Kamenné obklady a dlažby – jaké typy existují a kolik stojí pokládka i stavební chemie

Články 09. 06. 2021, upraveno 12. 01. 2022 0

Přírodní materiály mají v architektuře neopomenutelné místo a díky nadčasovému vzhledu nevyjdou z módy. V kategorii obkladů a dlažeb proto patří ty z přírodního kamene mezi absolutní špičku. Chcete své bydlení nebo komerční prostor ozvláštnit poutavým kamenným obkladem či dlažbou? Přinášíme vám přehled různých typů rozdělených podle materiálu i způsobu pokládky. Dozvíte se tak, jaké je běžná cena realizace i stavební chemie.

Rozdělení kamenných obkladů a dlažeb podle materiálu

Přírodní kámen je pro výrobu obkladů i dlažeb vhodný nejen díky vysoké estetické hodnotě, ale také svým vlastnostem. Je pevný, odolný, snadno se udržuje a jeho životnost je v podstatě neomezená. Pro výrobu se však využívají různé druhy kamene, které se v některých ohledech liší. Pojďme si nejvyužívanější typy materiálů představit podrobněji:

Břidlice

Břidlice se jako obkladový kámen využívá v architektuře tisíce let a svým poutavým vzhledem mnohé přitahuje i dnes. Řadí se k nejvyužívanějším obkladovým kamenům. Břidlice vyniká skvělou opracovatelností, protože se v rovině snadno štěpí. Z této horniny je možné vyrobit i velmi tenké typy obkladů.

Materiál se vyznačuje různorodou barevností tmavších odstínů od černé přes tmavě šedou, hnědou, zelenou až po oranžovou. Protože se různé odstíny objevují i v rámci jednoho kusu břidlicového obkladu, vytváří kámen poutavou strukturu, která vynikne zejména na velké ploše.

realizace břidlicový kamenný obklad

Křemenec

Neméně oblíbeným materiálem vhodným pro výrobu obkladů je křemenec neboli kvarcit. Na rozdíl od břidlice vyniká světlejšími barevnými tóny bílé, béžové, zlaté, růžové či nazelenalé barvy. Díky tomu se hodí do menších prostorů, které prosvětlí a opticky rozšíří. Obklady z křemence mají jemnou zrnitou strukturu a při kombinaci různě barevných druhů mohou tvořit poutavou mozaiku.

Některé obklady z křemence a břidlice jsou dostupné i ve větším formátu 30×60 cm a využívají se také jako dlažby. Cenově dostupnou alternativou jsou keramické imitace, které díky moderním výrobním postupům strukturu přírodního kamene věrně napodobují.

kamenný obklad křemenc kvarcit na fasádě

Žula

Využívá se pro výrobu formátovaných obkladových kamenů, které mohou mít různou strukturu a odstín od šedé po temně černou. V nabídce najdete také formátované hrubé obklady ze žuly, stejně tak i leštěné. Žula se hojně využívá jako deskový materiál pro kamenickou výrobu, například pro zhotovení kuchyňských pracovních desek. Výhodou žuly je barevná stálost či odolnost vůči chemickým látkám. U tmavých žulových desek se tak nemusíte bát zabarvení od červeného vína, řepy či jiných potravin.

Mramor

Pro výrobu kamenných obkladů se mramor často nepoužívá. Přesto v naší nabídce najdete i jeden kamenný obklad z mramoru s charakteristickou strukturou. Častěji se tento typ horniny uplatňuje pro zhotovení kamenných výrobků na míru. Typicky jde o parapety a další prvky, které se řežou z velkých mramorových desek o síle od 2 cm ve formátu cca 4×2 m.

kamenný obklad mramor

Pískovec

Dlažby a obklady z pískovce se vyznačují pravidelnou strukturou a poutavým zvrásněním. K dostání je formátovaný pískovcový kamenný obklad i dlažba s románským vzorem. Ta je k dispozici ve třech barevných provedeních a různých formátech.

V případě obkladů z pískovce či mramoru využívaných v exteriérových prostorách může po čase používání dojít ke změně odstínu. Barevně stálé jsou především obklady a dlažby z křemence či břidlice, i u nich však může k drobným změnám nebo rezivění docházet. Jedná se o přirozenou vlastnost přírodního kamene, se kterou je třeba počítat.

Pokud si chcete různé typy přírodního kamene osobně prohlédnout, zavítejte do naší prodejny v Praze, kde vám s výběrem rádi pomůžeme.

Obklady a dlažby z kamene se liší i způsobem pokládky

Kamenné obklady se kromě materiálu volí podle způsobu, jakým se pokládají – dělí se na formátované a volné. V případě formátovaných materiálů jsou jednotlivé obklady tvořeny různým počtem kamenných prvků a mají pevně stanovené rozměry. Pokládka formátovaných obkladů je rychlá a nenáročná, proto si s ní poradí každý zkušený obkladač.

V případě obkládání „volným“ kamenem je nutné jednotlivé kousky materiálů různě upravovat a následně vyspárovat. Jedná se o podstatně pracnější a časově náročnější činnost, která je určená spíše zkušeným kameníkům. Realizace volných obkladů z kamene se pak pohybuje i v jiné cenové relaci.

Kolik stojí pokládka a související práce?

Cena pokládky kamenných obkladů závisí na tvarové složitosti, formátu i způsobu pokládky. Standardně se pohybuje kolem 1000 Kč za m2. Samostatně se pak počítá řez kamene na 45°, tzv. kamenický roh. V závislosti na složitosti řezu se pohybuje v rozmezí od 500 do 1000 Kč za běžný metr.

Spárování kamenných obkladů se také pohybuje v rozmezí od 500 do 1000 Kč za metr dle složitosti. U formátovaných obkladů však tento výdaj odpadá – nespárují se. Obecně lze počítat s tím, že cena za pokládku bude orientačně korespondovat s cenou materiálu. V případě zájmu vám zpracujeme kalkulaci a zajistíme veškeré obkladačské práce.

Do kalkulace nezapomeňte započítat cenu stavební chemie

Při realizaci kamenných obkladů a dlažeb se využívá speciální stavební chemie, která zajistí přídržnost a ochranu povrchu materiálu. Konkrétně se jedná o penetraci, lepidlo na kamenné obklady a impregnační nátěr:

  • Penetrace – vystačí na 10 metrů, cena 579 Kč

  • Lepidlo – vystačí na 5 metrů, cena 929 Kč

  • Impregnace – vystačí na 5 metrů, cena 579 Kč

Pokud realizaci kamenných obkladů či dlažeb zvažujete, vybírejte pečlivě a nepodceňte přípravu ani finanční plánování. Kontaktujte nás – potřebné množství materiálu i stavební chemie propočítáme za vás. Budete mít jasnou představu, kolik za materiál i práce zaplatíte.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Pátek: 9:00 - 16:00

Kontaktujte nás