že byly použité penetrace i hydroizolace. 2 roky se snažím dohnat řemeslníka, aby sjednal nápravu. Už začínám uvažovat o položení dlažby na terče. Nevim,ale jak to zrealizovat. Okolo bazenu je betonový povrch a přechod k zámkové dlažbě by vytvořil schod, pokud by se pokladalo na sucho na terče. Bazén mame atip taková ledvina. Delali jsme tvar podle nás. Uvnitř je těžká bazénová fólie. Musel by se tedy zřejmě vyresit i lem přesně. Chtěl bych zadat zakázku firmě co dodá material včetně realizace, kvůli záruce. Pokud byste měli zájem budu rád za jakékoliv info. Foto bych poslal do mailu poté. Mnohokrát děkuji a přeji hezký den. Pavlis

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734

Kontaktujte nás