Jak probíhá realizace velkoformátových obkladů: Obkládání krbu v praxi

Články 11. 02. 2022 0

Velkoformátové obklady se nejen pro svůj luxusní vzhled těší velké oblibě. Jejich realizace však vyžaduje specifické postupy při manipulaci i obkládání a s tím související zkušenosti. U nás ve StoneGallery se na montáže obkladů a dlažeb velkých formátů zaměřujeme dlouhodobě a nyní za sebou máme další úspěšnou realizaci. Podívejte se, jak jsme si poradili s obkládáním velkorysého krbu a jaké kroky montáž obnášela.

Zákazník vsadil na velkoformátový obklad 100×300 cm

Aby hotový krb působil celistvým dojmem a jeho vzhled zbytečně nerušilo velké množství spár, vsadil zákazník na velkoformátový obklad o rozměru 100×300 cm. Konkrétně se rozhodl pro keramický obklad PEX03 o síle pouhých 3,5 mm. 

Protože se keramické obklady vyznačují snadnou údržbou a žáruvzdorností, pro použití na krby jsou skvělou volbou. Výsledek vidíte na fotografii níže. Postupem realizace vám provedeme krok za krokem.

Doprava velkoformátových obkladů a dlažeb

Keramické obklady ve formátu 100×300 cm dovážíme z Itálie. Vzhledem ke křehkosti materiálu a síle pouhých 3,5 mm jsou obklady při přepravě uložené ve speciálním dřevěném boxu, který zajišťuje ochranu před mechanickým poškozením. Nakládku a vykládku z kamionu musí provádět dopravce, který má s manipulací těchto boxů zkušenosti. Při nešetrném zacházení by mohlo dojít k prasknutí nebo odštípnutí materiálu. 

přeprava velkoformátového obkladu/dlažby

Manipulace s obkladem velkého fomátu

Manipulace musí být opatrná a žádá si dokonalou sehranost týmu řemeslníků. Aby obklad nepraskl, nesmí se otáčet ve vzduchu. Jedna hrana musí být vždy na zemi a ve vertikální poloze. Obklad musí být před instalací uložený na rovném a měkkém podkladu.

příprava velkoformátového obkladu/dlažby

Řezání obkladů pomocí speciální řezačky

Montáž velkoformátových obkladů se neobejde bez úprav rozměrů. Formátování (řezání) obkladů s délkou hrany 300 cm provádíme s využitím speciální řezačky od italského výrobce Sigma. Díky tomu jsou přířezy dokonale rovné a velmi přesné.

řezání velkoformátového obkladu

Ruční zabroušení hran

V místech řezu jsou hrany obkladů ostré jako břitva. Aby byly příjemné na dotyk a nehrozilo riziko pořezání, musí se ručně zabrousit.

úprava hrany u obkladu a dlažby

Přeříznutí skelné síťky na zadní straně obkladu

Pro zvýšení pevnosti a zajištění pružnosti opatřuje výrobce tenké obklady a dlažby velkých formátů skelnou síťkou. Tu je potřeba při formátování velkoformátových obkladů zvlášť přeříznout – až poté lze obklad rozdělit na dva kusy.

přeříznutí velkoformátového obkladu/dlažby

Nanášení lepidla

Lepidlo nanášíme pomocí zubové stěrky na obklad umístěný ve svislé poloze. Pokud by byl obklad umístěný naležato, mohl by při zvedání pod tíhou stavební hmoty prasknout. Pro lepení velkoformátových obkladů s hranou nad 120 cm se využívá lepidlo se speciálními vlastnostmi spadající do třídy C2E S2.

lepení velkoformátu

Výroba kamenických rohů

Ptáte se, jak poznat dobrého obkladače? Jeho pečlivost a znalost řemesla se odráží například ve způsobu provedení rohů. U nás ve StoneGallery vsázíme na esteticky dokonalé řešení v podobě zhotovení tzv. kamenických rohů, a to i přes jejich technickou náročnost. Hrany dlaždic jsme i při této realizaci seřízli na 45° pomocí speciálního přípravku (tzv. jolly) od výrobce Sigma. Díky tomu na sebe jednotlivé dlaždice v rozích dokonale navazují bez viditelné hrany.

  

Využití vyrovnávacího systému

Pro realizaci dokonalých velkoformátových obkladů si s běžnými spárovacími křížky nevystačíme. Aby bylo sladění výšky dvou dlaždic co nejpřesnější, používáme speciální vyrovnávací systém.

  

Vymezení spár kolem servisních dvířek

Spáry musí mít stejnou šířku a linii všude – okolí krbových dvířek krbu není výjimkou. Pro vymezení spár používáme obkladačské klínky.

  

Osazení dvířek a založení mřížek

V dalším kroku realizace jsme provedli osazení a zapasování servisních dvířek na magnety, které díky použití keramiky opticky neruší. Do předchystaných otvorů jsme následně založili mřížky.

  

Spárování a přebroušení spár

Na fotografii níže vidíte téměř hotový krb. Na závěr stačilo obklady vyspárovat a provést finální přebroušení spár. Hurá, máme hotovo!

Montáž velkoformátových obkladů má svá pravidla a od realizace obkladů a dlažeb standardních velikostí se liší. Vyžaduje pečlivou přepravu a opatrnou manipulaci. Formátování a provedení detailů včetně kamenických rohů se pak neobejde bez speciálního vybavení.

Zaujala vás naše realizace velkoformátových obkladů 100×300 cm? Napište nám na prodejna@stonegallery.cz – příští montáž může být právě u vás. Zajistíme vše potřebné od pomoci s výběrem materiálu přes kalkulaci ceny po zaměření a samotnou realizaci. Přijďte si osobně prohlédnout obklady a dlažby malých i velkých formátů na naši prodejnu v Praze. Zajišťujeme i kompletní realizace teras. Váš interiér a terasu propojíme kvalitní dlažbou se stejným dekorem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Středa: 9:00 - 17:00

Kontaktujte nás