Keramika vs. kámen na obložení nábytku: Co je lepší?

Články 23. 06. 2020, upraveno 12. 01. 2022 0

Vzhledem ke vzrůstající oblibě přirozených struktur a přírodních materiálů se obklady a výrobky z keramiky i kamene úspěšně využívají i pro obkládání nábytku. Najdeme je zejména v kuchyních, kde mohou plnit nejen funkci pracovní desky, ale také obkladu za linku nebo obložení kuchyňského ostrůvku. Kámen i keramika se využívají také pro výrobu desek na stoly, pod umyvadla nebo na bary. Přemýšlíte, jestli sáhnout po přírodním kameni, nebo spíš keramice? Přinášíme vám přehledné srovnání jednotlivých parametrů.

obložení kuchyňské desky keramikou stonegallery.cz

Cena

Přírodní kámen se obecně považuje za luxusní a drahý materiál. Cena se odvíjí od typu kamene, způsobu opracování, jakosti a dalších parametrů. Například cena žuly v tloušťce 3 cm se běžně pohybuje v rozmezí od 3 do 6 tisíc Kč za m2. Cena designové velkoformátové keramiky vysoké kvality se pak pohybuje kolem 3 tisíc Kč za m2. Investice do kvalitní keramické dlažby je tak méně nákladná.

Vítěz: keramika

Hmotnost

Čím těžší materiál pořídíte, tím hůře se s ním bude manipulovat a pracovat. Při obkládání některých typů nábytku jste navíc omezeni malou nosností konstrukce, kvůli které musíte zvolit lehčí materiál. Metr přírodního kamene o tloušťce 3 cm váží přibližně 81 kg. Metr keramiky pak váží pouhých 14 kg, tedy téměř šestkrát méně.

Vítěz: keramika

Estetická hodnota

Díky moderním výrobním technologiím jsou keramické obklady a dlažby často na první pohled k nerozeznání od přírodního kamene. Přesto platí, že originál je jen jeden a nevyrovná se mu ani ta sebezdařilejší imitace. Řada designéru se snaží imitacím zcela vyhnout a volí jen autentické přírodní materiály.

Vítěz: kámen

Výběr dekorů

K dispozici je mnoho druhů přírodního kamene (žula, mramor, břidlice, travertin, a další). Každý druh přitom existuje v mnoha variantách a povrchových úpravách. Přesto je výběr barev, dekorů a struktur mnohem pestřejší u keramiky, kterou lze vyrobit v podstatě v jakémkoliv provedení. Vedle zdařilých imitací kamene můžete nábytek obkládat materiálem v dekoru dřeva, betonu i jiných povrchů.

Vítěz: keramika

výběr dekorů přírodní kámen stonegallery.cz

výběr dekorů přírodní kámen

výběr dekorů přírodní kámen stonegallery.cz

Tloušťka materiálu

Desky z kamene, které se používají pro výrobu pracovních kuchyňských desek nebo desek stolů, mají zpravidla tloušťku 2 nebo 3 cm. V případě keramiky na síťce je tloušťka materiálu jen 3,5 až 6,5 mm. Obojí má své výhody a nevýhody. Pro obkládání dvířek nebo jakéhokoliv svisle položeného nábytku je lepší tenká keramika, která konstrukci nepřetíží a nevypadá robustně.

Naopak pro výrobu stolových nebo pracovních desek jsou lepší ty kamenné, které mají poutavou pohledovou hranu. I desky stolů nebo kuchyňských linek lze obložit keramikou. V takovém případě se keramika na kuchyňské lince zapustí do lišty, kterou lze na míru probarvit.

Vítěz: keramika/kámen (podle způsobu použití)

tloušťka velkoformátové keramiky 6,5 mm

Dostupnost velkých formátů

Velkoformátové obklady a dlažby jsou v oblasti interiérového designu velmi oblíbené, protože minimalizují spáru. Obklad tak vypadá i na velkých plochách celistvě a jednolitě. Žulové desky jsou k dispozici v rozměrech 300×200 cm, desky mramorové pak v rozměrech 300×160 cm. V případě velkoformátových keramických obkladů a dlažeb jsou dostupné formáty 100×300 a 120×260 cm.

