Levná dlažba a obklady: Jak ušetřit a nespálit se?

Články 29. 11. 2020, upraveno 12. 01. 2022 0

Zařizování interiérových prostorů s sebou nese výraznou finanční zátěž. Mnozí pochopitelně hledají nejjednodušší cestu, jak cenu za rekonstrukci, přestavbu či realizaci novostavby stáhnout na možné minimum. Často se snaží ušetřit na dlažbách a obkladech, které se nabízí v širokém cenovém rozpětí. Výběr těch nejlevnějších materiálů se však z mnoha důvodů nemusí vyplatit. Přečtěte si, proč se nejlevnějším obkladům a dlažbám spíše vyhýbat a jak poznat ty kvalitní.

V článku se dozvíte:

 1. Proč (ne)kupovat nejlevnější dlažbu a obklady?
 2. Jaké jsou výhody a nevýhody nákupu materiálů v hobbymarketech?
 3. Na jaké ceně začínají obklady a dlažby v dobré kvalitě?
 4. Jaké jsou vlastnosti kvalitních dlažeb a obkladů?
 5. Jaké jsou možnosti nákupu materiálů za nižší cenu a jaká rizika nesou?

Za nejlevnějšími obklady a dlažbami se skrývá řada problémů

Kvalita obkladů a dlažeb dostupných na tuzemském trhu je do značné míry závislá na jejich ceně. Neplatí to samozřejmě ve všech případech – nejdražší materiály nemusí nutně předčit svými vlastnostmi a vzhledem obklady a dlažby střední třídy. Ty z kategorie nejlevnějších jim však rozhodně nemohou konkurovat.

Poznáte to už při kontrole dodaných balení. Na některých kusech se mohou objevit viditelné vady a nedokonalosti, a tak vás bude čekat zdlouhavé kolečko procesu reklamace. O nevalné kvalitě materiálu se přesvědčí také obkladač, který si bude stěžovat na velké rozměrové odchylky nebo křivé kusy. Nejlevnější materiály nebývají opatřeny adekvátní protiskluzovou úpravou a nejsou otěruvzdorné, a tak budou vypadat opotřebovaně už po pár měsících používání.

Z hlediska kvality jsme se setkali s problémy u materiálů vyráběných v Polsku, Indii a jiných asijských zemích. „Je namístě vyhnout se levným dlažbám z Číny a Polska. I zde však platí, že ne všechny dlažby/obklady vyrobené v těchto zemích jsou špatné. Profesionálové znají prověřené fabriky, které si kvalitu hlídají a mohou je doporučit,“ vyjadřuje svůj názor designérka Gabriela Hámová ze studia Ad Hoc Design. Pokud byste si chtěli vybrat obklady a dlažby z nižších cenových tříd, rozhodně se obraťte na profesionála, který vám poradí a upozorní na materiály nevalné kvality.

Pohodlný nákup z hobbymarketu a jeho možná úskalí

Pokud stavíte nebo rekonstruujete, nákup stavebního materiálu z hobbymarketu se vám možná jeví jako nejjednodušší a nejrychlejší cesta k obkladům a dlažbám. Nespornou výhodou je samozřejmě dostupnost vybraných materiálů, které si na místě prohlédnete a okamžitě si je můžete odvézt.

V hobbymarketech se však velmi často prodávají dlaždice z Polska a Indie. Může jít o materiály nižší kvality, po jejichž výrobě neprobíhá v podstatě žádná výstupní kontrola. Obklady a dlažby mají mnohdy neprobarvený střep, jsou křivé, objevují se nerovnoměrné odlesky a další vady. Podle našich zkušeností může být také obtížnější spojit se s odborníkem, který vám s výběrem pomůže. Na vše tak možná budete sami, což opět zvyšuje riziko špatné volby. Interiérová designérka Markéta Balínová svým klientům rozhodně doporučuje návštěvu prodejen zaměřených na obklady a dlažby, kde jim odborníci s výběrem pomohou. „Hobby markety jsou pochopitelně fajn věc, ale v těchto případech by to byl experiment, který se nemusí vyplatit,“ dodává.

Na jaké ceně začínají obklady a dlažby v dobré kvalitě?

Nabízí se otázka, v jaké cenové hladině se pohybují obklady a dlažby, které můžeme bez výčitek označit za kvalitní. Obecně platí že:

 • 1cm dlažby v dobré kvalitě začínají na ceně kolem 1000 Kč/m²,

 • 2cm dlažby v dobré kvalitě začínají na ceně kolem 1300 Kč/m².

Narazíte-li na výrazně levnější materiály, je namístě se ptát, co za tím stojí. Někdy jsou nejlevnější obklady a dlažby vykoupené nevalnou kvalitou. Jindy jde o materiály nižší jakosti, mohou být také zařazeny do výprodeje. Může se jednat o výhodný nákup, ale obezřetnost je rozhodně namístě.

Co očekávat od obkladů a dlažeb dobré kvality

V souvislosti s cenou materiálů neustále zmiňujeme jejich (ne)kvalitu. Jaké vlastnosti očekávat od obkladů a dlažeb, které se označují jako kvalitní?

 • Mají rektifikované ostré hrany (viz parametry obkladů a dlažeb). Tím se pohledově minimalizuje šířka spáry

 • Jsou dokonale rovné a kalibrované, nezakopnete o ně

 • Materiály s imitací dřeva, betonu a dalších materiálů jsou precizně zpracované. Na pohled jsou takřka k nerozeznání od vzoru, který napodobují

 • Vyrábí se v různé síle – 1 cm i 2 cm

 • Ve stejné sérii najdete materiály vhodné pro interiérové i exteriérové použití. Dostupné jsou s různým protiskluzem – R9, R10, R11

 • Vyrábí se i ve velkoformátové variantě v síle 3 a 7 mm, a to až do rozměru 320×160 cm

 • Různé typy obkladů a dlažeb seženete v rámci jediného dekoru. Snadno tak propojíte terasu s interiérem, obložíte nábytek a zvolíte různé protiskluzy pro odlišné typy povrchů

 • K dispozici jsou i speciální kusy jako schodnice, podschodnice, sokly, bazénové prvky a pod.

I kvalitní materiály pořídíte levně, ale buďte obezřetní

Cena obkladů a dlažeb v dobré kvalitě může z různých důvodů klesnout i pod výše stanovenou minimální hranici. Zpravidla se jedná o materiály nižší jakosti, případně o obklady a dlažby z výprodejů nebo nadvýroby. Rozhodnete-li se touto cestou ušetřit, buďte při výběru obzvláště obezřetní.

Obklady a dlažby nižší jakosti

Levnější typy obkladů a dlažeb se často řadí do kategorie druhé jakostní třídy. Někdy takovou skutečnost na pohled ani nepoznáte, jindy nedokonalosti odhalíte až po pokládce na větší ploše. Materiály z nižší jakostní třídy však mohou představovat výhodný nákup. Takové typy obkladů a dlažeb najdete i u nás ve StoneGallery.cz. S jejich výběrem vám poradíme a upozorníme na důvody, proč jsou do druhé jakostní třídy zařazené. S nákupem na sebe však vždy berete i riziko nižší kvality.

Materiály z výprodejů

Obklady a dlažby mohou být k dostání za zajímavé ceny v rámci výprodejových akcí. I v takovém případě je však obezřetnost namístě. Materiál se totiž někdy stahuje z nepovedených či reklamovaných zakázek a je nabízen k dalšímu prodeji. V případě materiálů z výprodejů bývá také problém se sehnáním různých formátů, tlouštěk či protiskluzů ve stejné sérii.

Obklady a dlažby z nadvýroby

Pokud se vám podaří narazit na materiály, které byly výrazně zlevněné z důvodu nadvýroby, máte vyhráno. Často se jedná o obklady a dlažby prvotřídní kvality, které zbyly na skladě a mají být nahrazeny novou sérií. Protože jde zpravidla o materiály končící série, je důležité pořídit všechny potřebné dlaždice najednou. S dokoupením stejného vzoru byste mohli mít v budoucnu velký problém.

Pokud hledáte materiály v dobré kvalitě za přijatelnou cenu, která vám vydrží řadu let a vyniknou svým vzhledem, obraťte se na odborníky, kteří vám poradí. S výběrem vám rádi pomůžeme i my, stačí nás kontaktovat nebo navštívit prodejnu v Praze.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Středa: 9:00 - 17:00

Kontaktujte nás