Jaké jsou výhody 2cm venkovní keramické dlažby?

Díky skvělým vlastnostem materiálu přináší 2cm venkovní keramická dlažba řadu výhod:

  • nevyžaduje údržbu,

  • vydrží desítky let,

  • vyniká stálostí barev,

  • výměna poškozené dlaždice za novou je jednoduchá,

  • dlažba se nelepí ani nespáruje,

  • schováte pod ni rozvody a elektroinstalaci,

  • únosnost dlaždic je vysoká,

  • je ideální jako dlažba na terasu, zahradu či kolem bazénu.

venkovní dlažba na terče

Údržba 2cm keramické venkovní dlažby

Venkovní 2cm dlažba vyniká svou bezúdržbovostísama se čistí pouhým deštěm, případně opláchnutím čistou vodou, a to díky vodoodpudivému efektu. Tzv. nano ochranu mají kvalitní 2cm dlažby jako základní součást v rámci výrobního procesu. Nejedná se o dodatečnou impregnaci, u které je efekt pouze dočasný. Při silném znečištění či zanesení mastnotami použijte tlakový čistič (wapku), případně silné domácí čističe a saponáty. Pro srovnání dřevo a dřevoplast na terase nelze čistiť silným tlakem vody a různými čistícími prostředky.  

Snadná výměna poškozené dlaždice

Pokud došlo k poškození keramické venkovní dlaždice, její výměnu zvládnete sami i bez pomoci profesionála. Dlažba se totiž nelepí ani nespáruje, je položena na terčích, nebo na štěrku. Výměna za novou dlaždici je tak otázkou několika minut.

Životnost 2cm dlažby

Venkovní 2cm dlažba vydrží i při častém používání desítky let. Je tomu tak díky systému pokládky, u kterého se nevyužívá lepidlo ani spárovací hmota. Dlažba není pevně spojená s podkladem, a tak nedochází k roztahování či smršťování vlivem změny teplot. Dlažbu fixují terče, nebo podložky pod 2cm dlažbu. Může být také položená do štěrkového lože s vymezením spár pomocí podložek, které se instalují na rohy dlažby. Díky pokládce suchou cestou je 2cm keramická dlažba jedním z nejlepších řešení na trhu s ohledem na životnost.

venkovní dlažba na terče

Stálobarevnost 2cm venkovní dlažby

Keramická dlažba je na rozdíl od dřevěné podlahy nebo betonové dlažby stálobarevná. Je odolná vůči UV záření a její vzhled se v čase nemění.

Pokládka 2cm keramické venkovní dlažby

Jak jsme již uvedli, 2cm dlažba se zpravidla pokládá na stavitelné terče, nebo do štěrkové lože, kde se používají speciální podložky k vymezení spár. 2cm dlažbu lze samozřejmě i lepit a vyspárovat standardním způsobem. Do jisté míry pak ale ztrácí svůj původní význam a i řadu výhod spojených s pokládkou suchou cestou.

Rozvody vody a elektroinstalace pod 2cm dlažbou

Při pokládce 2cm dlažby na terče vzniká mezi dlažbou a podkladem dutina. Podle výšky vybraných terčů může mít několik milimetrů, ale i desítky centimetrů. Vzniklá dutina se nabízí pro tažení rozvodů a elektroinstalace. Takové řešení vám ušetří čas při práci i finanční náklady spojené s realizací. Jako bonus získáte velmi snadný přístup ke všem hadicím, kabelům a rozvodům –  snadno je můžete vyměnit nebo zkontrolovat.


Navštivte nás na prodejně v Praze, kde máme velký výběr 2cm dlažeb. Se vším vám rádi pomůžeme a navrhneme nejvhodnější řešení. Spočítáme vám potřebné množství veškerého materiálu včetně terčů a vytvoříme kladečský plán. Zajistíme i kompletní realizaci terasy. Kontaktujte nás emailem nebo telefonicky.

Dlažba kolem bazénu: vše o výběru, pokládce, lemech i kolejnicích

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa