Protiskluznost dlažby: Požadavky norem a rozdělení do tříd

Články 13. 05. 2022, upraveno 17. 05. 2022 1

Chůze po dlažbě i jiných podlahových krytinách musí být v první řadě bezpečná. Statistiky ale ukazují, že v rezidenční i komerční sféře je stále co zlepšovat. Například z hlediska pracovních úrazů patří uklouznutí a zakopnutí k těm nejčastějším. Minimalizujte riziko úrazu výběrem vhodné dlažby. Přečtěte si, jaké parametry musí podlahy splňovat z hlediska norem a do jakých tříd protiskluzu se rozdělují.

Bezpečnost podlahy určuje součinitel smykového tření

Fyzikální zákony jsou neúprosné. Pochopitelně platí, že čím je povrch hladší, tím více klouže. Z pohledu fyziky určuje bezpečnost podlahy součinitel smykového tření. Označuje se řeckým písmenem µ a udává jej číselná hodnota koeficientu tření. Čím nižší hodnotu koeficient má, tím je povrch kluzčí.

Se součinitelem smykového tření pracují i příslušné normy. Například norma ČSN 74 4505 vyžaduje u rezidenčních objektů (bytů a domů) koeficient tření alespoň 0,3. Ve veřejných prostorách jsou předpisy přísnější, zde musí µ odpovídat hodnotě alespoň 0,5. V místech, kde dochází ke kontaktu s vodou, musí navíc podlaha tyto hodnoty splňovat na mokrém povrchu. Týká se to především koupelen, sprchových koutů, balkonů, teras či schodů.

dlažba/obklad

Prostory s přísnějšími požadavky na protiskluznost podlah 

V prostorách, kde dochází k vysoké frekvenci pohybu, doporučujeme zvolit podlahykoeficientem tření 0,6 a vyšším. Typicky jde o veřejné prostory a pracoviště, například školy, obchodní domy, úřady nebo zdravotnické objekty. U bazénů, wellness center či veřejných sprch by pak použití takových dlažeb mělo být samozřejmé.

Existují specifické prostory, kde jsou požadavky na protiskluznost podlah přísnější. Jde zejména o velkokapacitní kuchyně a jiné provozy zpracovatelského, potravinářského, tukového a nápojového průmyslu.

Častější je rozdělování do tříd R9 až R13 

I když normy často definují požadavky na protiskluznost v koeficientu tření, ve většině katalogů obkladů a dlažeb tento parametr nenajdete. Častější je řazení do pěti tříd (R9 až R13) podle německé normy DIN 51 130. Metoda měření spočívá ve stanovení skluzu na nakloněné rovině a je schválena ve většina zemí. Specifika jednotlivých tříd jsou následující:

Třída

Úhel skluzu

Příklady použití

R9

Od 6° d 10°

Bytové prostory, kanceláře, nemocnice, chodby, školy

R10

Od 10° do 19°

Malé kuchyně, garáže, koupelny a umývárny

R11

Od 19° do 27°

Terasy a další venkovní prostory, vchody okolí bazénů, školní kuchyně, prádelny

R12

Od 27° do 35°

Prostory pro zpracování tuků, sklady olejů, nákladní rampy, zpracování mléka a výroba zmrzliny

R13

Více než 35°

Jatka, rafinerie tuků

Už podlahy s třídou protiskluzu R9 zpravidla odpovídají koeficientu tření 0,5. U tříd R10 a vyšších pak µ odpovídá obvykle hodnotě 0,6 či 0,7. Obklady, které nejsou označované za protiskluzové a nepatří do žádné třídy R, mají koeficient tření obvykle 0,3. Lze je využít v suchých částech bytových objektů, do zamokřených, venkovních ani veřejných prostorů však nepatří.

dlažba

Třídy protiskluzu v místech, kde se chodí naboso

Aby to nebylo tak snadné, normy DIN 51 097 a jiné zavádí i specifické třídění protiskluzu pro místa, kde se předpokládá chůze bosou nohou. I zde se měření provádí na nakloněné lávce. Třídy jsou tři – A, B a C.

Třída

Úhel skluzu

Příklady použití

A

Od 12° do 18°

Převlékárny, brouzdaliště, dna bazénů do hloubky 80 cm, sauny

B

Od 18° do 24°

Sprchy, schody mimo prostor bazénů, dna bazénů v hloubce přes 80 cm

C

24° a více

Schody do vody 

dlažba s dekorem dřeva

U reliéfních obkladů se posuzuje i výtlačný objem

V některých typech provozů je vyžadováno použití dlažeb s reliéfním povrchem. Jejich prohlubně totiž dokážou pojmout určité množství kapaliny, která se na podlahu vylije. U takových typů dlažeb se proto posuzuje i výtlačný objem, tedy objem prohlubní (v cm3) k ploše (1 dm2). Podle objemu se pak řadí do čtyř kategorií – V4, V6, V8 a V10.

Třída

Výtlačný objem (cm3/1 dm2)

Příklady použití

V4

Od 4 do 6

Umývárny ve velkých kuchyních

V6

Od 6 do 8

Sklady olejů a tuků

V8

Od 8 do 10

Prostor v prodejně určený pro zpracování masa

V10

10 a více

Prostory koželužen se stroji na odstraňování masa

Zvolit bezpečnou protiskluzovou dlažbu do vnitřních i venkovních prostorů bytů a rodinných domů není žádná věda. Stačí vybírat v kategorii protiskluzové dlažby a zvolit odpovídající třídu protiskluzu (R). V případě komerčních objektů, provozoven a veřejných prostranství je však problematika náročnější. Zde je nutné sledovat i další řazení do tříd a požadavky odpovídajících norem. 

Ať už hledáte protiskluzovou dlažbu do jakéhokoliv prostoru, ozvěte se nám. Poskytneme vám podrobné technické informace o jednotlivých typech dlažeb a pomůžeme s výběrem vhodného modelu, který bude normativní požadavky splňovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

  1. Simona Zelenkova – 14. 04. 2023 12:03 Odpovědět

    Prosím, je potřeba protiskluzová dlažba v prodejne potravin a smíšeného zboží?
    Dekuji

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Čtvrtek: 9:00 - 17:00

Kontaktujte nás