Vítěz: kámen

Mechanická odolnost

Přírodní 3cm kámen je odolnější než keramika. Na druhé straně jsou keramické obklady a dlažby díky síťce ze skelných vláken a laminování pružnější a odolají jinému typu nárazů. Skvělou mechanickou odolností se tak chlubí oba typy materiálů.

Vítěz: vyrovnané

Nasákavost

Kámen je více nasákavý než keramika. Například žula je považována za mírně nasákavý materiál, přesto může dočasně nasát vodu a dlouhodobě i mastnotu. Doporučujeme obložení nábytku z přírodního kamene ošetřit impregnací, která jej ochrání proti propustnosti tekutin, které se v domácnosti běžně vyskytují (červené víno, šťáva z citrusů apod.).

Vítěz: keramika

hydrofobní efekt impregnace stonegallery.cz

Údržba

Kámen musíte jednou za čas naimpregnovat přípravkem na bázi ředidla. Keramika nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu.

Vítěz: keramika

Chemická odolnost

Přírodní kámen i keramika vynikají skvělou chemickou odolností. Nemusíte mít obavy, že byste obložení nábytku poškodili čističi nebo alkoholem. Přesto je o odolnost o něco vyšší v případě keramiky.

Vítěz: keramika

Manipulace při práci

Protože je keramika šestkrát lehčí než kámen, manipuluje se s ní podstatně jednodušeji. Velkoformátový keramický obklad bez problémů přenesete i ve dvou lidech. Pro přenesení a usazení desek z přírodního kamene je často potřeba i parta tří až čtyř lidí. Na druhé straně je v případě keramiky trochu obtížnější řezání velkých otvorů, které se může provádět až po nalepení na plochu. Výřezy pro kuchyňský dřez lze u kamene zhotovit předem, u keramiky až po usazení.

Vítěz: keramika

Cena práce za realizaci

Přírodní kámen se musí před realizací pečlivě opracovat v kamenické dílně. Opracování kamene je časově náročné a neobejde se bez použití velkých a drahých přístrojů. Tuto činnost provádí kameník za vyšší cenu práce. Keramika se dá bez problémů zpracovat s využitím speciálního nářadí až na místě. Realizaci provádí obkladač za nižší cenu práce.

Vítěz: keramika

Řešení detailů

Přírodní kámen má krásně opracované hrany, a tedy i lepší řešení detailů s ohledem na pohledovou stranu. Pomocí kamene se však nedají obkládat skříňky nebo dvířka nábytku, protože je příliš silný. Oproti tomu nemá keramika žádnou pohledovou hranu. To je výhoda při obkládání dvířek, ale nevýhoda při využití jako pracovní nebo stolové desky.

Vítěz: keramika/kámen (podle způsobu použití)

Celková cena

Možná vás překvapí, že přibližně do 3 bm je celková cena velmi podobná jak u keramiky, tak přírodního kamene. Nad tři běžné metry je však keramika levnější, a to s každou další deskou i celkem výrazně.

Vítěz: keramika (u větších ploch)

Z hlediska svých vlastností jsou na tom keramika i přírodní kámen velmi podobně. Kámen je materiál přírodní s vysokou estetickou hodnotou, keramické obklady jsou na druhé straně dostupnější ve větším výběru dekorů a barev. Cena realizace obložení nábytku je u kamene zpravidla vyšší, platí to však jen při obkládání větších ploch.

Rozhodli jste se pro kámen, nebo keramiku? V obou případech vám zajistíme jak dodávku materiálu, tak obkladačské práce nebo ty kamenické. Bohaté zkušenosti máme především v oblasti přírodního kamene. Výrobky z kamene (pracovní a stolové desky, parapety, barové desky a další) vám rádi zhotovíme na míru.

realizace stonegallery.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Sobota: 10:00 - 12:00

Kontaktujte nás