Návod: Jak nalepit velkoformátové keramické obklady a dlažby

Praktické návody 12. 05. 2020, upraveno 12. 01. 2022 2

Velkoformátové obklady a dlažby z keramiky patří mezi zákazníky k těm nejoblíbenějším. I když je montážní postup v mnoha ohledech shodný s instalací materiálů o menším formátu, má svá specifika. Manipulace je i vzhledem k vyšší hmotnosti složitější a vyžaduje opatrnost a pečlivost. Chcete se do obkládání nebo pokládky dlažby pustit svépomocí, nebo zjistit, co vše budou práce obnášet? Právě pro vás jsme připravili přehledný návod, ve kterém se na lepení a související práce podrobněji zaměříme.

Pečlivá příprava podkladu je cestou k úspěchu

Velkoformátové keramické obklady a dlažby jsou vhodné pro montáž na jakýkoliv běžný podklad. V případě rekonstrukcí i novostaveb je jeho pečlivá příprava velmi důležitá. Než se pustíte do obkládání, zkontrolujte stav podkladu. Ten musí být dokonale rovný, bez viditelných trhlin a nečistot. Zkontrolujte, je-li vyschlý a vyzrálý. Například nově zhotovené betonové stěny zrají při běžných teplotách přibližně 3 měsíce.

Zaměřte se zejména na rovinnost podkladu, která je při lepení velkoformátových materiálů důležitá. Podle normy by stěna na délce 2 metrů neměla přesáhnout odchylku 3 mm. Pokud zjistíte, že se stěny nebo podlahy do povolené odchylky nevejdou, nejprve je důkladně vyrovnejte. Na nerovný podklad se bude velkoformátová dlažba či obklad nejen špatně lepit, ale hrozí i riziko vzniku viditelných prasklin.

velkoformátová dlažba/obklad v koupelně

Manipulace s velkoformátovými obklady

Pokud máte podklad pro pokládku dlažby a obkladů připravený, můžete se pustit do přípravy na samotné lepení. Rozdíl mezi materiály menších rozměrů a velkých formátů spočívá především v náročnosti manipulace. Ještě před lepením si zajistěte dostatek volného prostoru pro uložení materiálu, a to co nejblíže místu pokládky.

Při přenášení obkladů a dlažeb se zaměřte na rohy, které byste mohli neopatrným zacházením poškodit. Pro přenášení velkoformátových materiálů použijte manipulační rámy s přísavkami. Přizvěte si na pomoc další osoby, které vám s přenášením velkých a někdy i těžkých obkladů a dlažeb pomohou. Minimum jsou dvě osoby, při montáži několikametrových materiálů však počítejte spíše se třemi a více pracovníky.

velkoformátová keramika jako obklad nábytku

Jak správně řezat velkoformátové keramické obklady a dlažby

Ani při montáži velkoformátových keramických obkladů a dlažeb se neobejdete bez řezání nebo vrtání otvorů. Podobně jako při přenášení provádějte řezání materiálu ve dvojici, aby nedošlo k odlomení nebo pádu řezané části. Na materiálech velkých rozměrů je každá nerovnost viditelná, proto je pečlivost při řezání namístě.

Dlaždici upevněte na tuhý a stabilní pracovní stůl. Aby byl dlouhý řez rovný, připravte si vodicí lištu, kterou na materiál připevníte přísavkami. Na každém konci si připravte cca 1 až 2 cm dlouhý řez a dokončete jej od jednoho konce k druhému. Po celou dobu řezání vyvíjejte na materiál stejná tlak. Odstraňte vodicí lištu a lámacími kleštěmi nalomte dlaždici na obou koncích současně. Ostré hrany zapravte – použijte abrazivní disk nebo diamantový kotouč. Otvory do velkoformátových keramických obkladů a dlažeb vrtejte pomocí diamantové korunky.

velkformátový obklad/dlažba v koupelně

Nepodceňujte výběr lepidla a správný postup lepení

Důležitým krokem při montáži velkoformátových obkladů a dlažeb je samotné lepení. Ještě před zahájením pokládky se zaměřte na výběr vhodného lepidla, které by mělo spadat do třídy S2 (pro lepení materiálů středních formátů stačí lepidla třídy S1). Nevíte si s výběrem stavební chemie rady? Kontaktujte nás, doporučíme vám nejvhodnější typ s ohledem na vybraný materiál i typ podkladu.

