Návod: Jak pokládat 2cm keramickou dlažbu na štěrk

Praktické návody 29. 01. 2020, upraveno 12. 01. 2022 5

Venkovní keramická dlažba o tloušťce 2 cm je vhodná pro pokládku do štěrkového lože. Vyniká pevností, bezúdržbovostí a odolností vůči přírodním vlivům – dešti, mrazu, sněhu i slunečnímu záření. Pokládka keramické dlažby na štěrk je rychlá a jednoduchá, majitelům současně přinese mnoho výhod. Připravili jsme pro vás návod krok za krokem, díky kterému zvládnete montáž i sami.

2cm venkovní keramická dlažba na terče od stoneGallery.cz v Praze

Výhody pokládky 2cm keramické dlažby do štěrku

Pokud se rozhodujete pro realizaci venkovní dlažby, nabízí se vám tři možnosti pokládky. Dlažbu můžete realizovat klasickou cestou lepením na pevný podklad. Keramická 2cm dlažba je však vhodná zejména pro suchou instalaci, a to buď na terče, nebo právě do štěrku.

Jednou z výhod pokládky venkovní dlažby do štěrkového lože je cenová dostupnost takového řešení. Nemusíte pořizovat stavební chemii ani terče, montáž tak zvládnete s minimálními požadavky na materiál a dílenské vybavení. Dlažba položená na štěrku zajišťuje dobrou stabilitu a snese nadměrné zatížení. Podklad bývá zpravidla vodopropustný, a tak podlaha podpoří záchyt srážek. Protože dlažba není spojena pevně s podkladem, nedochází u ní ani ke kročejovému efektu, který je typický pro plovoucí podlahy. Pohyb po podlaze je tichý, jelikož se ruchy nepřenáší na okolní dlaždice.

2cm dlažba na štěrk

Kde všude je keramická 2cm dlažba na štěrk vhodná

Keramickou dlažbu můžete pokládat do štěrku téměř kdekoliv v exteriéru. Tento typ montáže je vhodný pro pokládky na terasách, dvorcích, stejně tak i v okolí bazénů. Díky pokládce suchou cestou snadno vytvoříte třeba i působivé nášlapné chodníky nebo podlahy venkovních pergol.

2cm venkovní keramická dlažba na terče

Návod na pokládku dlažby na štěrk v 5 krocích

Pro pokládku 2 cm keramické dlažby do štěrku budete potřebovat dostatečný počet dlaždic, hrubý štěrk (velikost 8 až 16 mm), jemnější štěrk (4 až 8 mm), dále gumovou paličku, vodováhu a vymezovací křížky. Jejich tloušťka závisí na požadované velikosti spáry mezi dlaždicemi. Montážní postup se skládá z pěti kroků:

1. Příprava první vrstvy podloží

Aby byla dlažba na štěrku stabilní, musí být uložena do pečlivě připraveného a dobře zhutněného podloží. V prvním kroku proto vykopejte zeminu do hloubky cca 20 cm. Do vykopaného prostoru doporučujeme položit pevnou geotextilii, na kterou následně nasypte hrubý štěrk. Vrstva štěrku by měly být vysoká cca 15 cm. Vrstvu pořádně udusejte – pro zajištění maximální stability je vhodné použít vibrační desku.

2. Zhotovení druhé vrstvy podloží

Pokud je vrstva hrubého štěrku dostatečně vysoká a vyrovnaná i po udusání, pusťte se do nasypávání jemnějšího štěrku, který bude tvořit druhou vrstvu podloží. Rovnoměrně jej rozhrňte po celé ploše budoucí venkovní dlažby a udusejte, aby po pokládce nedocházelo k propadnutí dlažby. Při rozhrnování průběžně kontrolujte rovinu podloží pomocí vodováhy.

3. Pokládka 2cm keramické dlažby

Jakmile budete mít podloží připravené, pusťte se do samotné pokládky keramických dlaždic. Začněte v některém z rohů prostoru. Dlaždici usaďte do štěrkového lože s pomocí gumové paličky. Nezapomeňte umístit mezi jednotlivé dlaždice vymezovací křížky požadované tloušťky. Vytvoříte tak stejně velké spáry, které zajistí bezproblémový odtok vody. Tímto způsobem položte dlažbu po celé požadované ploše.

spárovací křížek pro vymezení 2cm dlažby na štěrk

4. Vyrovnání plochy dlažby

Ještě než začnete novou venkovní dlažbu zatěžovat, postarejte se o její vyrovnání. Vodováhou zkontrolujte rovinnost. Je-li dlažba v některých místech vysoko či ve sklonu, upravte polohu poklepáváním gumové paličky. Pokud naopak narazíte na propadlá místa na dlažbě, podsypejte je jemným štěrkem a opět usaďte pomocí paličky.

5. Zhotovení okrajů keramické dlažby

Po provedení pokládky můžete okraje 2cm keramické dlažby dozdobit jemným kačírkem. Vytvoříte tak jednolitou plochu, která bude v daném prostoru vypadat přirozeně. Máte v plánu dlažbu na štěrku nadměrně zatěžovat, například na ní parkovat s automobilem? Pak doporučujeme 3cm dlažbu a okraje zpevnit betonovými obrubbníky, které zabrání rozestupování dlaždic.

Pokládku 2cm keramické dlažby do štěrku zvládnete i bez profesionálního vybavení během jednoho odpoledne. Pokud si nechcete s realizací dělat zbytečné starosti, kontaktujte nás. Pomůžeme vám s výběrem vhodné dlažby do exteriéru, vypočítáme potřebné množství materiálu včetně štěrku či vymezovacích křížků a zajistíme i profesionální pokládku dlažby.

stonegallery.cz prodejna v Praze a realizace obkladač

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

 1. Radek Hamrozi – 29. 03. 2020 22:38 Odpovědět

  Dobrý den,poptávám venkovni keramickou dlažbu tl.20mm.Barva-prírodní kámen. Rozmer 30*60cm.Cca 30m2.

 2. Jitka Mullerová – 21. 04. 2020 12:31 Odpovědět

  Ddobrý den,
  Chtěla bych Vás požádat o kontak na někoho kdo položí 2cm dlažbu na terče, případně obloží stěny.
  Ale jako prvni bych chtěla požádat o konzultaci na stavbě pro přípravu podkladoveho betonu, konzultaci uhradím. Stavba je na Praze 5- Stodůlky.
  Předem velice děkuji, s pozdravem
  Mullerova Jitka
  606893750

 3. Petr Kotera – 23. 04. 2023 18:31 Odpovědět

  Dobrý den, máme na terase beton do spádu. Máme 3cm dlažbu 45x90. Pokud by jsme ji chtěli dát už jen do jemného štěrku, jaká musí být mininimální výška jemného štěrku pod dlažbou? Ukončit obrubníkem?

 4. David Gregora – 25. 04. 2023 10:24 Odpovědět

  Dobrý den,

  děkujeme za dotaz. Pouze do jemného štěrku by se položit dalo, ale není to standardní způsob a nebude to mít tak dobé vlastnosti. Nejdříve musí být cca 30 cm hutněného hrubého štěrku/kamene a pak teprve jen cca 2 cm vrstva staženého jemného štěrku k pokládce.

  Jak píšete - ohraničení dlažby je pak potřeba v každém případně.

  Stonegallery.cz

 5. Tomáš Kučera – 23. 08. 2023 21:02 Odpovědět

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda při pokládce 2cm dlažby do štěrku ohraničené obrubníky, můžu spáry ještě vypískovat, nebo to nedoporučujete?
  Děkuji

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734

Kontaktujte nás