Zkoordinujte realizaci dlažby na terasu a pergoly. Ušetříte si spoustu starostí

Články 21. 06. 2021, upraveno 12. 01. 2022 0

Venkovní zastřešené terasy se staly nedílnou součástí moderních zahrad. Funkčně propojují vnitřní prostory s exteriérem a přináší možnost příjemného posezení i v době, kdy počasí dvakrát nepřeje. Také zvažujete realizaci terasové dlažby, na níž bude stát pergola, která vám poskytne ochranu před sluncem, deštěm i sněhem? Pak věnujte pozornost pečlivé koordinaci stavebních prací. Terasa s dlažbou a pergolou totiž tvoří jeden celek, a to jak z hlediska funkčnosti, tak samotné realizace.

Terasová dlažba a pergola tvoří jeden celek

U současných novostaveb, ale také rekonstrukcí, se realizace zastřešených teras objevují stále častěji. Stavebníci však mnohdy řeší výstavbu terasy a pergoly či přístřešku nezávisle na sobě, i když tvoří jeden celek. V praxi se pak objevuje řada problémů, ať už jde o nevhodnou technickou připravenost pro umístění pergoly, nebo náročnější dodatečné ladění vzhledu.

Návrh terasy a pergoly by měl jít ruku v ruce, stejně jako následná realizace. To si ve StoneGallery.cz uvědomujeme, proto jsme spojili síly se společností SUN SYSTEM Servis, která se této oblasti věnuje dlouhodobě. Moderní hliníkové pergoly venkovním terasám zkrátka sluší a zajistí maximální komfort.

Montáž pergoly probíhá v přímé návaznosti na realizaci venkovní dlažby na terasu, a tak je rychlá a v souladu s připraveným návrhem kompletní terasy. Hliníkové pergoly navíc v závislosti na typu konstrukce umožňují i regulaci množství prostupujícího slunečního záření či míru ochrany před deštěm či sněhem. Je pak na vás, rozhodnete-li se pro bioklimatickou pergolu s naklápěcími lamelami, pergolu s posuvnou střechou, nebo pro jiný typ.

pergola

Vzájemná spolupráce mezi řemeslníky usnadní realizaci

Jak jsme zmínili, realizace venkovní dlažby a pergoly probíhá často odděleně. Řemeslníci pak pracují nezávisle na sobě, což mnohdy způsobuje různé komplikace. Často dochází k nedorozuměním a v případě problémů ke svalování viny na druhého.

I samotný výběr konstrukce pergoly a podlahového materiálu spolu souvisí, proto je důležité typ a způsob pokládky dlažby konzultovat s dodavatelem pergoly a obráceně. To při navázání spolupráce s dvěma nekoordinovanými firmami ztěžuje komunikaci a protahuje i samotnou realizaci.

Ve chvíli, kdy spolu řemeslníci z obou oborů spolupracují, problémy mizí. Technické požadavky spolu mohou vykomunikovat, vzájemně se domluví na termínech realizace a případné problémy řeší operativně. Vzhledem k dobrým vzájemným vztahům nemají důvod svalovat vinu na druhého a postarají se o to, aby byla terasa s dlažbou a pergolou zhotovená v souladu s představou zákazníka.

pergola

Pozor na smluvené termíny a možné zpoždění

Pokud se rozhodnete řešit obkladačské práce a montáž pergoly odděleně, dejte si pozor na optimální nastavení termínů realizace a jejich dodržení. Pokud domluvíte realizaci terasové dlažby a pergoly v přímé návaznosti na sobě (tedy v odstupu několika dnů), při zpoždění jedné firmy se plán celé realizace začne hroutit. Druhá firma za změnu termínu může účtovat penále, případně vám navrhne náhradní termín až za několik týdnů.

