Jak se zorientovat a vybrat keramickou dlažbu a obklady?

Články 03. 06. 2020, upraveno 12. 01. 2022 0

Lidé nakupují nové obklady a dlažby s představou, že jim budou sloužit mnoho let a jen tak je neomrzí. Máte takovou vizi i vy? Pak věnujte zvýšenou pozornost výběru obkladových materiálů a dlaždic. Nezaměřujte se jen na vzhled, ale také na odolnost, povrchovou úpravu a další vlastnosti. To platí i v případě keramických obkladů a dlažeb, které mají mezi spotřebiteli velkou oblibu. Přečtěte si návod, jak postupovat při jejich výběru.

Cena materiálu závisí na kvalitě i vlastnostech

Stačí otevřít libovolný katalog s obkladovými materiály, a hned vám bude jasné, že ceny obkladů a dlažeb se pohybují v opravdu širokém rozpětí. Keramické dlažby jsou na trhu dostupné v různých kvalitách od stovek po tisíce korun za m2. Hlouběji do kapsy budete muset sáhnout zejména v případě, rozhodnete-li si pořídit kvalitní velkoformátovou dlažbu nebo obklad s délkou strany nad 120 cm.

Nákup poctivě vyrobených obkladových materiálů a dlaždic se vám však z dlouhodobého hlediska vyplatí. Jedná se totiž o jednorázovou investici, kterou nebudete muset řešit třeba další desítky let. Ve většině případů si opravdu připlácíte za kvalitu, která se projevuje v pevnosti materiálů, věrnosti imitací, kvalitě povrchové úpravy či přesnosti hrany. Zárukou kvality jsou přitom keramické dlažby a obklady od významných italských výrobců, které najdete i v naší nabídce. Těmto výrobkům natolik věříme, že na ně poskytujeme prodlouženou 20letou záruku.

2cm terasa na trávu

Pestrá nabídka dekorů vás překvapí

Keramická dlažba je díky moderním technologickým postupům dostupná v mnoha dekorech a imitacích. Rozhodnout se můžete pro imitace dřeva nebo přírodního kamene nebo betonu. Mezi zákazníky jsou oblíbené struktury mramoru, betonu či terazzo. Obklady a dlažby vybírejte vždy s ohledem na typ prostoru. Velmi tmavé obklady mohou ve vzorkové prodejně vypadat exkluzivně, při montáži do malé koupelny však prostor opticky zmenší. V případě obkladů v bílých nebo světlých odstínech je tomu právě naopak, ty mají schopnost prostor opticky rozšiřovat.

Kromě odstínu vybírejte keramické obklady a dlažby také podle struktury nebo povrchu. Ten může být lesklý, pololesklý či matný. Zajímavě vypadají povrchové úpravy imitující opalovanou nebo kartáčovanou strukturu kamenných dlažeb. Mnohé obklady navíc vypadají jinak na monitoru nebo displeji mobilního telefonu, a jinak ve skutečnosti. Proto vám i v tomto případě doporučujeme navštívit naši prodejnu v Praze, kde máme velký výběr a rádi vám se vším poradíme. Společnými silami najdeme ty nejlepší ekonomické i top varianty.

keramická dlažba a obklady stonegallery.cz

Dlažba z keramiky vynikne ve vnitřních i venkovních prostorách

Keramické obklady a dlažby představují univerzální materiál, který se hodí v podstatě do jakéhokoliv prostoru. Při správném výběru dekoru a formátu vynikne keramický materiál v obývacím pokoji, koupelně, předsíni, ložnici nebo dětském pokoji. S dlažbou se setkáte i na schodištích, v technických místnostech, ve sklepech či garážích.

Zejména v posledních letech je oblíbené obkládání nábytku nebo kuchyňské linky, která pak poslouží přímo jako pracovní kuchyňská deska. V exteriéru nachází keramická dlažba své využití na terasách, v zahradách i na fasádách. Pokud vás zajímá, jak by kombinace keramických obkladů s dalšími materiály mohla vypadat právě u vás doma, kontaktujte nás. Rádi vám připravíme vizualizaci, vše podrobně propočítáme a v případě zájmu zajistíme i kvalitní realizaci.

realizaceobložení kuchyňské linky keramickým obkladem stonegallery.cz

Rozdíl mezi vnitřní a venkovní keramickou dlažbou

Rozdíl mezi vnitřní a venkovní dlažbou spočívá v úpravě povrchu, konkrétně v parametru protiskluznosti. Dlažby určené výhradně pro interiéry spadají do třídy protiskluznosti R9, ty venkovní pak do třídy R11. Zatímco venkovní dlažbu můžete bez obav použít i v interiérech, obráceně to není možné.

