Jaký materiál obkladu vybrat? (kámen, cihla, beton, sádra)

Možností je spousta, ale obklad by se vám měl hlavně líbit. Pokud vás zajímají rozdíly mezi jednotlivými typy, čtěte dál.

Cihlové obklady

Obecně mají nejdelší životnost obklady, které se spárují, tudíž vedou cihlové obklady a ty se spárou. Další výhoda cihlových obkladů je jejich nadčasovost. Na prodejně cihlové obklady zákazníkům často přirovnáváme k modrým džínám, které jsou univerzální a hodí se snad ke všemu. Podobné je to s cihlovým obkladem v interiéru, či na fasádě. Nemůžete udělat chybu. Cihlové pásky bývají lehčí než ostatní typy obkladů a jsou častým favoritem jako fasádní obklady.

Kamenné obklady

Kamenné obklady patří k těm nejprodávanějším. Jsou barevně stále, mechanicky odolné a dobře se udržují. Jejich hmotnost bývá vyšší, ale nejlehčí kameny začínají již na 26 kg na metr čvereční. Velice dobře kamenné obklady fungují i na konstrukcích s omezenou nosností jako: zateplené fasády, sádrokarton, či dřevostavba často s omezením 40 kg na metr čtverecní. Nejčastěji je zákazníci používají v interiérech a venku na sokl domu.  Náš jednoznačný favorit, pokud chcete to nejlepší.

Betonové obklady

Betonové obklady, imitace kamene, či umělý kámen bývají oproti kamenným obkladům nepatrně lehčí a také levnější. Z pohledu instalace a práce s materiálem jsou na tom podobně jako kamenné obklady. Hlavní výhoda kamenných imitací spočívá v množství struktur a různých odstínů. Umělý kámen se také relativně dobře udržuje. Je častou volbou v poměru ceny a výkonu.

Sádrové obklady

Sádrové obklady jsou výbornou volbou do interiéru a typicky jako dekorace za sedačku nebo za televizi. Jsou lehčí než ostatní materiály, také bývají levnější. Snadno se řežou i bez elektrického nářadí a bývají tak častou volbou svépomocné instalace. Díky tomu se při montáži obkladů tolik nepráší. Mezi nevýhody obkladů patří horší mechanická odolnost a nemožnost obklady umýt, proto jsou také málo odolné vůči zašpinění.

Na prodejně v Praze vám rádi pomůžeme s výběrem obkladů, dlažeb a stavební chemie. Zastavte se u nás, nebo zavolejte na číslo 601 269 269 nebo napište e-mail na adresu prodejna@stonegallery.cz

Rádi vám zařídíme realizaci pokládky vámi vybraných obkladů a dlažeb profiky. Podívejte se, jak pracujeme v našem videu.

Dlažba kolem bazénu: vše o výběru, pokládce, lemech i kolejnicích

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa