Vyrovnávací (nivelační) systém usnadní pokládku obkladů a dlažby. Jak funguje a kolik stojí?
Články 07. 12. 2020, upraveno 12. 01. 2022 0
Chodit po křivě položené dlažbě a zakopávat o její hrany nechce snad nikdo. Zejména v případě velkoformátových obkladů a dlažeb je však precizní pokládka velkou výzvou i pro zkušeného obkladače. Pokud se do pokládky dlažby nebo obkládání pustíte svépomocí, usnadněte si práci pomocí vyrovnávacího (nivelačního) systému, díky kterému na sebe budou jednotlivé dlaždice krásně navazovat. Svěříte-li obkládání do rukou řemeslníka, předem si zjistěte, jestli vyrovnávací systém používá.
V článku se dozvíte:
-
Proč při pokládce obkladů a dlažeb používat vyrovnávací systém?
-
Jak pracovat s nivelačním systémem v provedení s klínky?
-
Jak pracovat s nivelačním šroubovacím systémem?
-
Kolik stojí vyrovnávací nivelační systém?
-
Proč používají levelling systémy i profesionální obkladači?
Proč při pokládce obkladů a dlažeb používat vyrovnávací systém?
Při pokládce obkladů a dlažeb metodou lepení je důležité, aby všechny dlaždice byly po vytvrdnutí lepidla v dokonalé rovině. Klasické spárovací křížky vám pomohou dosáhnout požadované šířky všech spár, ale nevyřeší problém s výškovými rozdíly. K těm dochází zejména vlivem nerovností podkladu, křivostí dlaždic či obkladů a změn vlastností lepidla v procesu tuhnutí. Lepidlo na dlažbu a obklady se totiž při tvrdnutí může smršťovat. Při obkládání stěn pak působí i gravitace, kvůli které dochází k posunu materiálu směrem dolů.
Ani sebelepší vyrovnávací systém však neudělá z křivé dlažby rovnou. Proto je důležité zvolit kvalitní obklady a dlažby od ověřených výrobců, které mají ostrou rektifikovanou hranu a jsou dokonale vyrovnané. I z tohoto hlediska se nákup nejlevnějších obkladů a dlažeb, na které jsme se zaměřili v samostatném článku, nemusí vždy vyplatit.
Nivelační systémy si však s mírným zakřivením dlažby poradí, a tak průměrnou dlažbu výrazně zlepší. V případě top dlažeb by pak použití vyrovnávacího systému mělo být samozřejmostí. Důkladné vyrovnání je zásadní zejména u velkoformátových dlažeb, u kterých se projeví i sebemenší nerovnost. Existují dva základní typy vyrovnávacích systémů, a to klínkové a šroubovací.
Jak pracovat s nivelačním systémem v provedení s klínky?
Nejpoužívanějším typem vyrovnávacího systému je klínový. Jeho součástí jsou plastové klínky, spony a kleště. Po nanesení lepidla (doporučujeme oboustranné lepení) se pod položenou dlaždici umístí distanční spona. V dalším kroku se položí následující dlaždice a poklepáním gumovou paličkou se usadí. Do otvoru spony se vloží plastový klín a pomocí kleští, které umožňují nastavení optimálního dorazu, se utáhne. Tímto způsobem se položí dlažba či obklad po celé ploše. Až lepidlo vytvrdne, klíny se sponami se odstraní gumovou paličkou nebo ukopnutím ve směru spáry. Podle tloušťky dlaždice a požadované šíře spáry je potřeba zvolit vhodný typ spony. Nejčastěji narazíte na:
Spony pro dlaždice o tloušťce od 3 do 12 mm – v provedení o šířce spáry od 1 do 4 mm
Spony pro dlaždice o tloušťce 12 až 24 mm – v provedení o šířce spáry 2 mm
Jak pracovat s nivelačním šroubovacím systémem?
Vedle nejrozšířenějšího klínového systému se s oblibou využívá také systém šroubovací. Je tvořený sadou šroubů, které nahrazují spony, a plastovými maticemi. Pracuje se s nimi podobným způsobem. Pod okraje dlaždic se vloží šrouby, položí se následující dlaždice a vyrovná se utažením pevné matice, kterou lze používat opakovaně. Matice se dotahují ručně, a tak se na rozdíl od klínového systému obejdete bez upevňovacích kleští. Po vytvrdnutí lepidla se také odstraňují vyklepnutím gumovou paličkou nebo ukopnutím ve směru spáry. Používá se jeden univerzální typ šroubů pro dlaždice o tloušťce 3 až 23 mm, a to v provedení šířky spáry 1, 2 a 3 mm.
Kolik stojí vyrovnávací nivelační systém?
Pokud se řadíte mezi kutily a obkládání nebo pokládku dlažby nebudete provádět příliš často, z finančního hlediska se vám vyplatí spíše vyrovnávací šroubovací systém. Nemusíte totiž investovat do upevňovacích kleští, jejichž cena se pohybuje kolem 600 korun. Přibližná cena komponentů nivelačních systémů je následující:
Klínový systém – distanční spony cca 200 Kč/100 ks, klíny cca 270 Kč/100 ks, kleště cca 600 Kč
Šroubovací systém – plastové šrouby cca 230 Kč/100 ks, plastové matice cca 300 Kč/100 ks
Cena jednotlivých komponentů obou vyrovnávacích systémů není vysoká, a tak se pořízení vyplatí i při jednorázovém obkládání nebo dláždění. Spotřebním materiálem jsou jen šrouby a spony, matice i klíny můžete využívat opakovaně. Realizace obkladů a dlažeb se vám tak prodraží nanejvýš o pár set korun, což pro zajištění dokonalého výsledku rozhodně stojí.
Proč používají levelling systémy i (jenom) profesionální obkladači?
Vyrovnávací (levelling či nivelační) systémy by pro profesionální obkladače neměly být cizí. Ani zkušenému řemeslníkovi se totiž bez vyrovnávacího systému nemusí podařit položit dlaždice v dokonalé rovině, a to právě kvůli nerovnostem, působení gravitace či změnám vlastností lepidla. Až si vy budete vybírat vhodného obkladače, ptejte se, pracuje-li při obkládání s některým z výše zmíněných systémů. Jde o jeden z faktorů, podle kterého poznáte dobrého obkladače, kterému na výsledku záleží.
Pokud si nevíte rady s výběrem vhodného nivelačního systému a ideálním počtem spon, šroubů, klínů či matic, kontaktujte nás. Kromě výpočtu požadovaného množství vám propočítáme i počet potřebných komponentů vyrovnávacího systému. Rádi vám zajistíme také obkladačské práce, kdy levelling systémy používáme v podstatě u všech zakázek.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz
autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734
Komentáře k článku
Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!