Dokonalá terasa u domu, parkovací stání i chodníky: Vsaďte na jednotný styl

Články 07. 01. 2022, upraveno 19. 01. 2022 0

Terasa, příjezdová cesta, parkovací stání i chodníky – tyto venkovní plochy najdete v okolí rodinných domů nejčastěji. I když plní odlišné funkce, dohromady tvoří celek exteriérového prostoru, který podtrhuje vzhled stavby. Využijete-li pro realizaci všech zpevněných ploch jeden typ materiálu, bude koncept exteriéru ucelený a jednotlivé prvky se nebudou opticky narušovat.

Materiály vhodné pro venkovní použití

Pro realizaci zpevněných ploch kolem domu můžete využít různé materiály, ne všechny však splňují parametr pojezdu nebo požadavek na bezúdržbovost či dlouhou životnost. Na výběr máte zejména mezi zámkovou dlažbou, dřevem, dřevoplastem (WPC), kamenným kobercem nebo stále oblíbenější venkovní keramickou dlažbu v síle 2cm.

Betonová zámková dlažba

Představuje cenově dostupný a tradiční typ dlažby pro venkovní použití. Pro odolnost a snadnou pokládku se hojně využívá ve veřejných prostorách. Svým vzhledem příliš nezaujme, a tak není vhodná do míst, ve kterých estetika hraje důležitou roli. 

Tvarově zajímavější typy zámkové dlažby jsou pak cenou srovnatelné s jinými materiály, které mají v mnoha ohledech lepší vlastnosti. Kolem domů se často využívá na parkovací stání a příjezdové cesty, protože zvládne i větší zatížení.

Výhody

Nevýhody

Cenově dostupné řešení (u základních tvarů)

Působí všedně a nezajímavě

Snadná a rychlá pokládka

Nasákavý a nestálobarevný povrch

Odolnost i vůči většímu zatížení

Nelze zcela vyčistit od mastnoty a jiných nečistot

Snadná oprava poškozeného dílu

Při volbě zajímavějších tvarů a barev se realizace prodražuje

Dřevo

Vyniká přírodním vzhledem, který do venkovního prostoru dobře zapadá. Má však omezenou životnost (může dojít k deformaci materiálu) a vyžaduje pravidelnou údržbu (broušení a natírání). Během letních měsíců se nerozpálí tolik co jiné materiály, což je velká výhoda při realizaci terasy. Pojezdovost je u dřevěných podlah problematická, vyžaduje specifické konstrukční řešení. 

Výhody

Nevýhody

Poutavý přírodní vzhled

Omezená životnost a riziko deformace

V létě se nerozpálí jako jiné materiály

Vyžaduje pravidelné broušení a natírání

Oblíbený materiál pro realizaci teras

Problematický pojezd

Dřevoplast

Představuje alternativu k dřevěným terasovým prknům. Použití polymerových přísad odstraňuje nevýhody přírodního dřeva, ať už jde o tvarové deformace, nebo potřebu broušení či natírání. Pojezdovost je však i v případě dřevoplastu (WPC) problematická.

Výhody

Nevýhody

Nekroutí se a nevysychá 

Omezená životnost – srovnatelná se dřevem

Lépe odolá vodě, mrazu i sněhu

Pro mnohé esteticky méně působivé než dřevo

Nevyžaduje broušení a natírání

Problematický pojezd

Nenasákavý materiál

Kamenný koberec

Využívá se na větších plochách, kde působí celistvým dojmem. Vyžaduje přípravu rovného betonového podkladu. Esteticky zajímavé řešení, ovšem s omezenou životností. Oprava poškozené části kamenného koberce je problematická, vyžaduje použití nových kamínků i pojiva. Kamenný koberec není vhodný na parkovací stání a časté přejíždění automobilem, občasný pojezd ale vydrží.

