Obklady a dlažby II. jakosti: vlastnosti a parametry

Články 16. 09. 2021, upraveno 12. 01. 2022 0

Pokud se poohlížíte po nových keramických obkladech či dlažbách, pravděpodobně jste narazili i na výrobky zařazené do II., případně III. jakostní třídy. Kvůli odchylce od normy či různým kvalitativním vadám jsou takové obklady a dlažby nabízené za zvýhodněnou cenu. Než se pro takový typ materiálu rozhodnete, seznamte se s hlavními vlastnostmi, parametry a odchylkami.

Kvalitu keramických výrobků určují normy

Aby mohli výrobci řadit keramické dlažby a obklady do I. (nejvyšší) kvalitativní třídy, musí dodržet závazné požadavky dané platnými normami. Ty jasně stanovují, za jakých podmínek může být dlažba deklarovaná jako výrobek I. jakosti. Při rozdělování obkladů a dlažeb do jakostních tříd se posuzují následující kritéria:

  • Rozměry – šířka, délka i tloušťka

  • Pravoúhlost rohů

  • Rovinnost plochy

  • Rovinnost hran

  • Výskyt viditelných vad

Kdy musí výrobce zařadit výrobek do nižší třídy?

Aby mohla být dlaždice zařazena do I. jakostní třídy, musí splňovat normou stanovené požadavky na geometrické a mechanické parametry. Je namístě zmínit, že závazné normy nejsou příliš přísné. Z toho důvodu mnozí výrobci kvalitních obkladů a dlažeb hodnotí kvalitu podle interních norem. V kategorii obkladů a dlažeb II. jakosti tak můžete najít i velmi kvalitní výrobky, jejichž vady na první pohled ani nepoznáte.

Obecné normy udávají, že tolerance rozměrů může být +/- 0,5 %. U dlaždice rozměru 90x90 cm tak může být tolerance až +/- 4,5 mm. To je hodně, proto kvalitní keramičky do II. jakostní třídy řadí i dlaždice lišící se v rozměru třeba jen o 0,2 %.

Dlažba II. jakosti musí splňovat mechanické charakteristiky

Dlažba řazená do II. jakostní třídy zpravidla v geometrických charakteristikách vykazuje jisté nepřesnosti či povrchové vady. Mechanické charakteristiky však musí splňovat. Z hlediska pevnosti, mrazuvzdornosti, náročnosti údržby, chemické odolnosti i odolnosti vůči tepelnému šoku mezi obklady či dlažbami I. a II. jakosti žádný rozdíl není.

Dlaždice II. jakosti a viditelné vady

Do II. třídy jakosti se obklady a dlažby často řadí z důvodu viditelných vad. Protože výrobci využívají při výrobě moderní technologie, je kontrola dlaždic stále podrobnější. Při zavedení automatizované počítačové kontroly dokáže zařízení odhalit i drobné povrchové vady, kterých si na první pohled nemusíme všimnout.

Dokonce může být obtížné zjistit, z jakého důvodu byl konkrétní kus zařazen do II. jakosti. Vždy záleží na přísnosti kontroly jednotlivých výrobců keramických obkladů a dlažeb. U renomovaných výrobců jsou obklady a dlažby s uvedenou sníženou jakostí často kvalitnější než materiály méně kvalitních keramiček. Mezi možné viditelné vady patří:

  • nedostatky v designu způsobené např. nekvalitním nanášením barvy

  • místa s chybějící glazurou

  • praskliny a bublinky v glazuře

  • odštípnuté části na povrchu, hranách nebo rozích

Důvody řazení do II. třídy jakosti mnohdy nezjistíte

Na základě výše uvedeného je zřejmé, že určení důvodu zařazení do II. třídy jakosti je někdy obtížné. Za zařazením obkladů a dlažeb do nižší třídy kvality mnohdy stojí přísná norma výrobce na geometrické charakteristiky. Častým důvodem je obal, jehož popis neodpovídá reálnému obsahu. Nemůže se však stát, aby například mrazuvzdorná dlažba II. jakosti nesplňovala parametry mrazuvzdornosti.

Rozdíl mezi II. a sníženou jakostí

Někdy se u obkladů a dlažeb setkáte s označením „snížená jakost“. Do této kategorie se řadí jak výrobky II., tak III. třídy jakosti. Je proto vhodné zjistit, pod jakou kategorii konkrétní typ obkladů či dlažeb patří. Materiály řazené do III. jakosti mají geometrické nepřesnosti zpravidla viditelné na první pohled, stejně tak i povrchové vady bývají výraznější. Proto jsou vhodné zejména do technických prostorů a tam, kde nebudou příliš viditelné.

Drobné vady nejsou důvodem k reklamaci

Na drobné vady, které se mohou u zboží ve snížené jakosti objevit, se reklamace nevztahuje. V případě velkých viditelných vad je reklamace možná před provedením pokládky.

Potřebujete poradit s výběrem obkladů a dlažeb a vybrat si z široké nabídky výrobků I. nebo snížené jakosti? Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme. K dispozici jsme pro vás také v naší prodejně v Praze, kde si mnoho typů keramických výrobků osobně prohlédnete.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Pátek: 9:00 - 16:00

Kontaktujte nás