Vzájemná koordinace mezi řemeslníky či montážními firmami je v tomto případě velkou výhodou. Díky přímé komunikaci obě firmy ví, kdy přesně jednotlivé práce proběhnou a za jakých okolností. Na případnou změnu termínu pak mohou pružně reagovat a po vzájemné dohodě i domluvě s klientem odsunou či uspíší instalaci dlažby i pergoly třeba z důvodu nevhodného počasí. Díky tomu proběhne kompletní realizace v přímé návaznosti, a to bez obavy zákazníka ze zpoždění termínů, které by vedly ke vzniku penále či k nepříjemným průtahům. Případné problémy si totiž spolupracující firmy vyřeší mezi sebou.

pergola

Slaďte vzhled dlažby a hliníkové pergoly

Prostor venkovní terasy musí na první pohled působit celistvě a jednotně. Dlažba i pergola jsou výrazné prvky, které zásadně ovlivní vzhled exteriérového prostoru. Proto je důležité vybírat je tak, aby k sobě ladily a vzájemně se nerušily. Líbí se vám vzhled keramické dlažby v imitaci šedého kamene? Zvolte si hliníkovou pergolu v šedé barvě, která se bude odstínu dlaždic maximálně přibližovat.

Díky spolupráci se SUN SYSTEM Servis sladíte dlažbu i pergolu jednoduše. Rádi vám dodáme vzorek zvoleného typu dlažby, který přímo porovnáte se vzorníkem barev pro konstrukce pergol. Pokud se rozhodnete pro venkovní dlažbu v imitaci dřeva nebo přírodního kamene, bude se dobře doplňovat s pergolou opatřenou speciální technologií Decoral. Ta umožňuje přenos struktury dřeva, žuly, mramoru a jiných povrchů na hliníkové konstrukce pergol.

pergola

Jaké jsou způsoby pokládky terasové dlažby pod pergolu?

Keramickou dlažbu na terasu je možné pokládat klasicky lepením, či suchou cestou (na terče, případně do štěrku). Stále častěji se upřednostňuje suchá pokládka, která díky absenci spárování vyniká rychlou realizací, snadnou výměnou poškozené dlaždice nebo delší životností.

Při realizaci dlažby na výškově stavitelné terče lze navíc využít prostor pod dlaždicemi k vedení kabelů či hadic a vkusně skrýt odtokové žlaby. Přesto má pokládka lepením své výhody, ať už jde o pevný pocit při došlapu či jednodušší čištění prostoru ve spárách. Podrobnější informace o možnostech realizace dlažby na terasu i výhodách a nevýhodách různých způsobů pokládky najdete v samostatném článku, který jsme pro vás už dříve připravili.

V místě, kde se konstrukce pergoly napojuje na podlahu, se pokládka dlažby také realizuje lepením, nebo suchou cestou. Při pokládce do štěrku či na terče se dlaždice jednoduše „převlékne“ přes nohu pergoly. Je možná i kombinace obou postupů – na ploše bude dlažba položená suchou cestou, v místě napojení pergoly pak nalepená.

pergola

Zastřešená terasa si zaslouží kvalitní zahradní nábytek

Součástí venkovního posezení je bezpochyby kvalitní zahradní nábytek, který svým vzhledem umocňuje jednotný styl prostoru a přináší maximální komfort. Při výběru nábytku na terasu, ať už zastřešenou, či nezastřešenou, se kromě estetiky zaměřte také na odolnost, životnost či náročnost údržby.

Z těchto hledisek jednoznačně vede kovový zahradní nábytek kombinovaný s dalšími materiály (např. voděodolnými podsedáky či tropickým dřevem). V případě zastřešené terasy můžete nábytek využívat celoročně s minimálními požadavky na údržbu. Snažte se prostor terasy nepřehltit množstvím velkého nábytku – velikost stolu a počet židlí či dalších prvků přizpůsobte počtu osob, které budou terasu využívat.

Mezioborová spolupráce napříč různými odvětvími přináší řadu výhod pro zákazníky i samotné firmy. Propojení pokládky terasové dlažby a realizace pergoly je toho jasným důkazem. Pro bližší informace nás kontaktujte, rádi vám představíme všechny možnosti, různé materiály a způsoby montáže.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Středa: 9:00 - 17:00

Kontaktujte nás