Výhody

Nevýhody

Zajímavý vzhled

Poměrně krátká životnost (5 let)

sjednocení venkovních ploch

Problematická oprava při poškození

Lze využít i v interiéru

Přes materiál proteče voda, v zimě ale může zmrznout a poškodit povrch

Vyžaduje pečlivou přípravu podkladu

Venkovní keramická dlažba 2cm

Ideální materiál vhodný pro různé typy zpevněných ploch. Umožňuje jednoduché sjednocení vzhledu různých částí exteriérového prostoru. Venkovní keramické dlažby mají sílu 2 nebo 3 cm. I když se dají lepit na betonový podklad, upřednostňuje se jejich pokládka suchou cestou (na terče nebo štěrk). Venkovní 3cm keramická dlažba položená do štěrku je pojezdová, a tedy vhodná i pro realizaci příjezdových cest a parkovacích stání. K dispozici jsou dlaždice v různých dekorech a zdařilých imitacích dřeva, kamene i betonu. 

Výhody

Nevýhody

Barevně stálý a nenasákavý materiál

Na slunci se rozpálí

Snadná údržba včetně čištění mastnoty

Velké formáty jsou těžké – náročnější manipulace

Nezarůstá mechem

Skvěle imituje dřevo, kámen, beton i jiné povrchy

Pojezdová (3 cm provedení) – vhodná i na parkovací stání

Při suché pokládce zajistí odvod dešťové vody 

Dlouhá (v podstatě neomezená) životnost – nespáruje se ani nelepí

Keramická dlažba vynikne na terase, parkovacím stání i chodníku

Našim zákazníkům doporučujeme využití venkovní keramické dlažby položené suchou cestou. Vhodná je pro všechny typy venkovních ploch, ať už jde o terasy, parkovací stání, příjezdové cesty, nebo prostory kolem bazénu. Doporučujeme zejména pokládku na štěrk. I po letech náročného každodenního provozu půjde dlažba snadno vyčistit a bude vypadat stejně poutavě jako v den pokládky.

Donedávna se pro realizaci parkovacích stání využívaly zejména zámkové dlažby, které jako jedny z mála materiálů splňovaly požadavek na pojezdovost. S rozmachem silné a odolné keramické dlažby se však situace změnila. Venkovní 3cm keramická dlažba položená na štěrk zátěž zaparkovaného vozu bez problémů zvládne. Bez problémů z ní odstraníte i špínu a mastnotu z podvozku auta – na rozdíl od betonu, kde mastné skvrny zůstanou navždy. 

Dlaždice z keramiky jsou vhodné i na chodníky nebo zahradní cestičky. Vzhledem k vyšší hmotnosti můžete keramickou dlažbu položit přímo do hlíny, nebo jen na malou vrstvu štěrku. V zahradách efektně vypadají i betonové nášlapy v imitaci dřevěných desek, které lze položit přímo do trávy.

Vsaďte na dlaždice větších formátů

V posledních letech roste zájem o velkoformátové obklady a dlažby. Tento trend se netýká jen interiérů, ale také venkovních prostorů. Venkovní dlažba větších rozměrů vypadá exkluzivně, navíc se snadno udržuje a prostor opticky rozšíří. Základním formátem je 60×60 cm, skvostně pak vypadají i velké formáty 90× 90, 60× 120 nebo 120×120 cm.

Realizaci venkovního prostoru kolem domu řešte komplexně. Výběr vhodného materiálu je důležitý nejen pro terasy, ale také parkovací stání, příjezdové cesty nebo chodníčky. Pokud se rozhodnete pro venkovní keramickou dlažbu, snadno sladíte vzhled všech venkovních ploch do jednotného stylu.

S výběrem konkrétního materiálu a realizací vám rádi pomůžeme. Napište nám na prodejna@stonegallery.cz, uveďte své představy a přiložte i rozměry, projekt nebo náčrtek venkovních ploch. Různé typy materiálů vám osobně představíme na naší prodejně v Praze. Před návštěvou se prosím objednejte, abychom vám mohli věnovat tolik času, kolik bude potřeba.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Středa: 9:00 - 17:00

Kontaktujte nás