Jak může vypadat vaše dlažba a podlaha na terase – inspirujte se

Články 26. 10. 2020, upraveno 12. 01. 2022 0

Plánujete realizaci terasy, která se stane místem odpočinku a vzájemného setkávání? Nepodceňte výběr podlahové krytiny, která má velký vliv jak na finální vzhled, tak funkčnost prostoru. Podlahy na terase dostávají opravdu zabrat, a tak musí být odolné a snadno udržovatelné. Načerpejte inspiraci a podívejte se, jak by na vaší terase vypadala keramická dlažba o tloušťce 2 nebo 1 cm, lepená nebo a terčích či stěrku, stejně tak i tradiční dřevěná podlaha.

Keramická dlažba na terasu v imitaci kamene, dřeva i betonu

Mezi materiály, které se na podlahu terasy používají nejčastěji, patří keramické dlažby. Jejich výhodou je pestrost výběru formátů, barevných variací a imitací různých materiálů. 

Venkovní terasa by měla přirozeně navazovat na okolí, které je často tvořeno zahradou či dvorkem. Proto se s oblibou volí imitace přírodních materiálů v čele se dřevem a kamenem, které mají v exteriéru pevné místo. Jako podlahu na terasu můžete samozřejmě použít i dlažbu z přírodního kamene, v takovém případě však počítejte s vyšší cenou, hmotností a náročností pokládky.

Zajímavého optického efektu dosáhnete i použitím keramické dlažby v dekoru betonu, který v prostoru vynikne. Imitace betonu v různých odstínech a texturách se s oblibou využívají zejména u moderních staveb, u nichž se beton využívá jako výrazný architektonický prvek.

Jak může vypadat vaše dlažba a podlaha na terase – inspirujte se

2cm keramická dlažba – na štěrk, nebo na terče

Vedle odstínu a dekoru keramické dlažby ovlivňuje vzhled podlahy na terase i výběr formátů a způsob pokládky. Na terasy se s oblibou používají 2cm keramické dlažby, které spadají do třídy protiskluznosti R11 a mají i na pohled hrubší povrch. Dostupné jsou v mnoha čtvercových i obdélníkových formátech, a to:

Čtvercové formáty:

  • základní 60×60, 75×75, 90×90 cm ...

  • novinkou pro rok 2020 je formát 100×100 cm

Obdélníkové formáty:

  • 45×90, 60×90, 30×120, 40×120, 60×120 cm ...

Zajímavého efektu pak docílíte vzájemnou kombinací keramické dlažby čtvercových i obdélníkových formátů.

Jak může vypadat vaše dlažba a podlaha na terase – inspirujte se

Venkovní dlažba o tloušťce 2 cm se pokládá suchou cestou, a to buď do štěrku, nebo na terče. Tento způsob pokládky ovlivňuje nejen vlastnosti podlahy na terase, ale také jejich vzhled. Mezi jednotlivými dlaždicemi totiž vznikne otevřená spára, která je opticky odděluje a na pohled působí kontrastním dojmem. Šířku otevřené spáry ovlivníte volbou konkrétního typu spárovacích křížků nebo terčů. Spáry mají zpravidla šířku v rozmezí od 2 do 4 mm.

Jak může vypadat vaše dlažba a podlaha na terase – inspirujte se

Keramická dlažba o tloušťce 1 cm se pokládá lepením

Vedle zmiňovaných 2cm keramických dlažeb můžete pro realizaci podlahy na terase použít i venkovní dlažby o tloušťce 1 cm. I v tomto případě máte na výběr z mnoha variant odstínů, dekorů a formátů. Vzhled podlahy ovlivní odlišný způsob provedení spáry, který souvisí s jiným způsobem pokládky. Jednocentimetrové keramické dlažby se totiž pokládají na lepidlo a jejich spáry musí být kryty spárovací hmotou. Při použití v exteriéru je pak minimální tloušťka spáry 3 mm, může být i širší.

Jak může vypadat vaše dlažba a podlaha na terase – inspirujte se 

Dřevěné podlahy na terasu a jejich vzhled

Kromě keramické či kamenné dlažby se na terasy hodí i tradiční dřevěné podlahy. Protože se jedná o přírodní materiál, skvěle se hodí do venkovního prostoru terasy a působí zde přirozeně. Jednotlivá prkna se šroubují na rošt a tvoří velkou pochozí plochu. Protože jsou dřevěná prkna dlouhá a úzká, prostor terasy opticky rozšíří. V případě dřevěných podlah však musíte počítat s nutností pravidelné údržby v podobě broušení/olejování/lakování a impregnace. I když je životnost dřeva omezená, při pečlivé údržbě vám vydrží mnoho let. 

Trvanlivější bezúdržbovou alternativou jsou zmíněné keramické dlažby v dekoru dřeva. Pokud se přikláníte k přírodním materiálům a věrnost imitací vás neuspokojí, musíte s náročnější údržbou dřevěné podlahy zkrátka počítat. Každý materiál má své výhody i nevýhody v případě podlahových krytin na terasu to platí dvojnásob.

Jak může vypadat vaše dlažba a podlaha na terase – inspirujte se

S keramikou ani dřevem na terasu chybu neuděláte

Z hlediska funkčnosti se na terasy hodí jak kamenné a keramické dlažby, tak dřevěné podlahy. Co se týče vzhledu, je otázka výběru ryze subjektivní záležitostí. Vždy je důležité volit materiál tak, aby do venkovního prostoru koncepčně zapadal a propojil vnitřní prostory s exteriérem

Ať už se rozhodnete pro dlažbu, nebo dřevěnou podlahu na terasu, ozvěte se nám. Kromě obkladačských prací a pokládky dlažeb totiž nově zajištujeme i kompletní realizace dřevěných teras. V obou případech klademe důraz na použití kvalitních materiálů a dodržení správného technologického postupu pokládky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Středa: 9:00 - 17:00

Kontaktujte nás