Venkovní dlažba a dlažba na terasu: Víte jak ji vybrat a položit?

Články 11. 08. 2020, upraveno 12. 01. 2022 2

Pokud vás čeká výstavba terasy, pergoly nebo třeba okolí bazénu, zřejmě řešíte otázku výběru vhodného typu dlažby. Právě dlažba totiž patří k nejvyužívanějším druhům podlahové krytiny vhodné do exteriéru. Vyznačuje se odolností, poutavým vzhledem i jednoduchou údržbou. Ne všechny typy dlažeb jsou ale vhodné pro venkovní použití. Stejně tak je důležité zvolit nejlepší způsob pokládky, díky kterému vám bude dlažba dobře sloužit i desítky let.

Výběr venkovní dlažby podle materiálu

Podle toho, co od venkovní dlažby očekáváte a jakou částku jste ochotni investovat, musíte zvolit ideální materiál. Dlažby určené pro použití v exteriérech se zpravidla vyrábí buď z přírodního kamene, nebo keramiky. Liší se vzhledem, vlastnostmi i cenou.

Dlažba z přírodního kamene

Použití přírodních materiálů má v současné architektuře pevné místo a s oblibou se využívá právě u návrhů exteriérů. Dlažba z přírodního kamene zaujme na první pohled svým poutavým vzhledem a přirozenou kamennou strukturou. Na výběr máte z mnoha typů kamene, například žulypískovcemramorutravertinu nebo křemence.

Vedle vzhledu se kamenné dlažby vyznačují i svými vlastnostmi. Jsou velmi pevné, odolají vodě, žáru i mrazu, jsou příjemné na dotek a snadno se čistí. Luxusní dlažba z přírodního kamene vydrží bez problémů i po několik generací. Mezi nevýhody materiálu patří zejména potřeba pravidelné impregnace, dále nasákavost materiálu a samozřejmě vyšší cena. Při pokládce tzv. nasucho na terče nebo štěrk musí být síla dlaždice alespoň 3 cm.

dlažba na terasu, venkovní dlažba

Keramická dlažba o síle 2 cm

Pro venkovní použití jsou velmi vhodné i oblíbené keramické dlažby. Při suché pokládce na terče je však potřeba sáhnout po 2cm keramické dlažbě, která díky své síle snese i nadměrnou zátěž a odolá vodě, mrazu i vysokým teplotám. Lepší výrobci opatřují povrch venkovní keramické dlažby speciální nano ochranou, která přinese vodoodpudivý efekt a usnadní vám údržbu.

Keramická dlažba o síle 2 cm je bezúdržbová, protože se sama čistí pouhým deštěm. Při silném znečištění pak stačí použít wapku nebo běžné čističe a saponáty. Kvalitně zpracované keramické dlažby pochází nejčastěji z Itálie, která je výrobou špičkové keramiky proslulá. Vydrží vám desítky let a zachová si svůj původní vzhled po dlouhou dobu. Zpravidla je cenově dostupnější než kamenná dlažba, je lehčí a k dispozici v mnoha imitacích i barevných odstínech.

venkovní dlažba a dlažba na terasu

Vyberte si z různých formátů, barev a imitací

Dlažby určené pro realizaci teras, chodníků nebo okolí bazénů jsou dostupné v mnoha formátech čtvercového nebo obdélníkové tvaru. Nejčastěji se setkáte se základním formátem venkovních dlažeb 60×60 cm, narazíte i na větší formát 75×75 cm a 90×90 cm, které doporučujeme. Dlaždice obdélníkového tvaru se pak vyrábí ve formátech 45×90 cm, 60×90 cm či 60×120 cm. U venkovních dlažeb v imitaci dřeva je nejvyužívanější formát 30×120 a 40×120 cm, který svými rozměry připomíná klasická dřevěná prkna.

Nezapomeňte, že velkoformátové dlaždice jsou těžké, a tak se vám s nimi bude hůře pracovat. Na druhé straně zísśikáte stabilitu podkladu. Dlaždice vypadají na velké i malé ploše obzvláště působivě, a to zejména díky absenci většího počtu spár.

