Návod: Jak pokládat 2cm venkovní dlažbu na terče?

Praktické návody 08. 01. 2020, upraveno 12. 01. 2022 2

Realizace venkovní 2cm keramické dlažby na terče přináší řadu výhod. Patří mezi ně například jednoduchá výměna poškozené dlaždice nebo snadné vedení rozvodů vody i elektřiny pod jejich povrchem. Při dodržení montážního postupu vám bude dlažba sloužit mnoho let. Chystáte se do pokládky na terče pustit svépomocí? Právě pro vás jsme připravili návod, díky kterému zvládnete realizaci bez problémů.

Návod: jak pokládat 2cm venkovní dlažbu?

Výběr rektifikačních terčů podle typu

Při pokládce keramické dlažby na terče je třeba vybrat vhodný typ rektifikačních terčů, které zajistí stabilitu dlažby při nízké hmotnosti konstrukce. Hmotnost jednotlivých terčů se pohybuje od několika desítek po stovky gramů na základě jejich velikosti a typu. Terče pro 2cm keramickou dlažbu dělí na 2 kategorie, a to na výškově nenastavitelné a nastavitelné.

Výškově nenastavitelné terče pod dlažbu

Využívají se pro konstrukce, které mají minimální spád podkladní vrstvy. Jejich základní výška je pevně daná a pohybuje se kolem několika milimetrů. Terče bez možnosti nastavení výšky jsou vhodné na rovné konstrukce, například terasy či balóny. Dlažbu je také možné pokládat v mírném spádu. Pro vyrovnání nenastavitelných terčů a jejich vycentrování se používají speciální gumové podložky o výšce 2 až 3 mm. Ty se umisťují přímo pod terče a umožňují tak zvýšení o požadovaný počet milimetrů.

Výškově nastavitelné terče pod dlažbu

Pro konstrukce, které mají velký spád nebo mají být umístěny ve větší výšce od země, se používají výškově nastavitelné terče pod dlažbu. Jak je z jejich názvu patrné, disponují mechanismem umožňujícím přesné nastavení výšky ve stanoveném rozsahu. Terče jsou vybaveny kloubovou podložkou, díky které lze snadno vyrovnat výškové rozdíly a zhotovit spády ve dvou směrech. Velkou výhodou výškově nastavitelných terčů je možnost úpravy výšky i po pokládce dlažby. Nejpraktičtějším typem jsou pak terče se samovyronávací hlavou, které jsou schopny automaticky vyrovnat skon dlažby až do 5 %. Pokládka dlažby v naprosté rovině je tak jednoduchá a rychlá.

terč pod dlaźbu 2cm nastavitelný

Jak postupovat při pokládce 2cm dlažby na terče

Pokud jste se v závislosti na typu konstrukce a vlastnostech rozhodli pro konkrétní typ terčů, je načase pustit se do samotné pokládky. Montáž 2cm keramické dlažby na terče se skládá z několika kroků:

1. Příprava podkladu

Před zahájením pokládky 2cm keramické dlažby na terče je třeba připravit podklad. Pro zajištění izolačních a hydroizolačních vlastností se na betonový nebo jiný podklad zpravidla umísťuje svařovaná izolační fólie. Terče se pak pokládají přímo na ni ve správném rozmístění.

2. Zahájení pokládky dlažby z rohu

Pokládka dlažby na terče by měla začínat z libovolného rohu exteriérového prostoru. Do rohu se nejprve vyskládá několik terčů, které se ze dvou stran upraví seříznutím, aby ležely až u samotné hrany stěn. Seříznout se musí i všechny terče, které budou umístěné u kraje stěny. Terče jsou pak standardně vybaveny plastovými vymezovači vůle, které je před pokládkou potřeba odlomit.

pokládka 2cm dlažby na terče z rohu

3. Nastavení terčů do požadované výšky

Ještě před pokládkou 2cm keramické dlažby musíte zajistit hrubé nastavení roviny nebo spádování. Při použití nenastavitelných rektifikačních terčů výšku upravte pomocí gumových podložek, u nastavitelných terčů upravte výšku pomocí dodávaného klíče.

nastavení terčů pod 2cm dlažbu do požadované výšky

4. Postupná pokládka dlažby

Jakmile máte terče připravené a nahrubo nastavené, můžete se pustit do samotné pokládky. Před pokládkou dlaždic překontrolujte vzdálenosti mezi terči tak, aby odpovídaly formátu 2cm keramické dlažby. Po montáži dlaždice dorovnejte a rovinu průběžně kontrolujte pomocí vodováhy.

5. Dokončení pokládky a kontrola roviny

Pokračuje v rozmísťování terčů a pokládáním keramické dlažby. Jakmile máte dlaždice položené po celé požadované ploše, pečlivě zkontrolujte stabilitu a rovinu. Pokud jste použili výškově stavitelné terče, úpravy a korekce můžete provádět i po dokončení pokládky.

2cm dlažba na terče návod

Počet terčů závisí i na typu dlaždic

Počet terčů pro pokládku závisí na velikosti formátu a tloušťky dlaždic. V případě 2cm keramické dlažby o formátu 60x60 cm stačí zpravidla nainstalovat terče jen do rohu dlaždic. Chcete-li zvýšit tuhost celé konstrukce, můžete vložit jeden terč i do středu dlaždice. Terče jsou také vybaveny mezerníky, které vymezují šířku spáry. Ta následně slouží pro odvod vody a odpařování vlhkosti. Při rozmisťování do středu dlaždice používejte terče bez mezerníků.

2cm dlažba ukázka pokládky na terče

Propočítejte požadovaný počet terčů

Než se pustíte do realizace pokládky 2cm dlažby na terče, pořiďte si dostatečný počet rektifikačních terčů. Předem si zjistěte, je-li potřeba terče rozmísťovat i v ploše dlaždic, nebo stačí jejich montáž do rohů. S výpočtem potřebného množství materiálu si nemusíte dělat žádné starosti. Kontaktujte nás a pošlete nám nákres plochy a typ dlaždic. Potřebný počet terčů vám přesně spočítáme, a tak budete mít s přípravou a plánováním jen minimum starostí. Pro příklad je spotřeba terčů na m² při dlažbě ve formátu 60×60 pouhých 2,78 ks.


Rádi zařídíme realizaci a spočítáme vám potřebné množství veškerého potřebného materiálu. Informujte se prosím o této možnosti emailem (prodejna@stonegallery.cz), telefonicky (266 712 734) nebo osobně u nás na prodejně v Praze.

prodejna v Praze stonegallery.cz obkladač

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

  1. dostalik.petr@centrum.cz – 15. 04. 2020 10:37 Odpovědět

    Dobrý den, jak udělat schody i za roh??Nějaká lišta? Mám dva schody 13cm a dole 20m2 terasy.

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Středa: 9:00 - 17:00

Kontaktujte nás