Lepidlo nanášejte jak na podklad, tak na vnitřní stranu obkladu. Lepení na zeď či podlahu proveďte co nejrychleji po nanesení lepidla – nepřekračujte stanovenou dobu zavadnutí. Lepidlo nanášejte na plochy pomocí zubové stěrky, díky které se vám podaří vrstvu rovnoměrně rozprostřít po celé ploše. I při lepení použijte nosníky s přísavkami, které usnadní manipulaci a zajistí přesné vycentrování.

Profily lepidla na podkladu i obkladu musí směřovat stejně, dle normy se nesmí křížit. Obklady pevně přitiskněte k podkladu a proveďte tzv. vibrování. Za tímto účelem se používají vibrační desky nebo gumová hladítka. Díky vibrování bude lepený spoj dokonalý a bez nežádoucích vzduchových bublin. Vibrování provádějte od středu k okrajům, vytlačíte tím veškerý vzduch pod obkladovým materiálem.

velkoformátový mramor v koupelně

I velkoformátové obklady a dlažby se musí vyspárovat

Jednou z výhod velkoformátových keramických obkladů a dlažeb je minimalizování počtu spár, díky čemuž vypadají na ploše celistvě a jednolitě. Přesto je třeba spáry mezi jednotlivými dlaždicemi pečlivě vyspárovat pomocí kvalitní spárovací hmoty. Minimální šířka spáry je 2 mm, může být i širší.

Pro zajištění stejné tloušťky všech spár použijte spárovací křížky nebo opakovaně použitelné rozpěrky, které rozmísťujte v 50cm rozestupech. Před nanesením spárovací hmoty důkladně vyčistěte spáry od lepidla a dalších nečistot. Spáry vyplňte pomocí stěrky a opatrně odstraňte přebytečnou hmotu. Obklady a dlažby dočistěte obyčejnou vodou a houbičkou. Dbejte na to, abyste při čištění neodstranili i hmotu ze spár.

Detailní postup přípravy a lepení velkoformátové keramické dlažby a obkladů se může lišit v závislosti na použitých materiálech či technologických postupech. Stále vyhledávanější je například bezspárové obkládání, které vyžaduje použití speciálního lepidla a systému pro zamezení vzniku trhlin.

obklady imitace betonu velkoformátové obklady a dlažby v koupelně

Montáž velkoformátových obkladů a dlažeb přenechte odborníkům

Montáž velkoformátových materiálů je náročná a vyžaduje bohaté zkušenosti. Proto doporučujeme přenechat tuto činnost profesionálním obkladačům. Kromě dodávky obkladových materiálů zajišťujeme i obkladačské práce včetně přípravy podkladu a finálního úklidu. Kontaktujte nás nebo nás navštivte v prodejně v Praze. Doporučíme vám nejvhodnější postup pokládky a poradíme i při výběru konkrétních obkladů, dlažeb, stavební chemie nebo nářadí. Podívejte se na video níže jak pracujeme ...

prodejna v praze stonegallery.cz obkladač

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

  1. Vladimír Stránský – 07. 07. 2022 12:32 Odpovědět

    Dobrý den, jakým způsobem je možno přilepit velkoformátovou dlaždici 120 x 60 cm na stávající SDK šikminu v podkrovním bytě? Jak zajistit bezpečné osazení?
    Děkuji a jsem s pozdravem, Stránský

    1. Markéta Charvátová – 14. 07. 2022 10:18 Odpovědět

      Dobrý den pane Stránský, děkujeme za Váš dotaz. Doporučujeme požít stojky, nebo jinak improvizovat.

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Úterý: 9:00 - 17:00

Kontaktujte nás