Většina dlažeb o tloušťce 1 cm se vyrábí v různých variantách (pro interiér hladší, pro exteriér hrubší). Díky tomu můžete jeden dekor dlažby použít jak uvnitř, tak venku. To je žádoucí především u teras, které přímo navazují na vnitřní prostor domu. Kvalitní dlažba o tloušťce 2 cm spadá automaticky do třídy R11, a tak je vždy vhodná do exteriérových prostorů. Pořídíte-li si 2cm keramickou dlažbu, o parametr protiskluznosti se už zajímat nemusíte.

Pro pokládku na terče, štěrk nebo písek se volí venkovní dlažba o tloušťce 2 cm nebo 3 cm, která je odolná a vyznačuje se vysokou nosností. Mrazuvzdornost je u dlažeb od renomovaných výrobců samozřejmostí.

2cm dlažba na terče, štěrk, písek od stonegallery.cz

Keramické obklady a dlažby jsou dostupné v mnoha formátech

Je jen na vás, pro jaký formát keramické dlažby nebo obkladů se rozhodnete. Za základní se považují formáty 60x30 cm a dnes častěji 60x60 cm, které také vychází cenově nejlépe (od 800 Kč/m2). Z hlediska estetické hodnoty pak vedou velkoformátové dlažby a obklady, u kterých se eliminuje spára, a tak působí celistvě a honosně. U materiálů o formátu 100x300 cm počítejte s cenou 1900-3300 Kč/m2. Na trhu jsou dostupné i dlažby v dekoru dřeva, které mají nejčastěji šířku 20, 30, nebo 40 cm.

dlažba dřevo v dokonalé imitaci stonegallery.cz

Nákupem obkladů a dlažby 2. jakosti ušetříte

Pokud vás zaujal některý typ keramické dlažby, který vyniká svými vlastnostmi i designem, ale odrazuje vás vysoká pořizovací cena, zapátrejte po obkladech 2. jakosti. Nemusíte se bát, že by byly konstrukčně méně kvalitní. Mají jen od přísně stanovené normy jistou odchylku, kterou laik často ani nepozná.

Keramické dlaždice 2. jakosti doporučujeme používat například pro 2cm dlažbu na terasy, a to buď na terče, nebo do štěrkového lože. Navštivte naši prodejnu v Praze, kde najdete pestrý výběr obkladů a dlažeb. Cena materiálu v nižší třídě jakosti přitom bývá i poloviční.

stonegallery.cz

Co k montáži keramických obkladů a dlažeb potřebujete

Došli jste zdárně k cíli a vybrali si obklady a dlažby, které vás zaujaly na první pohled? Pak vás čeká samotná montáž. Potřebné vybavení závisí na typu pokládky. Bude-li se jednat o klasickou lepenou dlažbu, neobejdete se bez kvalitní penetrace, lepidla a spárovací hmoty. Montáž lepením se zpravidla využívá v interiérech, a to na betonový podklad. Realizaci dlažby, obkladů nebo koupelny nechte na nás, máme zkušené obkladače. Podívejte se na video zde jak pracujeme na realizaci koupelny.

Lepení je možné i v případě 2cm venkovní keramické dlažby, z mnoha ohledů je však výhodnější montáž suchou cestouna terče, trávu, nebo štěrk. Tento typ pokládky je rychlý. Dlažba navíc vyniká dlouhou životností, protože nepromrzne, neodlepí se, nenaruší se spára a voda nikam nezateče. Při pokládce dlažby suchou cestou si vystačíte s kvalitními podložkami či terči. V obou případech budete potřebovat nářadí – vodováhu, gumovou paličku a další. Realizaci terasy můžete nechte na nás, více informací zde.

Stále se vám z nepřeberné nabídky různých typů, dekorů a formátů motá hlava a nevíte, po čem sáhnout? Ozvěte se nám nebo nás rovnou navštivte v naší prodejně. Rádi se vám budeme věnovat, v reálu vám ukážeme jednotlivé typy keramických obkladů a dlažeb a pomůžeme i se zpracováním vizualizace, či celkovou realizací.

prodejna v Praze stonegallery.cz obkladač

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Úterý: 9:00 - 17:00

Kontaktujte nás