Technologické inovace keramických obkladů a dlažeb pro podzim 2020: mění se využití klasických materiálů?

Články 16. 09. 2020, upraveno 12. 01. 2022 0

Na základě výrazných trendů v sektoru keramických obkladů a dlažeb si můžeme udělat představu o tom, jakým směrem se bude interiérový design v blízké budoucnosti vyvíjet. U výrobců sledujeme snahy o nové způsoby využití tradičních dekorativních motivů, stejně tak i vize v použití technologických inovací.

Každý rok na prestižní výstavě keramických obkladů a dlažeb Cersaie představí nové návrhy řada prestižních výrobců. Pojďme si představit nové technologie, cíle a směřování některých z nich.

Inovativní technologie najdeme u řady výrobců

Odvětví vývoje a výroby keramických obkladů a dlažeb udělalo v posledních letech velký krok kupředu. Díky novým technologiím se vyrábí keramické dlaždice ve stále větších formátech a menších tloušťkách. Mnozí výrobci se navíc zaměřili na nové technologie povrchového opracování, díky kterým mohou představit zajímavé a funkční kombinace materiálů.

Pokročilé technologie povrchových úprav navíc přináší možnost vytváření poutavých textur, které se na pohled i dotek podobají jiným materiálům. Imitace dřeva, mramoru či jiných typů přírodního kamene jsou natolik věrné, že je od přírodních materiálů téměř nerozeznáme. Výrobci se pak soustředí i na oblast enviromentalistiky a snaží se vyrábět materiály s minimálními dopady na životní prostředí.

Casalgrande Padana

Italský výrobce špičkových obkladů a dlažeb představil kolekci Limpha, která patří do kategorie materiálů z biokeramiky. Bioaktivní materiály se vyznačují antibakteriálními a samočisticími účinky. Výrobce používá technologii realistického digitálního tisku, která ve vnitřních nebo venkovních prostorách vytvoří dojem vertikální zahrady. 

casalgrande padana limpha

Laminam

Technologie In-Side od společnosti Laminam přináší věrnou imitaci přírodního kamene, a to po celém povrchu včetně hran desky. Tento efekt je zachovaný i po dokončovacích pracích. Výrobci se tak podařilo dosáhnout extrémně věrné reprodukce přírodního kamene, která uspokojí i ty nejnáročnější.

laminam inside technologie

Flaviker

Výrobce Flaviker představil kolekci Navona, ve které využil 3D efektu pro zdůraznění struktury travertinu. Tento druh přírodního kamene se využívá už od dob antiky, díky nadčasovému vzhledu však nachází uplatnění i v moderních interiérech v podobě keramiky.

flaviker navona technologie

Marazzi

Renomovaný výrobce keramiky Marazzi využívá u svých výrobků technologii StepWise, díky které je povrch obkladů a dlažeb příjemný na dotek, navíc se snadno udržuje a chrání před rizikem uklouznutí. Technologii najdete jak na velkých, tak malých dekorativních formátech včetně série D_Segni Blend.

marazzi stepwise  

Leonardo

Porcelánové dlaždice z kolekce Endless od výrobce Leonardo vynikají výjimečnými technickými vlastnostmi. Nadčasový klasicismus černé a bílé najdeme u verze Forti, nádech barvy pak interiérům dodají barevné obklady Preziosi.

leonardo endless technologie

Lea Ceramiche

Delight od Lea Ceramiche představuje kompletní kolekci keramických obkladů, která zahrnuje výběr ze čtyř dokonalých imitací mramorového povrchu. Hmatový vjem po doteku vás příjemně překvapí.

lea ceramiche delight

Venkovní dlažby – důraz na propojení s přírodou

Exteriérové prostory se staly nedílnou součástí rodinných domů i komerčních budov. Život se přesouvá na terasy, předzahrádky a zahrady, s čímž souvisí i rozmach obkladů a dlažeb určených do exteriéru. Hranice mezi vnitřními a venkovními prostory se často stírají, k čemuž přispívá i obliba velkých prosklených ploch nebo teras s přímým vstupem z interiéru. Výrobci keramiky hledají inspiraci právě v přírodě, od čehož se odráží i nové kolekce, které pravidelně představují.

