Jak vybrat dlažbu kolem bazénu: Výhody a nevýhody nejpoužívanějších materiálů

Články 10. 06. 2020, upraveno 12. 01. 2022 2

Také se nemůžete dočkat, až přijdou první letní dny, které si budete užívat u bazénu? Ať už bazén na zahradě máte, nebo jeho stavbu teprve plánujete, nezapomeňte na volbu vhodného povrchu pro jeho okolí. Zorientujte se v typech dlažby kolem bazénu a vyberte takovou, která bude esteticky působivá a maximálně funkční.

Vzhled není jediným kritériem při výběru

Bazén je výraznou součástí venkovního prostoru a poutá na sebe pozornost. Proto je samozřejmé, že jak bazén, tak jeho okolí musí vypadat honosně a navazovat na jednotný styl v exteriéru. Aby však dlažba dlouho vydržela a byla praktická, je velmi důležité zaměřit se na její vlastnostiStejně jako všechny typy venkovních dlažeb musí být i dlažba kolem bazénu voděodolná a mrazuvzdorná. Protože je dlouhodobě vystavována silným slunečním paprskům, musí být odolná vůči vysokým teplotám i UV záření. Vzhledem k přímému kontaktu s vodou by měla být opatřena protiskluzovou úpravou. Vzhledem k těmto požadavkům je důležité zaměřit se na výběr vhodného materiálu a seznámit se s jeho přednostmi i nevýhodami.

realizace 2cm dlažby kolem bazénu stonegallery.cz

Výhody a nevýhody nejpoužívanějších materiálů

Obecně lze říct, že kolem bazénu můžete využít takřka jakoukoliv dlažbu určenou pro použití v exteriérech. Přesto je třeba zdůraznit, že z hlediska životnosti, náročnosti údržby nebo stálobarevnosti jsou rozdíly mezi jednotlivými materiály markantní. Až budete vybírat povrch pro použití kolem bazénu, máte na výběr z těchto materiálů:

Dřevěná terasa

Pokud nedáte dopustit na přirozený vzhled přírodních materiálů a nespokojíte se s imitacemi, můžete sáhnout po klasické dřevěné dlažbě. Vypadá luxusně a hodí se jak do moderně, tak rustikálně laděných exteriérů. Velkou výhodou dřevěných podlah kolem bazénů je příjemný kontakt s bosou nohou, protože se na rozdíl od jiných materiálů v horkých dnech tak nerozpálí.

Bohužel, protože je dřevo nasákavým materiálem, kterému dlouhodobý kontakt s vodou nesvědčí, je velmi důležitá pravidelná údržba v podobě lakování, impregnování či broušení. Aby si dřevěná podlaha kolem bazénu zachovala svůj vzhled a dlouho vydržela, musí se servisovat každý rok. Obtížnější je také čištění dřevěné dlažby, protože vysoký tlak vody při mytí wapkou může povrch poškodit. Chcete-li, aby si povrch zachoval krásný vzhled mnoho let a nevyžadoval náročnou údržbu, sáhněte po jiném materiálu.

Dlažba z dřevoplastu

Stále vyhledávanějším materiálem pro použití v okolí bazénu jsou dlažby z dřevoplastu (WPC). Jde o materiály vyrobené na bázi přírodní dřevěné vlákniny a plastových polymerů. Takový typ dlažby odolá vodě i mrazu a nevyžaduje tak náročnou údržbu jako povrch z přírodního dřeva. Přesto je životnost těchto materiálů omezená a jejich vzhled nemusí působit dvakrát věrohodně a působivě.

dřevoplast 2cm

I když se moderní dřevoplastové dlažby vyrábí tak, aby odolaly častému používání a nezačaly se kroutit, hnít či sesychat, stále obsahují značné množství dřevěné složky, která může po čase začít degradovat. Navíc je teplota na rozpálené WPC podlaze pocitově vyšší než na dřevě. Pokud se vám líbí struktura dřeva, je namístě popřemýšlet i nad jinými alternativami. Moderní keramické či betonové dlažby se díky moderním technologiím vyrábí v mnoha zdařilých imitací, které svou věrností zpravidla předčí dlažby z dřevoplastu.

