Provětrávaná fasáda: jaké má výhody a proč se dělá stále častěji?

Články 15. 04. 2021, upraveno 12. 01. 2022 0

Fasáda plní řadu úkolů – dodává osobitý charakter budově, chrání ji před vnějšími klimatickými vlivy, pronikáním vlhkosti, úniky tepla i přehříváním v letním období. Vedle tradičních zateplených fasád opatřených omítkou se stále častěji realizují tzv. provětrávané fasády, které mají mezi izolací a pohledovou částí vzduchovou mezeru. Seznamte se s jejich vlastnostmi, výhodami i možnostmi realizace.

Provětrávaná fasáda – bezkontaktní způsob zateplení

Aby byly tepelné ztráty budovy minimální, je potřeba obálku stavby důkladně zateplit. Vedle běžných kontaktních zateplovacích systémů (nejčastěji v podobě polystyrenových desek a minerální vaty) existuje i zateplení bezkontaktní. Do této kategorie patří právě provětrávané fasády, u kterých je mezi izolantem a fasádními deskami vzduchová mezera.

Protože může mezerou proudit vzduch, obálka domu volně dýchá. Vlhkost se odvádí a odchází volným prostorem směrem nahoru, a tak se konstrukce domu samovolně vysouší. Provětrávané fasády mají vynikající tepelněizolační vlastnosti a minimalizují riziko vzniku plísní v interiéru, ke kterému dochází často právě u zateplení běžnými kontaktními systémy. U těch se totiž vlhkost drží v konstrukci, nemá se kudy dostat ven a proniká hluboko do zdiva. Provětrávané fasády jsou tak dobrým řešením i v případě rekonstrukcí starších budov, které se potýkají s vysokou vlhkostí.

provětrávaná fasáda

Výhody provětrávané fasády přehledně

Moderní provětrávané fasády se stále častěji využívají při realizacích i rekonstrukcích rodinných domů, bytovek, komerčních budov i veřejných objektů. Přináší totiž řadu výhod, díky kterým se vyšší počáteční investice vyplatí:

 • Díky nadprůměrným tepelněizolačním vlastnostem snižují náklady na vytápění

 • V letních měsících se budova nepřehřívá, protože se prouděním vzduchu v mezeře ochlazuje

 • Budova může volně dýchat, vlhkost se odvádí – riziko výskytu plísní v interiéru se minimalizuje

 • Tlumí hluk z venkovního prostředí

 • Životnost je mnohem delší ve srovnání s běžnými fasádními nátěry nebo lepeným obkladem

 • Odvod dešťové vody je bezproblémový, a to bez rizika navlhnutí vnitřní skladby izolace

 • Lze je nainstalovat i na křivý a nedokonalý podklad

 • Bezúdržbové řešení – při výběru vhodného materiálu fasádních panelů si zachová původní vzhled po mnoho let

 • Oprava poškozené části fasády je snadná, provětrávanou fasádu lze lokálně rozebrat

 • Promění vzhled budovy a povýší ji na novou úroveň – díky modernímu vzhledu jde o jasnou volbou mnoha designérů i architektů

 • Exkluzivně vypadají zejména fasády s velkoformátovými keramickými nebo kamennými obklady

provětrávaná fasáda z keramiky

Obklady se upevňují pomocí závěsných systémů

Provětrávaná fasáda se skládá ze tří hlavních částí. Patří mezi ně tepelná izolace (obvykle minerální vata), hliníkové profily se speciálními závěsnými systémy a fasádní desky (keramické či kamenné obklady, případně jiný materiál).

Konkrétní způsob uchycení keramických nebo kamenných obkladů závisí na typu použitého závěsného systému. K hliníkovým profilům se instalují jednotlivé úchytné prvky, které zajišťují dokonalé ukotvení obkladů.

Systémy jsou navrženy tak, aby jejich komponenty byly co nejméně viditelné a nenarušovaly dojem celistvé plochy. Jednotlivé obklady se k profilům uchycují například pomocí malých háků, šroubů, skrytých nosných profilů či háčků uchycených v drážce obkladu.

Konkrétní úchytný systém je třeba vybrat s ohledem na formát obkladů, zatížení, požadovanou šířku spáry i způsob vzájemného propojování. Dlaždice se totiž mohou u některých systémů i vzájemně překrývat a vytvářet zajímavý optický efekt. Pro bližší informace o jednotlivých systémech uchycení a rady ohledně výběru nás kontaktujte.

závěsný systém na provětrávanou fasádu

Výběr obkladů na provětrávanou fasádu

Aby provětrávaná fasáda dobře vypadala a zachovala si svůj poutavý vzhled řadu let, je důležité věnovat pozornost výběru fasádních desek. Provětrávané fasády je možné realizovat s využitím různých materiálů, například z dřevěných desek, WPC lamel nebo kompaktních desek. Z hlediska vysoké estetické hodnoty, odolnosti, snadné údržby i životnosti však rozhodně vedou fasády opatřené keramickými nebo kamenných obklady.

V případě keramických obkladů máte na výběr z mnoha formátů od malých 30×60 po 100×300, 120×260 nebo 160×320 cm. V podstatě platí, že kvalitní obklady vhodné pro obložení koupelen je možné využít i na fasádu. Keramické obklady jsou lehké, a tak nepřetěžují nosnou konstrukci. Používají se materiály v tloušťce od 3,5 přes 5,5 po 6,5 mm. Keramika je stálobarevná a odolá i působení UV záření či kyselin, a tak svůj vzhled nezmění ani po letech intenzivního používání.

Exkluzivním materiálem vhodným pro realizaci provětrávané fasády je také přírodní kámen. Pro svůj reprezentativní vzhled se využívá nejen na fasádách rodinných domů, ale také bank, sídel společností a dalších komerčních prostorů. Kamenné prvky včetně obkladů vyrábíme na míru, a to například ze žuly, křemence, travertinu či jiného odolného a stálobarevného druhu kamene. V případě malých formátů (30×60 cm) se používají kamenné obklady o tloušťce 1 cm, při použití větších formátů je třeba zvolit tloušťku 2 cm nebo více.

provětrávaná fasáda na rodinném domě

Provětrávané fasády patří mezi moderní způsoby zateplování budov, které se vyznačují poutavým vzhledem i skvělými tepelněizolačními a dalšími vlastnostmi. Máme radost, že je na budovách vidíme stále častěji. Věříme, že se tento trend v oblasti zateplování bude dále rozvíjet a v budoucnu se stane běžným standardem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Pondělí: 9:00 - 17:00

Kontaktujte nás