Návod: Spárování obkladů

Praktické návody 10. 04. 2018, upraveno 12. 01. 2022 1

Po nalepení obkladů a úplném zaschnutí lepidla je u některých typů obkladu potřeba ještě vyplnit dilatační spáry. V tomto návodu vám poradíme, kdy se spárováním začít, jak koupit a připravit tmel a také jak postupovat při samotném spárování. Dobrým vyspárováním výrazně prodloužíte životnost obkladů.

Na co musíte myslet, než se pustíte do práce

 • Ujistěte se, že lepidlo již zcela vytvrdlo.

 • Nakupte dostatečné množství spárovací hmoty.

 • Rozmyslete si také odstín spárovací hmoty, který se nejlépe hodí k barvě obkladů.

 • Spárování by se v ideálním případě mělo provádět na celé ploše v jeden den.

 • Promyslete vhodný termín. Spárování by se mělo provádět při teplotě 5–25 °C.Výpočet a nákup materiálu

 

Spárování se provádí ve vnitřních i vnějších prostorech. Před tím, než nakoupíte spárovací hmotu, vypočítejte si množství, které budete potřebovat. Na vyspárováni jednoho metru cihlových pásků budete potřebovat 5 kg spárovací hmoty. Vždy zakupte raději o trošku více materiálu, který poslouží jako rezerva.

 

Pokud si nejste jisti, kolik spárovacího tmelu budete potřebovat, napište nám rozměry obkladové plochy a my pro vás množství materiálu vypočítáme. prodejna@stonegallery.cz

 

Také si důkladně promyslete, jaký barevný odstín spárovacího tmelu je vhodný k barvě obkladů a prostoru, ve kterém obklady montujete. Na výběr máte z několika barev:

 Příprava tmelu

 

Připravte si nádobu na míchání, špachtli a nádobu s vodou. Při zpracování tmelu je nutná okolní teplota v rozmezí od 5 °C do 25 °C.

 

Při míchání směsi postupujte podle pokynů uvedených na obalu spárovacího tmelu. V závislosti na výrobci se postup může mírně lišit.

 

Při použití tohoto spárovacího tmelu nejprve promíchejte směs na sucho z několika balení, pokud jich máte více, a poté do ní přidejte 0,1–0,2 litru studené vody na 1 kg sypké směsi. Při míchání rotačním míchadlem nepřekračujte 200 otáček za minutu. Vrtuli míchadla držte stále pod hladinou, aby se do hmoty nedostaly vzduchové bubliny. Směs nechte poté 10 minut odležet a znovu promíchejte. Ideální konzistence pro spárování obkladů je tužší hmota s konzistencí mokrého písku. Doba zpracování rozmíchané směsi je přibližně 2 hodiny.

 

Nanášení spárovací hmotySpárovací tmele obsahují jemná barviva, která mohou znečistit porézní materiály. Nejrizikovější jsou obklady v červených odstínech. Před tím, než se pustíte do práce, proveďte zkoušku čištění na konkrétním obkladu.

 

Natlačte směs do spár pomocí ocelové spárovačky či špachtle.

Po 10 až 20 minutách proveďte konečnou úpravu spáry a očistěte povrch obkladů štětcem, vlhkou houbou nebo hadrem. Vyvarujte se většímu namočení spár, které by mohlo ovlivnit výsledný odstín.

 

Ošetření obkladů po spárování

 

Po dokončení spárování chraňte v následujících hodinách spáry na celé ploše před deštěm a přímým slunečním světlem. Po následujících 24 hodin by okolní teplota neměla klesnout pod 5 °C.

 

Spárovací hmota zcela vytvrdne až po 24 dnech. Během této doby se vyhýbejte hrubým zásahům v místě spár a stejně tak impregnaci obkladu proveďte až po úplném vytvrdnutí spárovací hmoty.

 

Seznam materiálu a nářadí, které budete potřebovat • ochranný papír či fólie na zakrytí podlahy

 • spárovací malta

 • kbelík

 • míchadlo

 • vrtačka

 • spárovací lžičky

 • špachtle

 • štětec

 • průmyslový vysavačPokud máte jakékoliv otázky, kontaktujte nás na telefonním čísle 601 269 269, e-mailu prodejna@stonegallery.cz nebo se za námi zastavte v naší prodejně. Rádi vám poradíme nebo doporučíme šikovného řemeslníka.

realizace obkladů stonegallery.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Související produkty

Penetrace 1 kg

Penetrace 1 kg

Nejprodávanější Doporučujeme

Špičkový penetrační nátěr je vhodný na jakékoliv povrchy. Snižuje jejich savost a zvyšuje přilnavost lepidla. K použití v interiérech i exteriérech.

Skladem na prodejně
ve středu 24. 7. u vás

679 Kč Cena včetně DPH

Komentáře k článku

 1. Zajíc Vladimír – 05. 07. 2018 11:23 Odpovědět

  Chci vyspárovat cihlový komín.Jaký spárovací materiál je nejvhodnější?Díky

Přidejte komentář

Související články

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734

Kontaktujte nás