Cercom

Nová kolekce Quarzi od výrobce Cercom je inspirována křemencem z Alp. Verze určená do exteriéru má protiskluzovou úpravu R11 a je dostupná ve formátech 60x120 a 60x60 cm.

cercom technologie

Serenissime

Inspiraci přírodního kamene z jižní oblasti Francie najdeme v kolekci Promenade výrobce Serenissima.

serenisimo promenade technologie

La FabbricaPietre d’Europa

Vzhled tří rozdílných typů přírodního kamene z různých koutů Evropy využila společnost  Pietre d’Europa v kolekci Pietre d’Europa. Dlaždice jsou dostupné v tloušťkách 10 a 20 mm, a tak se hodí jak do vnitřních, tak venkovních prostorů. Kontinuální spojení interiéru s exteriérem nemůže být snazší.

la fabrica petre deuropa technologie

Ricchetti

Zejména v horských střediscích se s oblibou používají dřevěná prkna, která odráží poctivé řemeslné zpracování a teplo přírodního materiálu. Takového efektu docílil výrobce Ricchetti s novou kolekcí Megece Cerdisa, která věrně imituje vzhled tradičních dřevěných prken. Na rozdíl od nich vám keramická dlažba vydrží mnohem déle a bude se snáze udržovat.

Nové dekory do nejintimnějšího prostoru

Při návrzích domácích i hotelových koupelen roste požadavek na vytvoření intimní atmosféry. Od toho se také odráží nabídka nových kolekcí uznávaných výrobců keramiky, kteří naslouchají požadavků svých zákazníku. Nabídka dekorů je velmi pestrá. Právě koupelna totiž představuje interiérové prostor, ve kterém si můžeme dopřát různé barvy, textury či dekorace, které by byly v jiných prostorách jen těžko využitelné.

Ceramica Sant’Agostino 

Rektifikovaný porcelán vás nadchne jedinečnými světelnými odlesky, kterých se dosahuje díly perleťovému efektu. Dlažba z kolekce Akoya s tloušťkou 10 mm od výrobce Ceramica Sant’Agostino je dostupná ve 4 barevných variantách a mnoha formátech.

sant agostino akoya

Ceramiche Piemme

Pokud se pohybujete ve světě výpočetní techniky, možná jste se setkali s pojmem „glitch“. Ten označuje typické blikání monitoru, které je způsobené nepředvídatelnou chybou. Na tento jev odkazuje výrobce Ceramiche Piemme se svou kolekcí Glitch. Designéři využili chyb digitální technologie a přenesli je na keramický materiál.

glitch technologie

Naxos

Barevnost je ústředním rysem nové kolekce Hub od výrobce Naxos. Díky sérii keramických povrchů s výraznými stíny a lineárními vzory můžete upustit uzdu fantazie a vytvořit originální prostor, který vás oslní.

naxos hub technologie

Emilceramica 

Monumentální desky s mramorovými efekty působí elegantně a povýší koupelnový prostor na novou úroveň. Výrobce Emilceramica svou kolekcí Tele di Marmo Revolution cílí na ty, kteří nedají dopustit na honosný vzhled kamenného dekoru, jenž má v koupelně pevné místo.

emilceramica tele-di-marmo-revolution technologie

Trendy ze světa obkladů a dlažeb i novinky špičkových výrobců soustavně sledujeme a budeme vás o nich nadále informovat. Přijďte si prohlédnout špičkové materiály od světoznámých výrobců do naší prodejny v Praze, kde vám některé rádi představíme. V případě zájmu zajistíme i kompletní obkladačské práce, díky kterým budete mít realizaci bez starostí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Úterý: 9:00 - 17:00

Kontaktujte nás