Keramická dlažba

Při výběru vhodného typu a způsobu pokládky vám kvalitní keramická dlažba vydrží desítky let. Lze ji pokládat mokrou i suchou cestou (viz níže). Výhodou keramických dlažeb je pestrý výběr dekorů a barevných kombinací, díky kterým povrch kolem bazénu přizpůsobíte stylu venkovního prostoru. Na výběr máte například keramické dlažby v imitaci dřeva, kamene či betonu. Keramické dlažby musí být určené pro použití v exteriéru. Ty jsou často tlustší (2cm dlažby), voděodolné, mrazuvzdorné, žáruvzdorné a předurčené pro nadměrné zatížení a vysokou frekvenci používání.

Pokud sáhnete po venkovní keramické dlažbě ve větších formátech (75×75, 90×90, 60×120 cm), vytvoříte působivou celistvou plochu a minimalizujete množství spár, které mohou být náročnější na údržbu. Keramická dlažba je hygienicky nezávadná a antibakteriální, takže je v okolí bazénů, sprch nebo venkovních vířivek ideální. Jen tak se nepoškodí a bez problémů ji umyjete s využitím vysokotlakého čističe. Keramické dlažby patří díky svým vlastnostem a adekvátní ceně k těm nejvyužívanějším. Jsou dobrou volbou pro ty, kteří hledají povrch vynikající jak svým vzhledem, tak vlastnostmi.

2cm keramická dlažba kolem bazénu stonegallery.cz

Betonová dlažba

Hlavní předností betonové (často zámkové) dlažby je nízká cena, jednoduchá údrbža a možnost pojezdu autem při scuhé pokládce. Materiál vyniká pevností, vysokou nosností, otěruvzdorností a odolností vůči chemikáliím. Na druhé straně je betonová dlažba celkem nasákavá, navíc není stálobarevná. Z estetického hlediska nepatří k nejpůsobivějším typům dlažby. Podobně jako u keramické dlažby je jednou z mála nevýhod vyšší teplota při kontaktu s bosou nohou, a to zejména u dlažeb v tmavých až černých odstínech.

Dlažba z přírodního kamene

Nejluxusnějším materiálem vhodným pro dlažbu v okolí bazénů je přírodní kámen. Na pohled působí exkluzivně a splňuje všechny požadavky od voděodolnosti přes mrazuvzdornost, vysokou odolnost po snadnou údržbu a čištění. Dlažby z přírodního kamene se vyrábí ze žuly, pískovce, travertinu a dalších hornin. Vynikají nádhernou kamennou strukturou, kterou dokonale nenapodobí žádná imitace. I v tomto případě máte na výběr z různých formátů. Počítejte s vyšší pořizovací cenou a vyšší hmotností, která se odrazí i v nákladech na pokládku. Investice do dlažby z přírodního kamene je však "na celý život".

kamenná dlažba kolem bazénu stonegallery.cz

Kamenný koberec

Vedle klasických dlažeb lze povrch kolem bazénu vyřešit i jinými způsoby, například pokládkou tzv. kamenného koberce. Jde o malé kamínky smíchané s pryskyřicí, které kolem bazénu vytvoří celistvou plochu bez jakýchkoliv spár. Realizace kamenného koberce je cenově dostupná, vydrží však jen pár let. Některé pryskyřice totiž po nějaké době působením mrazu a vody povolí. Pokud hledáte povrch kolem bazénu, který vám bude sloužit dlouhodobě, nemůžeme kamenný koberec doporučit. Kromě nízké ceny má však i pár dalších výhod, a to například malou tloušťku či provedení bez spár přímo v místě pokládky.

kamenný koberec stonegallery.cz

Zaměřte se na způsob pokládky

Chcete-li vybudovat kolem bazénu dlažbu, která vám vydrží mnoho let bez potřeby náročnější údržby, zaměřte se na způsob pokládky. Nejvyužívanější keramickou dlažbu lze totiž pokládat buď mokrou cestou při použití lepidla, nebo suchou cestou na terče nebo štěrk. V okolí bazénů doporučujeme zvolit pokládku keramické dlažby na terče a štěrk.