Pokud sáhnete po venkovní dlažbě vyrobené z keramiky, můžete si vybrat z široké škály barev, odstínů i různých imitací. Můžete tak dlažbu sladit s fasádou a zvolit k ní i takový zahradní nábytek, který bude odstín dlažby doplňovat. Vedle zmíněných dlažeb imitujících dřevo jsou oblíbené i dlažby s imitací betonu nebo mnoha druhů kamene. Počítejte s tím, že materiály v tmavších odstínech se na slunci rozpálí rychleji než dlažby světlejších odstínů.

dlažba na terasu a venkovní dlažba

Způsoby pokládky venkovní keramické dlažby

Rozhodnete-li se pro pořízení odolných keramických dlaždic o síle 2 cm, nabízí se hned několik způsobů pokládky. Venkovní dlažbu můžete realizovat klasicky lepením na vytvrzený čistý betonový podklad. Z hlediska životnosti, náročnosti pokládky a flexibility je však vhodnějším řešením pokládka dlažby suchou cestou, a to do štěrku, na trávu nebo na terče.

Venkovní dlažba do štěrku

Při pokládce venkovní dlažby do štěrkové lože vytvoříte poutavou pochozí vrstvu během jednoho odpoledne. Dlažbu zhotovíte bez potřeby speciálního nářadí, stavební chemie nebo dalšího vybavení. Základem úspěchu je však pečlivá příprava podkladu. Musí být zhutněný a složený ideálně z několika vrstev štěrku různé frakce. Výhodou pokládky do štěrku je kromě rychlosti realizace i snadná výměna dlaždice v případě poškození.

dlažba na terasu a venkovní dlažba

Venkovní dlažba na trávu

Pokládka dlažby na trávu je vhodná především při realizaci cestiček nebo chodníků v zahradách, případně venkovního posezení nebo terasy na zelené ploše. Keramické i kamenné dlaždice jsou dostatečně těžké, aby vytvořily bezpečný souvislý povrch i bez jakékoliv fixace či vsazování. Počítejte s tím, že při pokládce dlažby na trávu vám budou spáry mezi dlaždicemi prorůstat trávou. Při podmáčení půdy pak hrozí mírný posuv dlaždic.

venkovní dlažba a dlažba na terasu

Venkovní dlažba na terče

Pro realizaci teras i podlahy v okolí bazénu je nejlepší volbou pokládka venkovní dlažby na terče. Dlaždice se montují na pevné nebo polohovatelné terče a podložky o tloušťce několika milimetrů až centimetrů. Díky tomu není dlažba umístěná přímo na podkladu, ale má pod sebou několikacentimetrový prostor. Ten můžete využít k umístění elektroinstalace nebo rozvodů vody, případně k zajištění rychlého odtoku vody při deštích nebo vylití bazénu.

Pomocí terčů dlažbu jednoduše vyspádujete, navíc můžete výšku jednotlivých dlaždic kdykoliv v budoucnu dle potřeby upravit. V případě poškození dlaždice je výměna za novou otázkou několika minut. Pro pokládku venkovní dlažby na terče budete potřebovat dostatečné množství obkladů i samotných terčů. Kontaktujte nás a zašlete nám informace o prostoru a zvoleném materiálu. Požadované množství terčů i dlaždic vám zdarma spočítáme. Dlouhodoubě se zaměřujeme také na obkladačské práce, a tak vám rádi zajistíme i kompletní realizace obkladů či dlažeb ve venkovních či interiérových prostorách. 

Ať už se rozhodnete pro výběr kamenné, nebo keramické dlažby, zvolte vhodný formát i způsob pokládky. Nepřeberné množství dlaždic mnoha typů, barev, struktur, imitací i formátů najdete nejen na našem e-shopu, ale také v kamenné prodejně v Praze. Navštivte nás osobně, rádi vám předáme naše zkušenosti s pokládkou i cenné rady týkající se výběru a realizace. Máte-li další dotazy týkající se výběru venkovní dlažby, nenechte si ujít naši poradnu, ve které na nejčastější otázky odpovídáme.

realizace venkovní dlažby stonegallery.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

  1. Hapalova Mária – 29. 07. 2021 14:31 Odpovědět

    Chtěla bych poprosit o reálnou cenu .Máme zastřešenou pergolu a to 4x4 m dlouhou a pokračuje dál na 2x 5 m .Boční stěny jsou oranžové barvy.Chtěla bych betonovou dlažbu velkého formátu a to do hnědé barvy-světlé.Kolik by vše stálo?Dovoz ,pokládka a materiál děkuji.Můžete mi nabídnout foto?Děkuji Hapalová

  2. David Gregora – 05. 08. 2021 12:47 Odpovědět

    Děkuji za váš dotaz. Orientační cena začíná na částce 75 000,- Kč.

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Středa: 9:00 - 17:00

Kontaktujte nás