Dlažba kolem bazénu: vše o výběru, pokládce, lemech i kolejnicích

Články 19. 08. 2020, upraveno 12. 01. 2022 0

Rozhodli jste se pro pořízení dlažby kolem bazénu, která vynikne vzhledem, snadnou údržbou i příjemným a bezpečným došlapem? Věnujte zvláštní pozornost výběru, technickým parametrům i způsobu pokládky. Přinášíme vám odpovědi na nejčastější otázky, které s výběrem vhodné dlažby kolem bazénu úzce souvisí.

V článku SE DOZVÍTE:

  • Jakými způsoby se dá řešit dlažba kolem bazénu?

  • Jak může vypadat 2cm dlažba kolem bazénu?

  • Které jsou ty nejdůležitější technické vlastnosti dlažeb k bazénu?

  • Jak se řeší kraje bazénu – bazénové lemy?

  • Je třeba řešit i terén kolem bazénu?

  • Jak se řeší dlažba kolem bazénu pod kolejnicemi?

  • Lze bazénovou dlažbu propojit a sladit s dlažbou v interiéru?

  • Jaká je údržba keramické dlažby kolem bazénu?

Jakými způsoby se dá řešit dlažba kolem bazénu?

Pokládku dlažby kolem bazénu lze řešit jak lepením na předem připravený a očištěný betonový podklad, tak nasucho umístěním na terče, případně do štěrkového lože. Při pokládce na terče musí být síla keramické dlažby alespoň 2 cm. V některých případech je vhodné kombinovat oba způsoby pokládky, zejména je-li součástí bazénu i zastřešení s kolejnicemi (viz níže). Při realizaci dlažby se navíc používají i speciální prvky, a to bazénové lemy (tvarovky) a přepady.

Dlažba kolem bazénu: vše o výběru, pokládce, lemech i kolejnicích

Jak může vypadat 2cm dlažba kolem bazénu?

Keramické dlažby o síle 2 cm určené pro použití v exteriéru se vyrábí v mnoha dekorech a barevných kombinacích. Díky moderním technologiím výrobci dosahují velmi zdařilých imitací kamene, betonu, dřeva i kombinací dekorů. Inspirujte se ZDE. Dlažby jsou dostupné v mnoha formátech:

-          Čtvercové – základní 60×60 cm, dále 90×90, 75×75 cm

-          Obdélníkové – základní 45×90 cm, dále 60×120, 60×90, 30×120, 40×120 cm

Dlažba kolem bazénu: vše o výběru, pokládce, lemech i kolejnicích

Které jsou ty nejdůležitější technické vlastnosti dlažeb k bazénu?

Velmi důležitý je stupeň protiskluzu, který musí být při použití dlažby kolem bazénu R11. Dlažba s takovou povrchovou úpravou podrží bosou nohu na vodě a minimalizuje riziko uklouznutí. Všechny 2cm keramické dlažby mají automaticky stupeň protiskluzu R11, v případě dlažby o síle 1 cm je varianta R11 zpravidla také k dispozici. Dalším zásadním parametrem je nasákavost, která musí být pod 0,5 %. U lepších výrobců je minimální nasákavost samozřejmá. Dlažby jsou ideální podlahovou krytinou pro standardní bazén jak se sladkou, tak slanou vodou.

Jak se řeší kraje bazénu – bazénové lemy?

Prvky pro řešení okrajů jsou často součástí samotného bazénu. Pokud tomu tak není, používají se speciální prvky, a to bazénové lemy neboli tvarovky. Uplatňují se jak pro bazény hranatého, tak oblého tvaru. Pro oblé bazény řežeme tvarovky do oblouku na míru pomocí vodního paprsku.

Vyrábíme různé typy bazénových lemů – plošné, rohovové vnitřní hranaté i čtvrtkruhové, přepady, hranaté i zakulacené schodnice apod. Bazénové lemy se vyrábí pouze jako čtvrtkruh. Pokud trváte na kulatém lemu, zajistíme vám zakázkovou výrobu ze žuly, travertinu či jiného typu přírodního kamene u našeho kameníka. Při výrobě na míru počítejte s vyšší cenou bazénových lemů, která se pohybuje kolem 2500 Kč/ks. Výroba trvá přibližně měsíc.

Na trhu jsou pak dostupné i hotové speciální bazénové lemy. Jedná se o tvarovky, které mohou mít stejný vzhled jako bazénové dlažba. Tvarovky se vždy instalují lepením, zbytek dlažby kolem bazénu pak může být položen suchou cestou na terče.

Dlažba kolem bazénu: vše o výběru, pokládce, lemech i kolejnicích

Je třeba řešit i terén kolem bazénu?

Zhotovení dlažby kolem bazénu se neobejde bez úpravy terénu. Kromě obkladačských prací se postaráme také o terénní úpravy, a tak budete mít realizaci dlažby bez starostí. K dispozici máme potřebnou stavební mechanizaci. Postaráme se o dovoz štěrku, výkopové práce i přesun a odvoz přebytečné zeminy.

Jak se řeší dlažba kolem bazénu pod kolejnicemi?

Kolejnice pro bazénové zastřešení musí být namontované na betonu. Dlaždice se pak v těchto místech pokládají lepením, zbylá část dlažby pak může být položena nasucho na terče, případně na štěrk. Vyrábí se i samonosné konstrukce zastřešení bez kolejí, u kterých může být celá plocha dlažby řešena pokládkou suchou cestou.

Dlažba kolem bazénu: vše o výběru, pokládce, lemech i kolejnicích

Jak bazénovou dlažbu sladit s dlažbou v interiéru?

Dlažby se většinou vyrábí v různých sílách a povrchových úpravách. Díky tomu se dají snadno kombinovat a sladit s interiérovou dlažbou. Design dlažby tak může být stejný jak ve vnitřních, tak venkovních prostorách.

Jak je to s údržbou keramické dlažby kolem bazénu?

Keramická dlažba kolem bazénu nevyžaduje zvláštní údržbu. Čištění se provádí obyčejnou vodou, případně s využitím vysokotlakého čističe (wapky). Jednou za pár let můžete dlaždice oživit použitím chemických čisticích prostředků.

Kvalitní venkovní dlažba v okolí bazénu ozvláštní exteriérový prostor a zvýší komfort. S výběrem vhodného typu dlažby vám rádi pomůžeme na naší prodejně v Praze. Představíme vám různé typy dlažeb, spočítáme požadované množství dlaždic i tvarovek a v případě zájmu zajistíme kompletní realizaci.

Dlažba kolem bazénu: vše o výběru, pokládce, lemech i kolejnicích

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Pátek: 9:00 - 16:00

Kontaktujte nás