Technické parametry obkladů a dlažeb? Mrazuvzdornost, otěr, tolerance ...

Články 23. 09. 2020, upraveno 12. 01. 2022 0

Pokud vybíráte nové obklady nebo dlažby, možná se v nepřeberném množství technických parametrů ztrácíte. Volba konkrétního typu materiálu podle jeho vlastností je přitom neméně důležitá než výběr podle vzhledu. U jednotlivých typů obkladů a dlažeb se často setkáte s piktogramy, které vám vlastnost materiálu přiblíží. Pojďme si ty nejdůležitější představit a podrobněji se zaměřit na typy povrchů či parametry včetně protiskluznosti a mrazuvzdornosti.

Jaký je rozdíl mezi obkladem a dlažbou?

Keramické materiály se obecně rozdělují na obklady a dlažbu. Napohled jen těžko rozeznáte, který materiál je předurčený pro instalaci na podlahu, a který pro montáž na stěnu. Přední výrobci keramických materiálů dnes už mezi obklady a dlažbami nedělají žádné rozdíly, a tak je můžete využít obojím způsobem. U výrobců levnějších materiálů se pak v rámci stejné série dodávají zvlášť dlažby a zvlášť obklady. Ty jsou levnější v řádu desetikorun a bývají také o poznání lehčí a tenčí.  

Použití do interiéru/exteriéru a parametr mrazuvzdornosti

Při výběru keramických obkladů a dlažeb vybírejte také podle toho, jsou-li určené do interiéru, nebo exteriéru. Zpravidla platí, že materiály vhodné pro venkovní použití můžete bez obav použít i ve vnitřních prostorách, nikdy však ne naopak. 

Obklady a dlažby určené pro venkovní použití musí být mrazuvzdorné. Označují se tímto symbolem:

 mrazuvzdornost dlažby

Ruku v ruce s mrazuvzdorností jde i parametr nasákavosti. Aby materiál odolal silným mrazům a nepopraskal, nesmí příliš nasávat vodu. Nasákavost se označuje u obkladů a dlažeb následujícím piktogramem:

nasákavost dlažby

Za mrazuvzdorné jsou považovány ty materiály, které mají nasákavost pod 0,05 %.

Protiskluzová dlažba

Při volbě dlažby do exteriéru si dejte pozornost na kluzkost povrchu. I mrazuvzdorné materiály určené pro venkovní použití totiž mohou klouzat, což při použití na terase či balkoně představuje bezpečnostní riziko. Typickým příkladem jsou lesklé typicky mramorové povrchy. Při výběru venkovní dlažby se zaměřte na zařazení do třídy protiskluznosti, která by měla být ideálně R11, nejméně R10.

protiskluzová dlažba

Pevnost v ohybu

Pevnost keramických obkladů a dlažeb je důležitým parametrem zejména při použití v technických prostorách. Ve skladech či garážích musí odolat velkému zatížení. To se hodnotí na základě parametru pevnosti v ohybu, která by měla být minimálně 35 N/mm2.  Platí, že obklady a dlažby na síťce mají vyšší pevnost než obyčejný střep, a to právě díky své ohebnosti.

pevnost dlažby v ohybu

Chemická odolnost

Obklady a dlažby opatřené tímto piktogramem se vyznačují chemickou odolností. Obecně je chemická odolnost keramiky vysoká, a tak jí nevadí kyseliny, chemické čisticí prostředky a jiné látky.

chemická odolnost dlažby

Rozměry a tolerance

I při sebepečlivější výrobě obkladů a dlažeb může dojít k mírným odchylkám rozměrů. Maximální odchylky však musí splňovat normy a nesmí se od udaného rozměru výrazně lišit. Odchylky a tolerance jsou následující:

  • Délka a šířka: + - 0,3 %, max. + - 1 mm

  • Rovnost stran: + - 0,3 %, max. + - 0,8 mm

  • Pravoúhlost: + - 0,3 %, max. + - 1,5 mm

  • Pokřivení: + - 0,3 %, max. + - 1,8 mm

  • Tloušťka: + - 0,3 %, max. + - 0,5 mm

Pojezd vozidlem

Pokud má keramická dlažba odolat pojezdu vozidlem, musí být k tomuto účelu určena. Symbol označující možnost pojezdu najdete u kvalitních 2cm keramických dlažeb. Pojezdnost autem se pak podle zátěže rozděluje do několika tříd. Pro pojezd osobními automobily stačí dlažby z nižších tříd, naopak pro pojezd těžkými nákladními automobily je třeba sáhnout po velmi odolných dlažbách, které nadměrné zátěži odolají.

pojezd dlažby autem

Kalibrace obkladů a dlažeb, rektifikace

Při výběru obkladů a dlažeb počítejte s tím, že uvedené rozměry nemusí být reálné a často se mírně liší. Dlaždice se po vypálení vyměří a roztřídí podle kalibru. Rozměry vybraného formátu a rozdělení kalibrů dohledáte v parametrech výrobce. 

Chcete-li provádět pokládku s minimální spárou a mít všechny obklady a dlaždice co nejpřesnější, upřednostněte rektifikované materiály. Ty mají po vypálení z pece zakulacení hrany a pro dosažení přesných a ostrých hran se přesně oříznou.

Otěruvzdornost

Při časté frekvenci pohybu osob po keramickém materiálu dochází k jeho opotřebování. Míru odolnosti proti otěru (resp. obroušení) označuje parametr otěruzdornosti. Pod mezinárodní zkratkou PEI se rozděluje míra otěruvzdornosti na PEI 0 PEI V, která zahrnuje materiály s nejvyšší mírou odolnosti vůči otěru.

otěruvzdornost dlažby

Variace odstínu

V rámci jednoho dekoru mohou být v balení obklady a dlažby, které se liší svými odstíny a na ploše vytváří zajímavý optický efekt. 

variace odstínu dlažby v1-v4

Jak poznat, jestli se v balení nachází všechny dlaždice v jedno odstínu, nebo v několika? Podle parametru variace odstínu rozdělené do kategorií V0 až V4. Materiály z třídy V0 jsou všechny totožné, u obkladů a dlažeb V4 se pak odstíny liší výrazně:

barevná variace dlažby v1-v4

Keramické obklady a dlažby mají mnoho parametrů a vlastností, na které byste se měli při výběru zaměřit. Pokud si stále nejste jisti, pro jaké materiály se rozhodnout, nezoufejte. Kontaktujte nás nebo navštivte prodejnu v Praze – s výběrem nejvhodnějšího materiálu s ohledem na vaše potřeby vám pomůžeme. Kromě prodeje materiálu zajistíme i obkladačské práce, a tak budete mít rekonstrukci nebo realizaci v novostavbě bez starostí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Sobota: 10:00 - 12:00

Kontaktujte nás