Díky absenci lepidla a spárovací hmoty nehrozí riziko degradace stavební chemie, pod dlažbu je navíc možné umístit třeba i bazénové potrubí k filtraci. V případě poškození dlaždici snadno vyměníte, aniž byste museli investovat do opravy nebo náročného rozebírání dlažby. Mezery mezi dlaždicemi navíc zajistí i okamžitý odvod vody, což zvýší úroveň bezpečnosti, která je v okolí bazénů velmi důležitá.

Je na vás, pro jaký typ dlažby kolem bazénu se nakonec rozhodnete. Jste-li příznivci přírodních materiálů, rozhodujte se mezi dřevěnou a kamennou dlažbu. Oba typy vypadají exkluzivně, ta kamenná se však podstatně lépe udržuje. Dlažby z dřevoplastu jsou cenově dostupnou alternativou, počítejte však s tím, že vám nevydrží věčně. Z hlediska poměru ceny, vlastností, životnosti a náročností údržby pak vedou venkovní dlažby z keramiky která také patří k těm nejvyužívanějším.

zaměříme a zrealizujeme

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

 1. Jana Šebestová – 02. 07. 2023 15:41 Odpovědět

  Dobrý den.
  Potřebovali bychom s mužem poradit, jak postupovat v případě, že asi 1,70 m od budoucího bazénu (zatím máme jen vyštěrkovanou díru, ale dodavatel bazénu na nás tlačí - bazén bude smontován do týdne a pak už potřebuje vědět, co kolem bazénu bude, aby podle toho uzpůsobil výšku betonu pod dlažbou) máme stávající terasu těsně u RD (s dřevěnou pergolou, ta je z jedné strany ukončena zídkou.
  RD (nejde o žádnou supermoderní stavbu ale přízemní domeček s obytným podkrovím,) jsme koupili před šesti lety a terasa (od ulice na ni není vidět) je v původním stavu.
  Materiál terasy: dlažba - šedá betonová - zámková "H"
  pergola: světle impregnované smrkové dřevo
  zídka : přírodní kámen (vápenec - z lomu u Hranic na Moravě)
  Dotaz:
  Jaký materiál a barvu dlažby kolem bazénu byste nám doporučili.
  Vím - asi zcela "bezbolestné" bude použít stejnou zámkovou dlažbu (terasa tak může bezprostředně pokračovat až k lemu bazénu), ale .................. nemáte jiný nápad?
  Uvažovali jsme také o tom, že bychom zámkovku z terasy odstranili a její plochu sjednotili s plochou kolem bazénu, ale: 1) muselo by to být z něčeho, co se tzv. "nepobije" s tou kamennou zídkou a se schody z terasy dolů, které jsou ze stejného materiálu, a
  2) vzhledem k rozměru terasy (cca 7 x 4) by materiál musel být i za velmi přijatelnou cenu
  Pozn.:
  Bazén bude zastřešen (posuvné průhledné komponenty a v bazénu bude voda mírně slaná - měl by to být tedy materiál, kterému sůl nijak nevadí.
  Děkuji. Šebestová

 2. Jana Šebestová – 02. 07. 2023 16:05 Odpovědět

  Pokračování předchozí mailu - před chvílí jsem Vám odeslala "komentář" na téma, jak zkombinovat materiál terasy s materiálem dlažby kolem bazénu.
  Jednu z moežností jsem navrhla jako odstranění zámkové dlažby z terasy a nákup dlažby společné pro terasu i plochu kolem bazénu.
  Dost by mě zajímalo, co byste řekni dlažbě z CIHEl, případně ze slabších cihlových pásků..................... a pokud by to šlo, pak jaký odstín, protože určitě ne klasicky cihlově červenou, protože to by moc tzv. "řvalo" a u bazénu i na terase člověk hledá spíše relax a něco, co ho zklidní.....................
  Děkuji. Šebestová

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Středa: 9:00 - 17:00

Kontaktujte nás